З 10 по 14 серпня у Приморську відбувся довгоочікуваний розвиваючий табір проекту «Розвиток громадської активності серед підлітків та молоді вразливих категорій», або, як він називається неформально, «Ліга успіху: Морський сезон». Тридцять підлітків під наставництвом семи тренерів розвивали власні риси, вчилися бути лідерами та працювати в команді. Вони пізнавали ази волонтерства та проектного менеджменту, випробовували свої сили у тренерстві та наставництві.

Морський сезон, Ліга успіху 2

Сьогодні проходить дуже багато заходів для молоді з лідерства, проектного менеджменту, роботи в команді тощо. Семінарів, тренінгів, таборів. «Ліга успіху», без сумніву, подібна до багатьох із таких. Бо і форма, і зміст їхня обумовлені логікою. Проте, існують свої особливості. Про деякі з них розповів ініціатор і наставник проекту, директор благодійного фонду «Імпульс.ЮА» Микола Колодяжний.

Учасники – наше все

Більша частина учасників «Ліги успіху» (але не всі) – це діти вразливих категорій. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Діти з малозабезпечених, багатодітних та неповних родин, з сімей внутрішньо переміщених осіб. І частина – це діти зі звичайних сімей. Ми намагаємося дотримуватися співвідношення 70/30 «статусних» і «звичайних» дітей, щоб створювати певну умову для взаємної інтеграції, кращого порозуміння один одного, та для обміну думками, світоглядом, досвідом, і навіть почуттями. Окрім того, також більша частина учасників, десь  відсотків 70, були учасниками попередніх програм фонду. А отже, вони вже були налаштовані на певну тональність і формат роботи,  підтягували до них новачків.

Морський сезон, Ліга успіху 4

 Самовіддані тренери

Один з важливих компонентів успіху табору – це тренери. Першим, головним критерієм відбору наставників для табору була їхня любов до дітей. Їхня націленість не просто відчитати тренінг з певної тематики, а допомогти дітям розкритися і розвинутися під час табору. Стати для дітей порадником, другом, і навіть трохи батьками на всі ці дні. І в той же час – це мали бути професіонали у своїй справі. Дуже радий, що такі люди забралися разом. Іра Ярко, Юрій Вдовцов, Тетяна Штефан, Денвер Браугхлер, Сергій Андрух, Олеся Лапікова і автор цих рядків (Микола Колодяжний) – такий склад достойний зали слави рок-н-ролу! Ви створили феєричне диво в ці дні, за що вам безмежно вдячний я, і діти!

Доброзичлива атмосфера

Це фундамент, на якому будувалися всі інші компоненти табору. Без атмосфери, наповненої доброзичливістю, взаємною підтримкою, теплотою та позитивом – усе інше або б не спрацювало, або було б взагалі неможливим. Скажу одразу, що таке середовище саме по собі не виникає. До нас приходять звичайні діти зі звичайних середовищ, де булінг, жорстокість, хамство є нормою взаємовідносин. І спочатку, як завжди, багато сил, поту і крові доводиться витрачати, щоб налаштувати на певну тональність і принципи взаємовідносин. Зате потім – це просто кайф знаходитися і працювати у адекватному доброзичливому середовищі. Кайф і для тренерів, і для самих учасників.

Морський сезон, Ліга успіху 1

Як же без планування й таймінгу

Планувати активності і дотримуватися графіку – начебто логічні й базові речі. Але, зізнаємось чесно, чи на усіх тренінгах, конференціях, таборах це реально працює? Мені доводилося стикатися із затримками на півгодини, годину – і це сприймалося, як майже норма. З гордістю можу сказати, що затримки початку/завершення активностей в нашому таборі бували як виключення і максимум на 5-10 хвилин. Неважливо, сніданок це, тренінг чи відбій. Звичайно, спочатку треба було трохи до того привчити. Але потім – знову ж таки кайф і для організаторів, і для тренерів, і для учасників! І ми встигали все – і вчитися, і купатися у морі, і танцювати на дискотеці. До того ж це розвивало почуття відповідальності та командності серед усіх учасників. А за наші креативні денні розклади на всю стіну – окремий респект Олесі Лапіковій. Це були справжні шедеври сучасного мистецтва!

