16 січня завершилися дві публічні консультації. Вони стосувалисься доцільності перейменувань вулиць, дискусії про які тривають вже кілька років поспіль. Аби остаточно розв’язати проблему Ужгородська міська рада винесла питання на розгляд громадян. А сьогодні, 18 січня, винесла остаточне рішення щодо доцільносі змін.

Кілька разів вулиця, що тягнеться від площі Петефі і аж до села Сторожниці почергово змінювала назву, то на вулицю Капушанську (історична назва за напрямком дороги до міста Великі Капушани у Словаччині), то на вулицю Перемоги (на честь річниці перемоги у Другій світовій війні). Через це виникла плутанина в позначені окремих будинків.

В ужгородців запитували: Чи доцільно перейменовувати вулицю Перемоги на вулицю Капушанську? Загалом в цій консультації взяли участь 525 ужгородців. З них 399 відповіли – ТАК (вулиця Капушанська) та 126 обрали – НІ (вулиця Перемоги).

ПК-6, Капушанська, результат

*       *       *

Ще одним дискусійним було питання доцільності перейменування вулиці Кароя Мейсароша на Антона Кашшая? У межах декомунізації вулиць, названих на честь діячів комуністичного режиму, розпорядженням голови Закарпатської ОДА вулиця Івана Туряниці (25.05.1901 – 27.03.1955 рр., Перший секретар Закарпатського обкому КП(б)У) була перейменована на вулицю Кароя Мейсароша (20.07.1821 – 02.02.1890 рр., відомий ужгородський юрист-публіцист, автор першої історії Ужгорода, більше тут https://bit.ly/2QYee7K).

Уся суть проблеми в тому, що на сучасній вулиці Кароя Мейсароша знаходиться майстерня-музей та будинок художника Антона Кашшая (24.01.1921 – 31.12.1991 рр., ужгородський живописець, народний художник України, більше тут https://bit.ly/2QasC7P), власне там досі живе його родина. Родичі та вихованці майстра хотіли, щоб тільки ця вулиця носила його ім’я. Відзначимо, що у місті наразі є вулиця названа на честь Антона Кашшая (р-н “Нової лінії”).

Усього 498 ужгородців взяли участь у цій консультацій. Думки ужгородців, розподілилися наступним чином:

  • 162 – за варіант №1 – Так, перейменувати вулицю Кароя Мейсароша на Антона Кашшая, а вулицю Антона Кашшая на Кароя Мейсароша;
  • 236 кліки – варіант №2 – Так, перейменувати вулицю Кароя Мейсароша на Антона Кашшая та вулицю Декабристів на вулицю Кароя Мейсароша; 
  • тільки 100 було віддано за №3 – Ні, в жодному випадку зміни не потрібні.     

ПК-5, Кашшая, результат

18 січня відбулося чергове засідання Ужгородськох міської ради, на яку були прийнято остаточне рішення щодо назв вулиць. Так, вул. перемоги матиме відпетер нову назву – вулиця Капушанська. Що ж до іншої консультації депутати вирішили все залишити без змін, тобто вул. Антона Кашшая та вул. Кароя Мейсароша залишать свої назви.

Сесія

Принагідно відзначимо, що можлива зміна назв вулиць не тягне за собою необхідності будь-яких реєстраційних дій для громадян, які мешкають на таких вулицях міста, чи щодо їхнього нерухомого майна.

Публічні консультації в Ужгороді впроваджуються ВІ «Активна Громада» у співпраці з Ужгородською міською радою.

Довідка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності ГО «ВГО «Інститут «Республіка». Проект «Задай курс владі» впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).