В Одесі відбувся 8-мий міжрегіональний Форум щодо змін до Конституції України.

Зміни до Конституції є надважливим питанням для всього суспільства, адже, ці зміни стосуються кожного з нас. Тому, з листопада 2019 року в різних містах України проходять форуми “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. На даний момент відбулося вже 8 з запланованих 10-ти Форумів та триває підготовка до проведення ще двох Форумів у Харкові та Краматорську.

Форуми пройшли у Львові, Житомирі, Черкасах, Запоріжжі, Києві, Тернополі, Ужгороді та в Одесі (крайній Форум, відбувся 3 лютого). До обговорення конституційного процесу долучилося вже понад 700 учасників/ць. Серед них були місцеві активісти/тки, науковці/виці, лідери/рки й активісти/тки громадських організацій, політичних партій, молодіжних організацій, народні депутати/тки України та місцевих рад, журналісти/тки.

Форум в Одесі почався з проведення пресконференції в якій взяли участь:

 • Юлія Кириченко, експертка з конституційного права Центру політико-правових реформ;
 • Олександр Марусяк, к.ю.н., експерт Центру політико-правових реформ;
 • Дмитро Терлецький, к.ю.н., доцент Національного університету “Одеська юридична академія”;
 • Вікторія Орисюк, аналітикиня та проєктна менеджерка Інституту “Республіка”.

IMGP8834

Спікери/рки пресконференції під час Форуму в Одесі, 3 лютого.

– Ми не прагнемо говорити про зміни до Конституції України з позиції “добре – погано”. Натомість, ми закликаємо владу до діалогу з громадянами. Процес внесення змін до Конституції має бути публічним. Конституція стосується кожного з нас, це договір між громадянами та інститутами влади. Як філософ за освітою, можу сказати: теорія суспільного договору, у нашому випадку Конституція, – це спільна угода, тому й будь-які зміни необхідно ухвалювати спільно, обговорюючи всі деталі. Інакше громадяни не будуть дотримуватися Основного документа держави, – зазначила Вікторія Орисюк.

Аналітикиня Інституту “Республіка” Вікторія Орисюк розповіла про необхідність ретельної, концептуальної, а головне – із залученням якнайширшого кола зацікавлених осіб, підготовки змін до Конституції України. Загалом, усі експерти/тки зазначили, що шлях точкових змін до Конституції України через окремі законопроєкти є великою помилкою. Адже напрацювання конституційних змін не повинно відбуватися в закритому від суспільства режимі, як це ми можемо спостерігати сьогодні.

Дмитро Терлецький зауважив, що підхід відсутності консультацій та швидкого “штампування” законопроєктів негативно позначився на якості законопроєктів, на що вказав і Конституційний Суд України.

– Висновки Конституційного Суду України підтвердили низьку якість окремих ініціатив із погляду юридичної техніки. Наприклад, можливість порушення конституційного принципу безперервності функціонування законодавчої влади; спричинення юридичної невизначеності, створення неузгодженості та інші можливі ризики, – повідомив спікер Форуму Дмитро Терлецький.

IMGP9073

Юлія Кириченко, експертка з конституційного права Центру політико-правових реформ.

Після пресконференції розпочалася публічна дискусія, де учасники/ці обговорили питання конституційних змін. Модераторкою дискусії виступила Юлія Кириченко, експертка з конституційного права Центру політико-правових реформ. До дискусії долучилися спікери/рки, які представляють різні політичні партії та часто мають різні погляди щодо процесу змін до Конституції, а саме:

 • Олексій Гончаренко, народний депутат України, фракція ПП “Європейська Солідарність”;
 • Роман Сеник, депутат Одеської обласної ради, ПП “Опозиційна Платформа – За Життя”;
 • Сергій Веселов, голова Одеської міської організації ПП ВО “Батьківщина”;
 • Дмитро Терлецький, к.ю.н., доцент Національного університету “Одеська юридична академія”;
 • Олександр Марусяк, к.ю.н., експерт Центру політико-правових реформ;
 • Анатолій Бойко, голова Одеської обласної організації ВГО “Комітет виборців України”.

IMGP8940

Спікери/рки та учасники/ці публічної дискусії під час Форуму в Одесі. 

Представник “Комітету виборців України”, як і інші спікери/рки, наполягав на необхідності широкого обговорення не лише запропонованих Президентом змін, але й тих змін, які дійсно є необхідними. Конституція є дороговказом життя для кожного громадянина, тому українці мають право висловлювати свою думку щодо конституційних змін та заслуговують, щоби ця думка була почута.

