В Ужгородській міській раді відбувся тренінг на тему «Публічні консультації: не зволікай – впливай!»

Захід провели регіональний координатор Інституту «Республіка» Микола Яцков та директорка Ресурсного центру зі сталого розвитку УжНУ Ганна Мелеганич. Під час тренінгу учасники довідалися, як підготувати та організувати проведення публічних консультацій у громаді.

Ужгород, тренінг ПК серпень 2

З вітальним словом виступила керуюча справами виконкому Олена Макара. Вона нагадала учасникам, що перші публічні консультації з використанням онлайн-ресурсу «Ваша думка» провели у травні минулого року. Тоді в ужгородців питали, які дерева варто підсаджувати поруч із каштанами на Київській набережній. Потім були консультації, які дерева хотіли б бачити на пішохідній зоні площі Шандора Петефі. Також цікавилися думкою ужгородців щодо встановлення болардів, перейменування вулиць міста тощо.

Ужгород, тренінг ПК серпень

“Публічні консультації – це той інструмент взаємодії з громадськістю, за допомогою якого можна дізнатися думку ужгородців щодо тих проєктів, які міська рада планує реалізувати. Це дуже важливо у нашій діяльності”, – сказала Олена Михайлівна і відзначила роботу ВІ «Активна Громада», у співпраці з якою і вдалося запровадити цей інструмент в Ужгороді. – Результатом такої спільної роботи влади та громадськості стало отримання Ужгородом відзнаки Національного Демократичного Інституту за успішне впровадження публічних консультацій”.

Участь у навчанні взяли представники всіх основних структурних підрозділів міської ради. Вони обговорювали питання цінності залучення громадян до прийняття рішень. Дискутували щодо ефективності застосування різних механізмів участі: як-то громадські слухання, дорадчо-консультативні органи чи круглі столи, та в яких випадках доречно застосовувати той чи інший інструмент. Також учасники ознайомилися з досвідом департаменту міського господарства й управління містобудування та архітектури, управління у справах культури, молоді та спорту УжМР, які працювали з новим інструментом комунікації влади до громадськості – публічними консультаціями.

Ужгород, тренінг ПК серпень 1

Регіональний координатор Інституту «Республіка» Микола Яцков зазначив, що публічні консультації – корисний інструмент взаємодії влади та громади. Кожен з учасників процесу може тільки щось набути, але не втратити.

“Це досвід пошуку компромісів і балансів у, здавалося б, простих і банальних питаннях, які, втім, викликають суспільний резонанс. Публічні консультації бажано застосовувати на початковій стадії розроблення рішення. Їх тему визначає міська влада тоді, коли є потреба отримати думки ужгородців. Аналіз проведених ПК дозволяє побачити настрої, потреби, тенденції серед містян та, відповідно, ухвалювати кращі для громади рішення”, – розповів Микола Яцков.

Микола Яцков

До тренінгу долучилися і студенти. Своїми враженнями поділилася студентка столичного вишу Ольга. Вона відзначила, що бачить, як через публічні консультації громадяни реально можуть брати участь у розвитку міста. Сподобалося їй і те, що вже є практичні результати проведених публічних консультацій, їх аналіз. Пані Ольга задалася метою дослідити, як можна масштабувати консультації на більше коло ужгородців, та чи робить міська рада інформування про опитування думок людей залежно від різних цільових груп.

Довідка. На сьогодні в Ужгороді провели 8 публічних консультацій з різних питань життєдіяльності громади міста, в яких узяли участь майже 5,5 тисяч ужгородців. Тренінг відбувся у співпраці з Ужгородською міською радою в межах проекту «Задай курс владі», що реалізується Інститутом «Республіка» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).