22 листопада на базі Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка відбувся дебатний турнір присвячений історичній правді та її ролі в політичному дискурсі. Це другий турнір із серії чотирьох запланованих, які пройдуть також у Запоріжжі та Харкові.

Участь у дебатах взяло 12 команд, кожна з яких складалася з трьох/чотирьох учасників. Команди формувалися зі студентів, які навчаються на різних факультетах та спеціальностях. Загалом, до дебатів було залучено більше 50 учасників, разом із суддями, які оцінювали дебати.

Дебати відбулися за форматом Карла Поппера. Відповідно до цього формату команди-учасниці готувалися захищати або заперечувати кожну з трьох завчасно визначених тем. Однак, про свою роль (сторони заперечення або сторони ствердження), як і тему змагань, учасники дізналися під час початку дебатів шляхом жеребкування.

74235559_437272940542298_7426297032320483328_n

Тамта Отіашвілі, представниця Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин.

Привітала учасників та відкрила захід Тамта Отіашвілі, представниця Національного Демократичного Інституту Міжнародних Відносин. Вона зазначила, що історична правда і є боротьбою сил зла і добра. Приклад це дезінформація в Україні, що змінює ландшафт у сприйнятті людей, кому довіряти, а кому ні.

77305321_594663604693138_8631524212026114048_n

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

– Коли ми з викладачами в Києві обговорювали, які теми потрібно виносити на дебати, у нас виникали суперечки. Сьогодні Україна перебуває в стані гібридної війни, важливо розуміти, хто ми є, щоб ворог не вплинув на нас. Я думаю, що дебати допоможуть це зрозуміти. Участь в дебатах – це  прояв потужності, активності. Дебати допомогли мені в житті – у публічних виступах, у розвитку комунікацій та у мистецтві переконання, – розповіла Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

Коли привітальні виступи завершилися, учасники взяли участь у жеребкуванні, де були визначені теми для дебатів. Це теми:

– Чи є Україна правонаступницею УРСР?

– Нюрнберзький трибунал необхідний для комуністичних злочинів?

– Тема для фіналу – Чекістів реабілітувати як жертв політичних репресій: так чи ні?

Далі наводимо ключові змістовні уривки з виступів дебатуючих груп:

Тема: Чи є Україна правонаступницею УРСР?

Аргументи ЗА:

– Законодавство СССР перейшло у спадок України, окрім цього Україна дотримувалася виконання договорів, які були підписані під час УРСР;

– Керівні посади (чиновники) перейшли у новий склад виконавчих органів, більшість депутатів представляли комуністів;

– Правова модель (суспільний догорів) перейшла у спадок, Конституція Україна має багато спільного з нормативно-правовими документами УРСР.

Аргументи ПРОТИ:

– Завдяки праці пропагандистів, бо багато людей вважає, що ми є правонаступниками Радянського Союзу (УРСР). Україна була правонаступницею УНР. Це доводить – була передана державна символіка (булава, прапор, інші державні відзнаки). Україна не має за собою злочинів комуністів, бо країну насильно втягнули в Радянський Союз. Україна є правонаступницею УНР, але Україні необхідно офіційно затвердити це право;

– 24 серпня 1991 року – Україна відновила Незалежність, бо ще за часів УНР було встановлено різні регалії Незалежності: військо, універсали, право. Закон який був запропонований у 2018 році, щодо правонаступності України до УНР. Держава УНР – може описати спільну ментальність українців, бо це була форма української держави, найкращий формат, що не суперечить руху України в ЄС.

77200154_440265386680087_1987666488986697728_n

Учасники дебатів “Історична правда та її роль у політичному дискурсі”.

Тема: Нюрнберзький трибунал необхідний для комуністичних злочинів?

Аргументи ЗА:

– Процес, який тягнувся з 1945 по 1946, проходив над засудження нацизму. Комунізм схожий за тими жахливими речами, які відбувалися від нацистів. У комуністів – людина це гвинтик системи, людина як ресурс, комунізм проводив політику геноциду щодо інших народів (українців, депортація татар). Питання в долученні міжнародних організацій до цього процесу.

Аргументи ПРОТИ:

– Засудження комунізму як світового явища потребує детального розгляду, потрібно не забувати, що в світі є Китай, який представляє комуністичні цінності;

– Якщо піднімати архіви – справи будуть відкриті, це може дуже сильно вплинути на суспільство, призвести до розпалювання ворожнечі, що спричинить розкол у суспільстві. Цим можуть скористатися вороги України, дестабілізувати ситуацію.

Фінал дебатів пройшов між найкращими учасниками, які представляли свої вміння в ораторських здібностях, наповненням яскравими прикладами та потужними аргументами.

78089084_762960207463096_8831285266971885568_n

Переможці дебатів разом із суддями

Окрім сильних аргументів від учасників, судді керувалися чітко визначеними правилами:

  • знати правила та їх дотримуватися;
  • вміти аргументувати свою думку;
  • використовувати весь відведений для виступу час;
  • підтримувати командну гру;
  • продовжувати та доповнювати лінію інших гравців;
  • вміти знаходити неточності у виступі суперників і використовувати їх на свою користь.

Після визначення переможців, представники усіх команд отримали магніти учасників. Команди-учасники, які зайняли перше та другі місця, отримали сертифікати про участь в дебатах, тематичні горнятка та кубок переможців. Окрім цього, були визначені найкращий спікер та найкраща спікерка, що отримали по сертифікату та горнятку.

Дякуємо усім хто долучилися до другого регіонального дебатного турніру.

Дебати націлені на підвищення свідомості та політичної просвіти молоді, протидію дезінформації в питаннях, що стосуються історичної пам’яті. Вони допомагають створити простір для дискусій молоді про історичні події, сприяють розвитку потенціалу та творчих здібностей учасників.

Примітка. Дебатні турніри на тему “Історична правда та її роль у політичному дискурсі” організовуються Інститутом “Республіка” та Центром Досліджень Визвольного Руху за підтримки Національного Демократичного Інституту.