13 травня відбулася перша із 6 запланованих дискусій «Предмет та межі всеукраїнського референдуму». Крім спікерів та експертів, до онлайн заходу долучилося 100 учасників!

Протягом травня-червня 2020 року відбудеться серія публічних обговорень «Всеукраїнський референдум: відкритий діалог з громадянами». Їм мета – сприяти відкритому інклюзивному діалогу з громадянами щодо процесу всеукраїнського референдуму. Перше обговорення про предмет та межі всеукраїнського референдуму відбулося 18 травня на онлайн платформі ZOOM. Безпосередньо до заходу долучилося 100 учасників, а всі охочі могли переглядати пряму трансляцію на фейсбук сторінках організаторів.  

Референдум

Ієн Вудварт – Директор Національного Демократичного Інституту в Україні (NDI).

На початку обговорення з вітальним словом виступили: Ієн Вудварт – Директор Національного Демократичного Інституту в Україні (NDI); Пітер Ербен – директор Фундації Виборчих Систем в Україні (IFES); Сергій Лобойко – член робочої групи Верховної ради України з питань розробки законопроектів у сфері народовладдя; Ігор Коліушко – голова правління ЦППР та Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту «Республіка». Вони наголосили на важливості широкого обговорення законопроекту про референдум та прийняття якісного закону. Олександра Гліжинська, розповіла про важливість залучення громадян до процесу прийняття рішень як на місцевому, так і на державному рівні. Вона зауважила, що референдум – це один із найважливіших демократичних інструментів участі, який можуть використовувати громадяни. Однак, законопроект повинен бути якісним, щоб ніхто не міг маніпулювати рішеннями.

– Це чудово, що ми маємо змогу обговорювати сьогодні законопроект про референдум. Щоб цей інструмент був дієвим, ми маємо докласти максимум зусиль, аби експерти, громадські активісти, науковці, чиновники та всі охочі могли долучитися до обговорення на етапі створення законопроекту. ВІ «Активна Громада» впевнена, що лише під час діалогу ми можемо знаходити якісні рішення для розвитку наших громад та країни в цілому. Прийняти закон – це лише початок справи. Ми маємо чітко розуміти, як працює інструмент референдуму. Закон має давати нам можливість діяти. Для цього ж потрібно розуміти всі деталі процесу та бути до них готовими, – зауважила виконавча директорка Інституту «Республіка» Олександра Гліжинська. 

Перша частина заходу була присвячена виступам експертів з Центру політико-правових реформ. Вони розповіли про історію референдумів в Україні та пояснили важливість якісного закону про референдум. Також експерти звернули увагу на положення про референдум, які наразі закріпленні в Конституції та ризики, яких потрібно уникнути при прийнятті нового закону. 

– Закон «Про всеукраїнський референдум» який був прийнятий у 2012 році давав змогу владі маніпулювати результатами референдуму та використовувати їх на свою користь. На щастя Конституційний Суд України визнав його неконституційним. Тому, ми зараз маємо унікальну можливість напрацювати пропозиції, доповнити законопроект та прийняти новий якісний закон, – зауважив Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ. 

референдум

Після виступів експертів учасники працювали в групах по 8-10 осіб. За допомогою координаторів ВІ «Активна Громада», які модерували роботу в групах вони напрацювали та презентували низку ідей. Наприклад, до питань, які варто вирішувати на референдумі за народної ініціативою учасники віднесли:

  • вступ до ЄС чи інші міжнародні об’єднання;
  • про перейменування вулиць/міст/об’єктів (декомунізація);
  • зміни до Конституції України;
  • всі, крім тих, що стосуються національної безпеки та суверенітету;
  • питання «ринку землі». 

На запитання чи доцільно ухвалювати закони на всеукраїнському референдумі, більшість учасників зазначили, що це не доцільно. А от щодо скасування законів за допомогою референдуму то були такі, які підтримали цю ідею та вбачають у ній налагодження довіри між владою та народом. 

Також всі погодилися на необхідності проведення широкої інформаційної кампанії, яка пояснить які питання можна обговорювати на референдумі, які можливі ризики від референдуму та які можуть бути маніпуляції з боку влади за результатами референдуму. 

Друга дискусія відбудеться 18 травня о 14:00. Наступного разу учасники диктуватимуть 

Просимо всіх охочих долучитися до обговорення заповнити реєстраційну форму: 

  • для представників громадськості: https://forms.gle/BPpwLcvr4sxBQFRw7 
  • для представників політичних партій, органів влади та органів місцевого самоврядування: 

https://forms.gle/rWnHNz1Qr6JhMKMDA 

референдум2

За додатковою інформацією звертайтеся до асистента/тки програми «Залучення громадян» НДІ Гліба Міхно або Анни Магди за електронними адресами hmikhno@ndi.org / amahda@ndi.org.

Довідка. Заходи організовуються Національним Демократичним Інститутом Міжнародних Відносин (НДІ) спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) у партнерстві з Центром політико-правових реформ (ЦППР) та Всеукраїнською ініціативою «Активна Громада» від Інституту «Республіка». 

Примітка. Публічні обговорення будуть проведені за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Думки, висловлені під час заходів належать авторам і не обов’язково відображають точку зору USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.