Представник від ПП “Батьківщина” зазначив, що в усіх українців були великі сподівання на нову владу, люди очікували змін і насамперед якісних. Однак, зміни до Конституції відбуваються без обговорення влади з громадянами, без пошуків консенсусу. Представник ПП “Опозиційна Платформа – За Життя” виступив із критикою реформи децентралізації, не лише нового законопроєкту, але й тих змін, які вже відбулися в цій сфері.

IMGP8901

Спікери Форуму “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами” в Одесі. 

– Зеленський подав законопроєкти змін до Конституції, де відсутнє системне бачення цих змін. Я підтримую ідею зменшення кількості депутатів, але зменшення має відбутися до 95 депутатів (сміється). Показовим є законопроєкт про децентралізацію, коли Президент на початку грудня вніс законопроєкт до розгляду Верховною Радою, а потім відкликав. Пізніше внесли новий законопроєкт і знову ж таки, через 2 тижні відкликали. Які з цього можна зробити висновки? По-перше, зміни мають місце, а по-друге, зміни мають бути предметом національного консенсусу, – розповів народний депутат України Олексій Гончаренко.

Експерт Центру політико-правових реформ Олександр Марусяк нагадав, що Конституція працює так, як ми її дотримуємося, інших виключень не може бути. Він зазначив, що Конституцію необхідно змінювати, коли є суспільний договір між суспільством та владою. Дуже важливо не уникати комунікації з людьми. На думку експерта, якби влада дослуховувалася до представників експертної спільноти, не потрібно було б тричі подавати/відкликати законопроєкт щодо децентралізації.

IMGP9101

Олександр Марусяк, к.ю.н., експерт Центру політико-правових реформ.

Після дискусії учасники/ці почали працювати в групах у форматі світового кафе. Вони обговорювали запропоновані Президентом зміни та ті зміни, які не були запропоновані, однак, на думку учасників/ць, є необхідними. Завершенням роботи в групах стала презентація напрацюваних пропозицій учасниками/цями.

Під час презентації напрацювань учасники/ці зазначили:

 • Внесення змін до статті 85 Конституції України щодо консультативних та інших допоміжних органів ВРУ є недоцільними, оскільки вже створенні інститути (Апарат ВРУ, Інститут законодавства України, помічники народних депутатів/ток). Необхідно звернутися до Президента з пропозицією відкликати даний законопроєкт.
 • Скептичне ставлення до пропозиції щодо законодавчої ініціативи народу. Однак у разі прийняття цього законопроєкта право ініціативи має обов’язково обмежуватися у сфері національної безпеки.
 • Введення посади префекта доцільно лише тоді, коли відбуватиметься відкритий конкурс на посаду та будуть розробленні можливості його відкликання. Необхідно також вирішити до якої гілки влади має приналежати префект, кому звітувати та за що відповідати. Важливо, щоби він вносив свої пропозиції до суду, а суд самостійно приймав рішення.

Під час кожного Форуму учасники/ці пропонують своє бачення конституційного процесу та вносять рекомендації щодо внесення змін до Конституції України. За результатами проведених Форумів буде розроблено спільний документ, який буде переданий народним депутатам/ткам України.

IMGP9263

Презентація учасниками/цями напрацьованих пропозицій під час роботи в групах. 

Звертаємо увагу, що в той час, коли експерти/тки та громадськість обговорювали зміни до Конституції в Одесі (3 лютого) деякі з цих змін були попереднього схвалені. А саме, 4 лютого, Верховна Рада України попередньо схвалила законопроєкт (№1017 “Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України”) щодо зменшення кількості народних депутатів/ток (із 450 до 300 осіб). Варто зазначити, що майже всі учасники/ці конституційних форумів (понад 700 осіб) та експерти/тки висловлювалися проти скорочення кількості народних депутатів/ток без проведення публічних обговорень. Однак, на жаль, у команді Президента не реагують на запит суспільства щодо покращення комунікації та не мають наміру брати до уваги зворотній зв’язок від громадян.

Більш докладніше про серію публічних форумів можна дізнатися за посиланням.

Нагадуємо, що наступний Форум відбудеться 10 лютого у Харкові. Докладніше за посиланням.

Примітка. Захід організував Національний Демократичний Інститут у співпраці з Інститутом “Республіка”, Центром політико-правових реформ (ЦППР), Реанімаційним Пакетом Реформ (РПР), Громадською мережею публічного права та адміністрації UPLAN, за підтримки американського народу наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).