У Києві з 1 по 4 серпня відбулося навчання Школа координаторів “Активної Громади”.

Будь-яка організація – це не стіни і не меблі, а саме люди, які її розвивають. Всеукраїнська Ініціатива “Активна Громада” створена в межах діяльності Інституту “Республіка” та працює для розвитку громад і людей. Навчаючи інших, ми звикли навчатися самі. Проводячи інформаційні години, для того аби громадяни знали більше, ми теж маємо отримувати нову інформацію та удосконалювати наші знання.

Школа координаторів “Активної Громади” – це чотири дні насичені крутими заняттями, обговореннями, обмін досвідом та ідеями. Це не лише навчання чомусь новому, але й багато неформального спілкування та ігри для командоутворення.

Школа координаторів

Спільне фото учасників після відкриття “Школи”.

Розбудова “Активної Громади” – це наче підйом на найвищу вершину. Ти маєш ряд випробувань в команді, коли кожен чітко має зрозуміти чи потрібна йому ця вершина? Чи готовий він/вона витримати ряд незручностей та випробувань в напрямку до неї? З іншого боку, ти маєш величезний супротив зовнішніх чинників, бо систему так просто не змінити. Це гра в довгу, де потрібна гнучкість, витримка, чесність, любов до людей та бажання розвивати себе та інших. Однак, місія того варта. І тому, ми – команда! – розповідає виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська.

Перший день “Школи” був інформаційним. Багато говорили про інформацію та її важливість, а саме:

  • засоби та методи поширення інформації;
  • аналіз даних, які ми отримуємо під час спілкування з громадянами;
  • історії успіху, як дієвий механізм підвищення рівня активності громадян;
  • як правильно писати та подавати інформацію;
  • прямі ефіри та відео-історії у Фейсбук, як метод залучення громадян;
  • чи зацікавлений бізнес в активних громадянах?.

Учасники, які приїхали до Києва з усіх куточків України, хоч й були втомлені, але це не завадило їм бути активними. Спікери одразу відзначили, що з такою небайдужою аудиторією дуже легко працювати. Адже, кожен їх виступ знаходив відгук в аудиторії та перетворювався на діалог.

Нам вдалося не лише обговорити важливі теми, але й обмінятися досвідом. А досвіду у наших спікерів/спікерок чимало. Ми дякуємо, Ірині Семеновій (засновниця та керівниця Semenova-media), Антону Рігіді (керівник групи з методології досліджень Katnar Ukraine) та Катерині Калюжній (менеджерка проектів з кількісних досліджень Katnar Ukraine), Ксенії та Єгору Шишенкам (засновники консалтингової компанії “Якість гарантовано”), які наповнили наш перший день цікавими кейсами та крутими ідеями.

шишенки

На фото Ксенія та Єгор Шишенки разом з Ольгою Мороз та Олександрою Гліжинською. 

Другий день “Школи” був не менш насиченим, з приємним сюрпризом. Зранку, учасники спілкувалися з головою правління Інституту “Республіка”, правозахисником Володимиром Чемерисом. Вони обговорили важливу для нашого суспільства тему “права людини та толерантність, як базові елементи в комунікації”.

Дискусія на цю тему допомогла зрозуміти, що права людини – це базова цінність будь-якого суспільства. Права завжди вищі за закон, який має їх захищати та повинен вдосконалюватися у разі потреби. Дійшли до висновку, що будь-яка діяльність громадських організацій та активістів в кінцевому рахунку приводить до захисту прав людини.

Приємним сюрпризом для наших координаторів стала підготовлена для них гра на командоутворення та неформальне спілкування у другій половині дня. Учасники поділилися на команди та грали у страйкбол, поки інші, готували смачну вечерю на природі.

страйкбол

Команда “Кавунчики” під час гри у пейнтбол

Віталій Гліжинський, який керував цим дійством, занурив команду у сферу постановки завдань і показав, що окрім цілей організації є особиста ціль кожного – стати кращим координатором!

Команда ВІ “Активна Громада” вже не перший день разом крокує до спільної мети. Однак, родина активістів постійно збільшується і саме такі заходи допомагають ставати ближчими, бути не лише колегами, але й добрими друзями.

пейнтбол

Спільне фото учасників після вечері другого дня.

Третього дня плідно Школа працювала над стратегією “Активної Громади” та внутрішніми організаційними процесами. Виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська розповідала про просування в регіонах публічних консультацій, одного з методів долучення громадян до владних рішень. Також обговорили елементи правильного управління процесами на місцях для того, щоб підвищувати якість отриманих результатів.

Координатор мережі “Активної Громади” Віталій Гліжинський продовжив тему командоутворення, якій був присвячений другий день. Він розповідав про залучення волонтерів та про їх мотивування.

Бути активним – це разова дія чи стиль життя? Що робити, аби наша активність не була вибірковою, а постійною? Як розвивати звичку “бути активним” у себе та оточуючих? Про це нам розповідала Ольга Бігдаш, психолог та керівниця відділу розвитку проектів “Альфа-Банк України”. Коли, пані Ольга, пояснювала особливості психології людини, кожен міг побачити у цьому описі себе. А також зрозуміти, як правильне використання цих особливостей може допомагати підвищувати рівень активності громадян.

Альфа банк Ольга Бідаш

На фото Ольга Бігдаш та Олександра Гліжинська.

