У 25 містах України пройшла всеукраїнська акція “Цінності – наш оборонний мур”.

Вже 5 років поспіль українці всього світу, 21 листопада, згадують події на Майдані 2013-2014 років, які отримали назву Революція Гідності та Свободи. Ще одна назва, яку можна часто зустріти – це Євромайдан. Однак, бажання українців стати частиною Європейського Союзу мають в основі саме спільні цінності та відчуття приналежності до одного цивілізаційного простору. Молодь, яка першою вийшла на Майдан відстоювала саме демократичні цінності. Серед них гідність, свобода, права людини, виборчі права, незалежність, свобода слова, воля, батьківщина, сім’я та інші. Саме з цими цінностями в українців асоціюється Європейський Союз.

Революція Гідності та Свободи кардинально змінила не лише наші уявлення про державу, вона змінила нас самих. Тому, Інститут “Республіка” щороку проводить заходи до річниці Революції Гідності та Свободи. Цьогоріч наша команда запропонувала українцям поговорити саме про цінності, які українці відстоювали під час двох останніх революцій та протягом усієї своєї історії. Які ж цінності ми готові відстоювати? Які цінності є визначальними для нас усіх? Про це регіональні координатори ВІ “Активна Громада” спілкувалися з молоддю у 25 містах України в рамках всеукраїнської акції “Цінності – наш оборонний мур”.

У Дніпрі регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Дмитро Чернишов спілкувався з учнями школи №21. Спільно з учасниками він дискутував про дух української нації, прагнення наших громадян, їхню жертовність. Школярі висловили свої думки стосовно причин та наслідків Помаранчевої революції та Революції Гідності та Свободи. В результаті обговорення дійшли висновку, що нам необхідно шукати шляхи порозуміння між мешканцями різних регіонів навколо спільних цінностей. На завершення, Дмитро запропонував учасникам написати головні для них цінності, які вони вважають базовими, невід’ємними та готові захищати.

гідність дніпро

Мур з цінностей у місті Дніпро.

– Уроки до Дня Гідності та Свободи проводять в усіх навчальних закладах. Загалом, важливим є те, що вже й на рівні шкіл українцям починають прищеплювати почуття власної гідності. Ми маємо значні історії перемог, починаючи з часів Київської Русі і до наших днів. Історія України складається не лише з поневолення та страждань. Наші предки та сучасники здійснили неймовірний чин, яким ми маємо пишатися. От про це і хотілося б постійно нагадувати українцям. Українці мають пишатися собою, своєю державою, своїм народом, – розповідає Дмитро Чернишов.

21 та 22 листопада команда ВІ “Активної Громади” Хмельницького спільно із працівницями Хмельницької обласної бібліотеки юнацтва, провели акцію для старшокласників ліцею №17 та НВО №5. Зі слів Юлії Мазур, регіональної координаторки ВІ “Активна Громада” розмова видалася дуже насиченою та активною. Не лише в Києві, але й у різних містах України люди різного віку та національності проявили себе патріотами, непохитними борцями за волю та свободу. Тому, організатори акції також поділилися зі школярами спогадами про Майдан у Хмельницькому. Учні висловили свою думку стосовно того, що ж керувало учасниками Революції, чому українці виходили на майдани?

На завершення акції учасники побудували оборонний мур з власних цінностей, які вони готові відстоювати та захищати. Серед своїх цінностей учні написали такі, як сім’я, любов, незалежність, дружба, мир, єдність, милосердя, воля, справедливість, довіра, чесність. Як зазначила Анастасія, учасниця акції у НВО №5, що сім’я є однією з головних цінностей, бо сім’я – це найрідніші люди. Також, важливою цінністю є “дружба” – бо необхідно мати в житті надійних друзів, які готові прийти на допомогу та підтримати тебе.

гідність хмельницький1

Учасник акції “Цінності – наш оборонний мур” у Хмельницькому. 

– 21 листопада ми не просто згадуємо події Майдану 2013-2014 років, але й вшановуємо патріотизм і мужність наших співвітчизників. Вони постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору. Однак, українці відстоювали свою цінності, – свободу, незалежність, єдність, власну історію та мову, європейський вектор завжди! Вони боролися за ці цінності не лише під час останніх двох Майданів, але й протягом усієї нашої історії, – розповідає Юлія Мазур.