Морський сезон, Ліга успіху 6

“П’ять днів табору “Ліга Успіху: морський сезон” у Приморську були… Наче окреме життя, проведене поруч з близькими за духом людьми. Так, це правда, найважливіше – не де ти знаходишся, а з ким. Бо навіть тепле, лагідне Азовське море, в міру спекотне серпневе сонце та смуга жовтуватого піску на тлі величних вітряків не важили б нічого, якби не сама атмосфера табору.

Чесно, коли я пишу “взаємопідтримка”, “доброзичливість”, “вогонь в очах”, “важливість кожного у команді”, ці слова не справляються з тим, щоб описати, як було насправді. Якими ми були насправді. Я нестримно вдячна всім, хто був частиною великої (галасливої, строкатої, але дружньої) сім’ї ЛУ:МС. Ви маєте знати, наскільки ви прекрасні. Наскільки ви заряджаєте енергією, позитивом і вірою в людство (якої мені так бракувало останнім часом)”, – поділилася враженнями тренерка, координаторка ВІ “Активна Громада” Олеся Лапікова.

Зміна ролей

Протягом кількох місяців перед табором ми готували частину учасників до проведення власних тренінгів. Вони вчилися мистецтву тренерства та фасилітації. Від підготовки програми до облаштування простору для проведення тренінгу. І під час табору вони спробували себе у ролі тренерів. Скажу абсолютно відверто: і в мене, і в решти тренерів в прямому сенсі щелепи повідпадали, коли ми побачили їхні заняття. Продумані, ретельно підготовлені, глибокі, інтерактивні, цікаві, оригінальні та креативні. З темами інколи настільки серйозними, що навіть ми не наважилися б про таке говорити. А вони наважилися. Сприймаючи один одного на рівних, вони не боялися дискутувати і висловлюватись. І в той же час поважаючи і підтримуючи один одного. Завдяки ним я зрозумів, наскільки підхід peer-to-peer крута штука при ретельній підготовці.

Морський сезон, Ліга успіху 5

Самодозвілля й активності

Багато активностей в таборі творили самі учасники. Чемпіонат з настільного тенісу, змагання з набивання м’яча чи танцювальний батл – учасники залюбки включалися в організацію таких активностей, таким чином, отримуючи простір для самореалізації власних здібностей і створюючи можливість цікаво проводити вільний час для решти. Вони навіть грамоти та призи для переможців придумували самі, та проводили урочисте нагородження. Було суперово спостерігати за їхнім натхненням та адреналіном, з якими вони творили свої активності.

Розробка власних ініціатив

Тренери запропонували дітям розробити концепції власних волонтерських ініціатив, які б вони хотіли втілити після повернення до Запоріжжя. Щоб всі знання та навички, які вони здобували у таборі, мали практичне застосування. Під час брейнштормів підлітки запропонували цілу низку класних і цілком реальних проектів: чемпіонат з вуличного футболу, благодійний фестиваль зі збору коштів для притулку безхатніх тварин, чи безкоштовні майстер-класи з катання на роликах для малозабезпечених родин. З початку вересня, з новим сезоном «Ліги успіху» до втілення цих ідей ми обов’язково повернемося.

Морський сезон, Ліга успіху 7

Не навчанням єдиним або трішки для душі

Для того, аби діти навчалися натхненно, дискотека чи пісні під гітару мають значення не менше, ніж самі тренінги і майстер-класи. Залежно від схильностей кожен з учасників має отримати ті релаксуючі активності, які йому до вподоби. Хтось йшов на дискотеку, хтось співати пісні під гітару, хтось грав у «мафію», а хтось – у волейбол чи футбол, чи робив ранкову йогу. І в результаті кожен отримував можливість відпочити і підзарядитися для навчальних активностей.

Фанове оформлення 

Ваші заняття можуть бути тисячу разів корисними та правильними. Але якщо вони не будуть цікавими для підлітків, своєї мети – навчити та надихнути – вам досягти буде дуже важко. Тому, велику увагу ми приділяємо оформленню активностей у «фановий» формат. Наприклад, у цьому таборі це була тематика «Зоряних війн», взаємовідносини джедаїв та падаванів, рада джедаїв, джедайські місії та інші «фішки». Завдяки цьому навчальний процес і завдання отримували особливий ореол, а учасники – натхнення, аби ці завдання виконувати. Така стилістика настільки захопила учасників, що вони і до цього часу продовжують обігравати її у спілкуванні.