Школа координаторів – не лише про технічне, а й про творче. Після обіду, на наших учасників чекала зустріч з дуже цікавою, творчою особистістю, письменницею, поетесою та журналісткою Альоною Нойвілль. Вона допомогла нам зануритися у світ фентезі, розібратися з його різними жанрами та піджанрами, розповіла про розвиток українського фентезі.

Але одними розповідями заняття не закінчувалися. Учасники самі спробували написати коротку фентезі-історію та ще й пов’язати її зі своєю громадською діяльністю. Результат був дуже неочікуваний. Ми зрозуміли, що координатори природжені письменники і вирішили, що будемо працювати над виданням власної збірки фентезі-історій. Це було не просто креативно та творчо, але й дуже весело. На те воно й фентезі, щоб дарувати настрій!

Також, усі бажаючі отримали книгу Альони Нойвілль – “Нічна” з підписом та побажаннями від авторки.

68321552_362015384734140_4222180206061813760_n

На фото Андрій Сільченко, Олександра та Віталій Гліжинські, Альона Нойвілль та Ольга Мороз.

Думаєте, що на цьому активності третього дня “Школи” закінчилися? А от і ні.

Учасники спробували себе не лише в ролі фентезі письменників, але й вчилися виступати на публіці, зокрема брати участь у дебатах. За допомогою Ірини Хоменко, професорки та завідувачки кафедри логіки, КНУ імені Тараса Шевченка ми дізналися правила успішного публічного виступу.

Практичним завданням для учасників було відзняти власне коротке відео зі зверненням. Аналіз цих відео допоміг побачити сильні та слабкі сторони кожного під час публічних виступів. Важливо не лише добре володіти темою про яку ти говориш, але й слідкувати за своїми жестами, які не менш красномовні за слова. Правильно підібрані аргументи – це вже 50% успіху та впевненості, що тебе почують та зрозуміють.

За 2 години ми дізналися секрети, як бути більш переконливими для нашої аудиторії, як говорити про публічні консультації так, щоб потенційні партнери зацікавилися та точно стали реальними партнерами.

ірина хоменко

На фото спікерка Ірина Хоменко та учасники/ці “Школи”.

Після такого насиченого різними темами третього дня, ми вирішили четвертий день зробити легким, але не менш інформативним. Учасники обговорювали лише дві теми, однак вони є визначальними для громадських активістів.

Ірина Семенова та Ірина Гилюк розповідали про методи залучення ширшої аудиторії громадян до публічних консультацій. Це те, що усім відомо і чим ми користуємося щодня. Але ми звикли, що соціальні мережі годяться для розваг та неформального спілкування і часто втрачаємо можливість використання їх для нашої роботи. Як писати цікаво пост у Фейсбуці? Писати багато чи робити змістовні інфографіки? Як зробити свою сторінку інформативною, щоб вона відображала діяльність? Окрім розгляду цих питань, Ірина Семенова продемонструвала приклади хорошої інфографіки та ті, які не варто використовувати.

У свою чергу, Ірина Гилюк допомогла зрозуміти, що тексти, які ми пишемо можуть зацікавити не всіх людей. І це нормально. Усі ми належимо до різних поколінь: мовчазне покоління, бебі-бумери, міленіали, покоління-Х та нове покоління-Z або центеніали. Щоб зацікавити своїм текстом представників цих поколінь, варто знати їх характерні риси та те, на що вони звертають увагу. З пані Іриною ми змогли зрозуміти до якого покоління належимо, чому звертаємо увагу на певні речі. Також, спробували створити інформацію, яка б зацікавила представників різних поколінь. Впевнені, що ці знання допомагатимуть нам як у професійному, так і в особистому житті.

покоління школа

На фото спікерки Ірина Семенова, Ірина Гилюк та учасники/ці “Школи”.

Не менш цікавим було заняття з Анастасією Паньковецькою, тренеркою Міжнародної консалтингової групи “Живе Діло”. Ми всі звикли до спілкування та комунікації, але чи робимо ми це правильно та ефективно? Успіх будь-якої справи залежить саме від ефективної комунікації. Коучинг – це як за допомогою, здавалося, б звичайних запитань, дійти до певного висновку, що в подальшому спонукатиме до дії. Анастасія розповіла, як правильно користуватися своїми ресурсами, про екологічний шлях до себе та процес створення команди.

67879758_2636365689716097_6860829253106139136_n (3)

На фото учасники “Школи” з Анастасією Паньковецькою. 

Розвиваючі та насичені чотири дні в Києві! Кожен день був по-своєму цікавим та особливим, адже це те, з чим кожен поїхав у своє місто та те, що залишив у собі. Права людини; цілі – стратегічні та тактичні; як триматися перед камерою; яке місце займає невербальна комунікація та багато іншого. Було надзвичайно круто та хотілося ще, і ще, і ще дізнаватися. Пейнтбол, де була потужна командна гра – це все Школа координаторів «Активної Громади» від Інституту «Республіка». Кожен день був неймовірним. Подяка організаторам та всім хто був поряд ці чотири дні – саме ВИ зробили їх незабутніми, – ділиться враженнями учасниця Наталія Головач.

Ми висловлюємо вдячність нашим партнерам – Національному Демократичному Інституту за довіру, підтримку та спільну розбудову демократичної України.

Школа лише вчора завершилася, а ми вже сумуємо за Вами. За усіма спікерами/ками та учасниками/цями. Протягом цих чотирьох днів ми були не просто єдиною, великою, дружньою командою. Ми були сім’єю “Активна Громада”. Це було круто!