Не менш насиченою була акція у Запоріжжі, яка відбулася в Інженерному Інституті Запорізького національного університету. Комунікаційна менеджерка ВІ “Активна Громада” Олеся Лапікова разом з учасниками зустрічі згадали події Революції Гідності та багаторічну боротьбу за незалежність України. Як і в усіх інших містах, наприкінці обговорення студенти створили справжню “вежу гідності”. Ця “вежа” – наш український “оборонний мур”, який складається з найважливіших цінностей. Запоріжжани називали такі ж цінності, як і учасники акції у інших містах, а саме: єдність, сім’я, гідність, повага, безпека. Як бачимо, незалежно від віку учасників та міста їх проживання цінності у нас однакові. 

гідність запоріжжя

Оборонний мур з цінностей, який побудували учасники акції в Запоріжжі. 

– Гідність та Свобода – основа нашої незалежності. Саме вони визначають наше життя, зумовлюють наші вчинки та формують наш світогляд. Тому, ці глибинні принципи варті особливого обговорення та вивчення. Мені приємно було чути від студентів, що вони готові та рішуче захищатимуть свої цінності та права в разі їх порушення, – розповідає Олеся Лапікова.

Акція “Цінності – наш оборонний мур” відбулася 21 листопада і в Сумах, в приміщенні ЦМБ ім. Шевченка. Комунікаційна менеджерка ВІ “Активна Громада” Марія Солонуха поспілкувалася з сумчанами про події двох останніх революцій аби зрозуміти, як вони вплинули на кожного з нас та нашу країну в цілому. Марія підготувала коротке відео про подій Майдану після чого разом з учасниками проаналізувала наслідки цих подій. Як зазначила одна з учасниць, Катерина: “Революція Гідності – це зміни! Зміни на краще, зміни в державі, зміни в народові, зміни в мені, зміни в кожному з нас!”.

гідність суми

Оборонний мур з цінностей, який побудували учасники акції в Сумах. 

– Я хочу зазначити, що багато цінностей про які я почула під час акції були усвідомленими та дуже щирими. Багато учасників використовували не одну цеглинку для того, щоб описати всі свої відчуття та асоціації з тими подіями, цінностями, які для них важливі. Збудувавши наш “оборонний мур” учасники вказували на те, що існує необхідність проведення такої акції щороку. Ми повинні не просто згадувати про події Майдану, але й усвідомлювати його причини, перебіг та наслідки, – розповідає Марія Солонуха. 

21 листопада назавжди став незаперечним доказом відродження української нації. Події Майдану змінили українців, їх погляди, мрії та віру у своє майбутнє. Про ці зміни та причини Майдану волонтерка ВІ “Активна Громада” в місті Полтава Ксенія Гарбузюк спілкувалася з учнями 10-го класу гімназії № 6. За словами Ксенії, гімназисти активно відзначили річницю Революції та після розмови побудували оборонний мур з цінностей. Це не якісь уявні цінності, а їх власні. Це ті цінності, які вони, разом з мільйонами інших українців готові захищати. Як зазначали самі учасники за власні цінності варто завжди боротися!

гідність полтава

Учасники всеукраїнської акції “Цінності – наш оборонний мур” у Полтаві.

– Ми поспілкувалися стосовно української історії, саме тої частини коли доводилося боротися за цінності, відстоювати Гідність та Свободу. Це в тому числі і події Помаранчевої Революції, яка на щастя обійшлася без жертв. Ми намагалися прослідкувати, як наші цінності та готовність їх відстоювати впливають на побудову демократичної держави. Було приємно чути від учасників, що вони пишаються тим, що вони українці і впевнені, що наші нащадки також цим будуть пишатися, – розповідає Ксенія Гарбузюк.

Місто Дрогобич також не залишилося осторонь та команда ВІ “Активна Громада” разом зі студентами Вищого професійного училища №19 провели акцію до Дня Гідності та Свободи! Як зазначили учасники, Революція Гідності – це революція, яка відбувається в наших головах до сьогодні. 