Морський сезон, Ліга успіху

Секретний інгредієнт 

Звісно, всі ці компоненти, які я описав, не є якимось ноу-хау. Вони є давно винайденими, логічними і мільйони разів повтореними. Але є ще один важливий компонент, який неможливо прописати в інструкціях та формулах проектного менеджменту. Це те, що перетворює мамин борщ на найсмачнішу страву у світі. Так-так, ви, напевно, вже здогадалися. Це саме вона. Любов. Щира і безкорислива любов до дітей. Це те джерело живлення, яке наповнює всю роботу табору енергією та світлом. Я називаю такий підхід «раціональною любов’ю», коли любов стає джерелом енергії, але ти скеровуєш цю енергію у раціонально осмислені дії на користь дітям.

А тепер правда

Можна скільки завгодно розказувати про свої досягнення. Але об’єктивними будуть фідбеки від самих учасників. Написані вони, до речі, абсолютно з власної ініціативи дітей, на їхніх сторінках у соцмережах:

«З рукою на серці я можу сказати, що ви були всі для мене як сім’я. Одна велика, шалена родина. Ви найкрутіші організатори з усіх, що я зустрічала. Від класної концепції проекту, до суперської організації і просто королівського таймінгу ))) Дякую тренерам) Ви всі дуже цікаві і круті люди, готові підтримати в будь-який момент ))) Кращий, однозначно, кращий табір в моєму житті )))», – Настя Мєтєльова.

***
«Важко повірити, що цей неймовірний табір тривав всього 5 днів, адже кожний день, який ми провели разом, був надзвичайно цікавим і насиченим. Здалося, що промайнуло щонайменше декілька тижнів. Тут завжди дружня атмосфера, тебе завжди підтримають і допоможуть. Всі учасники надзвичайно веселі, тому я не пам’ятаю такого дня, де я б не сміялася “на всі 32” ))) Дуже дякую вам, друзі, за те що ви з радістю прийняли мене в свою чудову компанію. Я в захваті від вас. Кожен з вас надзвичайно талановитий і я дуже рада, що у мене з’явились такі друзі як ви )))», – Христина Романюк.

***
«Це були неймовірні 5 днів шалених емоцій та нереальної кількості енергії. Учасники “Ліга успіху : морський сезон” – це нове відкриття для мене. Бо я зміг познайомитися з новими активними українцями», – Михайло Доненко.

***

«Враження від проекту? – Неймовірні. Кожен день проходив в шаленому темпі: тренінги, командні завдання, спілкування… Через велику кількість емоцій здається, що нас мінімум місяць не було, а не декілька днів. Я дуже вдячна саме цьому проекту за можливість бути в ролі тренера. Нарешті, я змогла це відчути на собі. І я дуже рада, що все було на такій позитивній хвилі. Дякую всім-всім. Чекаю продовження, адже саме проекти фонду “Імпульс.UA” наповнені такою дружньою атмосферою», – Марія Щербань.

Морський сезон, Ліга успіху 3

Разом учора-сьогодні-завтра

Для ефективного розвитку і самореалізації дитини важлива послідовність і наступність роботи. «Ліга успіху: морський сезон» стала логічним продовженням попередніх активностей фонду. І так само після неї активності продовжаться. З вересня стартує новий, великий річний проект з розвитку громадської активності серед підлітків та молоді Запоріжжя. Він вбере у себе напрацювання попереднього періоду і додасть нових ідей. Так само збере, я сподіваюся, частину досвідчених учасників програм фонду (які вже виступлять у ролі тренерів), і заохотить приєднатися нових. Тож стежте за оголошеннями і приєднуйтеся!

Микола Колодяжний

Детальніше про проект та його впровадження читайте за посиланням: У Запоріжжі стартує проект для молоді «Ліга успіху» або шукайте за позначкою – “Ліга успіху”.

Нагадаємо, що проект «Ліга успіху» був одним із переможців конкурсу інноваційних проектів, що проводився восени від Інституту «Республіка» за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).