У Скадовську лише двоє депутатів від «Радикальної партії» спромоглися  прозвітувати про свою діяльність за більше, ніж рік каденції. Іншим 24-м  обранцям сонце не  світить – вони можуть втратити мандат за невиконання обов’язку перед виборцями.

Із усього складу міськради у 26 обранців від фракцій – «Батьківщина» – 4, «Відродження» – 2, «Наш край» – 4, «Опозиційний блок» – 3, «Партія зелених» – 2, «Самопоміч» – 6 та «Солідарність» – 3 особи – 24-ро не прозвітувало про свою діяльність перед виборцями. Саме цих «ластівок» можна відправляти у вільний політ за порушення ст. 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

SkadovskЗвітування – обов’язок депутатів, який вони повинні виконувати щорічно, а можна й частіше, якщо цього забажають виборці чи органи самоорганізації населення. Анонсування, де і коли відбуватиметься звітування, проводять ЗМІ, а місцева рада покриває витрати на їх проведення з місцевого бюджету. Окрім того, місцева влада зобов’язана всіляко сприяти депутатам в організації зустрічей та підготовці. Це може бути допомога щодо надання приміщень, інформаційних та інших довідкових матеріалів тощо.

У зв’язку з тим, що досить часто звітування плутають із звичайним інформуванням, Інститут «Республіка» проаналізував законодавство, що стосується звітування та безпосередньо – на десерт – самі звіти депутатів місцевих рад у розрізі населених пунктів України та політичних партій, представлених у місцевих радах.

Для визначення лідерів та аутсайдерів було взято 24 населених пункти з території усієї України (де діє ВІ «Активна Громада»), до місцевих рад яких у жовтні 2015 р. обрано 880 депутатів, що представляють 31 політичну партію.

Станом на 25 квітня 2017 року надали звіти, які були оприлюднені у ЗМІ або на сайтах органів місцевого самоврядування (далі – ОМС), 382 депутати, тобто 43,4% від загальної кількості.

Скадовськ із показним у 7 % звітування знаходиться наприкінці рейтингу, обійшовши ті населені пункти, в яких депутати місцевих рад узагалі проігнорували свій обов’язок. Лише двоє (із двох) представників «Радикальної партії О. Ляшка» відповідально поставилися до цього процесу – Казберук Андрій і Казберук Людмила.

На фоні загальної картини, медаль «За найкраще звітування» заслуговують депутати «За найкраще звітування» заслуговують депутати Южненської міської ради (96,1%, або 25 з 26-ти), Ужгородської міської ради (94,4%, або 34 з 36 депутатів), Рівненської міської ради (88%, або 37 з 42-ох), Луцької міської ради (85,7% або 36 з 42-ох), Добропільської міської ради (85,3% або 29 з 34 депутатів).

Нульовим показником відзначилися депутати в Дергачах (Харківська обл.), Запоріжжі, Зінькові (Полтавська обл.), Жмеринці (Вінницька обл.) Обознівці (Кіровоградська обл.) та Рубіжному (Луганська обл.), де свої звіти не подав жоден з обранців. Безвідповідально поставилися до своїх обов’язків також і в Херсоні – лише 1 звіт депутата.

Звіт Україна-нове

Як бачимо, партійна дисципліна в частині подання звітів більше схожа на хвіст півня – така ж строката та різнобарвна, а простіше кажучи – не в усіх місцевих радах існує.

Варто зазначити, що громадяни мають право на вільний доступ до звіту про діяльність свого обранця. Відповідно до закону «Про статус депутатів місцевих рад»  депутат завчасно, за 7 днів, повинен повідомити, де буде відбуватися зустріч із виборцями через медіа або в інший спосіб. На цій зустрічі й відбувається безпосереднє «інформування» виборців про роботу. А вже потім депутат інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення звіту,  зауважень  і  пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення,  дані  депутатові у зв’язку з його діяльністю.

Що стосується самого тексту, то у звіт депутат повинен включити відомості:

– про свою діяльність у раді та в комісіях;

– про роботу у виборчому окрузі;

– про прийняті радою та її органами рішення, хід їх виконання;

– про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

Не слід забувати, що неподання звіту депутатом є підставою для його відкликання, у силу положень ст. 37 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад». А оскільки вже пройшов більше, ніж рік з моменту обрання переважної більшості депутатів, протягом якого було заборонено їх відкликати, то перші «ластівки», які не подали звіти, можуть втратити мандат дуже швидко.

Примітка. Дані, на основі яких було зроблене дослідження, постійно оновлюється у зв’язку з отриманням нових звітів депутатів. Окрім цього, для дослідження бралися лише ті звіти, які відповідають вимогам чинного законодавства та здійснені у спосіб, передбачений ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації».

Запитання щодо даних можна надсилати за адресою: InstituteRespublica@gmail.com