Основою для цієї революції є цінності, розуміння власної гідності. Учасники акції в Дрогобичі не просто поговорили про події останніх двох Революцій та визначили їх причини і наслідки. Вони говорячи про цінності, які готові захищати зазначили, що кожен з них та усі українці Гідні обирати владу шляхом демократичних виборів! Усі ми Гідні свободи, поваги, незалежності! Гідні бо маємо свободу слова та світогляду! Гідні бо маємо права, які прописані в Конституції України! Гідні правосуддя! Кожен з нас Гідний бо ми це усвідомлюємо. Саме це і є тією точкою незворотності, коли громадянське суспільство починає працювати. Коли є нетерпимість до корупції, до несправедливих судів, до перевищення повноважень чиновниками! Коли є бажання брати свідому участь у житті країни!
гідність Дрогобич

Учасники всеукраїнської акції “Цінності – наш оборонний мур” у Дрогобичі.

 – Я просто в захваті від акції і від учасників. Вони не просто знають про ці події, пам’ятають їх, розуміють їх причини та наслідки. Вони й чудово усвідомлюють що для них значить гідність, свобода та інші цінності. Вони розуміють, яку неоцінену ціну заплатили учасники Майдану за те, щоб ми могли й надалі відстоювати ці цінності та бути вільними людьми у вільній країні. Це дає надію на те, що молоде покоління українців будуть шанувати нашу незалежність та відстоювати її, – розповідає регіональна координаторка ВІ “Активна Громада” у Дрогобичі.

Студенти факультету історії та права ЦДПУ імені Володимира Винниченка у місті Кропивницькому відзначили День Гідності та Свободи разом з командою ВІ “Активна Громада”. Регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Анатолій Стоян поспілкувався з юнаками та дівчатами про цінності, які українці не раз відстоювали на Майдані та під час інших подій. Студенти поділилися своїми думками стосовно того, що для кожного з них значать слова “Гідність та Свобода”. Що змінилося в нашому суспільстві та в наших головах від 21 листопада 2013 року? Чи готові ми й надалі захищати наші цінності? Чи залишилися вони для нас незмінними?

гідність Кропивницький

Учасниця акції “Цінності – наш оборонний мур” у Кропивницькому. 

– Події кінця 2013 – початку 2014 року сильно змінили нас. Ми почали говорити про Революцію Гідності та молитися за Героїв Небесної Сотні. Однак, українці відстоювали свої цінності не лише під час останніх двох Майданів. Вся наша історія – це історія постійної боротьби за волю, свободу, самовизначення та незалежність. Дуже важливо пам’ятати ті цінності, за які ми готові віддавати життя. Бо саме вони є нашим оборонним муром, нашою фортецею!, – наголосив Анатолій Стоян.

У Кам’янці-Подільському 21 листопада також будували мур з цінностей. Комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” Галина Бойко провела відкритий урок у бібліотеці для ліцеїстів та дізналася, що для них означають слова “Гідність та Свобода”. Розповідь Галини зацікавила учасників, адже більшість з них є ровесниками Помаранчевої революції. Тому про події листопада 2004 року вони знають не дуже багато. Про Революцію Гідності у них трохи більше знань. Після спілкування ліцеїсти разом з викладачами та Галиною почали будувати оборонний мур з тих цінностей, які готові захищати!

гідність камянець

Учасники всеукраїнської акції “Цінності – наш оборонний мур” у Кам’янці-Подільському.

– Ми планували поспілкуватися з молоддю, але приємно, що до акції долучилися і дорослі. Особливо було важливо, коли зайшов командир першої роти, офіцер, який брав участь у бойових діях на Сході Володимир Станіславович. Видно, що він має авторитет серед ліцеїстів і його участь у акції важлива для них, як приклад. Вчителі, офіцери-вихователі, працівники ліцею разом з учнями активно будували оборонний мур. Ліцеїсти – це майбутні захисники нашої держави. Вірю, що сьогоднішній захід пройшов недаремно, – розповідає Галина Бойко.

Акція пройшла паралельно у 25 містах України. Координатори ВІ “Активна Громада” спілкувалися з молоддю, адже дуже важливо, щоб молоді люди, які під час двох останніх революцій були дітьми розуміли істинні причини цих подій та їх наслідки. Спілкування з молоддю неабияк надихнуло нас, адже такі патріотичні молоді люди дають надію на розвиток України та щасливе майбутнє.

Дякуємо усім за участь. Долучайтеся до наших активностей. Давайте творити зміни разом!

Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».