З 8 липня по 12 липня 2019 року Центр соціальних досліджень Національного університету «Острозька академія» та Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» у м. Рівне провели власне опитування громадської думки. Про результати, методи збору інформації та співпрацю розповідає Наталія Малиновська, регіональна координаторка ВІ «Активна Громада» у Рівному.

– Інститут «Республіка» співпрацює з «Острозькою академією» вже більше двох років. Вибори – одна з актуальних і важливих подій в нашій державі, а тому ми вирішили вивчити думку громадськості. Це корисний досвід співпраці й одна з форм взаємодії з громадянами. Раніше ми вже проводили заходи для активізації молоді. Від Академії запрошували експертів до фахових обговорень, публічних дискусій з політичних реформ. Маючи позитивний досвід співпраці, ми вирішили провести соціологічне опитування, привернути увагу до важливості вивчення громадської думки.

Наталія Малиновська

Методом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face) опитано 1266 респондентів за 3-х ступеневою стохастичною вибіркою, що репрезентативна для населення України віком від 18 років.  Вони мешкають на території 261 виборчої дільниці (крім спеціальних дільниць) 154 виборчого округу (м. Дубно; Демидівський, Дубенський, Здолбунівський, Млинівський, Радивилівський райони). Метод дослідження: маршрутне опитування за місцем проживання респондента. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,9545) не перевищує: 2,8% для загальних результатів та 4% – для показників вікової категорії, статті та типу населеного пункту.

– Під час виборчих кампаній ми спостерігаємо війну рейтингів, де соціологія стає заручницею недоброчесних кандидатів. Тому спостерігаються суттєві відмінності в різних «соцдослідженнях». Ст. 67 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» чітко регламентує особливості поширення інформації про результати опитувань громадської думки. Це не опитування у Facebook чи на колінах у якогось кандидата, а якісне соціологічне опитування з дотриманням усіх вимог. Увага до 154 виборчого округу не випадкова, оскільки серед усіх виборчих округів Рівненської області, цей виявився найбільш «гарячий». У ніч з 5 на 6 липня, у місті Млинів, була спалена машина одного з волонтерів-агітаторів від політичної партії «Слуга Народу». Також на цьому окрузі опонентами псуються агітаційні матеріали найбільше, розповідає Віталій Лебедюк, експерт Центру соціальних досліджень НУ «Острозька академія».

За результатами опитування 82,2% респондентів висловили однозначну готовність взяти участь у виборах до Верховної Ради України. Ще 4,4% зазначили про скоріше готові прийти на дільниці і проголосувати. Лише 9,2% зазначили, що не братимуть участі у парламентських виборах, ще 1,5% – поки не визначилися (діаграма 1).

Діаграма 1

Якщо розрахувати відсотки по відношенню до тих, хто має намір голосувати і визначився щодо запитання: «Якщо у найближчу неділю відбудуться парламентські вибори, за яку політичну партію Ви б проголосували?», то отримаємо наступні результати (діаграма 2).

Діаграма 2

Лідером виборчих перегонів, у 154 виборчому окрузі, з великим відривом є Партія «Слуга народу» (49,4% серед тих, хто піде на вибори і визначився з вибором).

Також долають виборчий бар’єр партії:

  • «Європейська солідарність» (10,4% серед тих, хто визначився);
  • «Радикальна партія Олега Ляшка» (10% серед тих, хто визначився),
  • «Голос» (9,9% серед тих, хто визначився),
  • ВО «Батьківщина» (6,4% серед тих, хто визначився з вибором).

Перспективи інших політичних сил, за даними цього дослідження, мінімальні.

Відсоткове співвідношення тих, хто має намір голосувати і визначився щодо запитання: «Якщо у найближчу неділю відбулися б вибори депутатів ВРУ, за кого з перелічених кандидатів Ви б проголосували?», виглядає наступним чином (діаграма 3).

Діаграма 3

Лідер електоральних симпатій серед кандидатів в народні депутати в 154 виборчому окрузі – Олександр Аліксійчук (Слуга Народу). Його готові підтримати 40,4% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. 22,2% підтримують самовисуванця, депутата від БПП, Олександра Дехтярчука. 10,1% – підтримують представника від партії ВО «Свобода» – Володимира Ткачука. 9,6% – віддали б голос від партії ВО «Батьківщина» за Ігоря Луценкою 4,8% – підтримують самовисуванця – Владислава Сухляка. 4,7% – голосували б за кандидата від партії «Радикальна партія Олега Ляшка» – Сергія Женевського. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%.

В опитуванні взяло участь 34,8% респондентів віком 18-39 років, 41,9% віком 40-59 та 23,3% віком 60 і старше (діаграма 4).

Діаграма 4

Під час дослідження було опитано 42,8% чоловіків та 57,2% жінок (діаграма 5).

Діаграма 5

Соціологічне опитування проводилося в межах підписаного Меморандуму про співпрацю між Інститутом «Республіка» та факультетом політико-інформаційного менеджменту НаУ «Острозька академія». За період співпраці було проведено низка навчальних та інформаційних заходів про інструменти участі та можливості громади впливати на свої громади.

Наталія Малиновська