Завершилося четверте публічне обговорення щодо всеукраїнського референдуму.

Четверте онлайн обговорення із серії шести запланованих для збору пропозицій від громадян до законопроекту “Про референдум” відбулося 27 травня. Цього разу дискусія стосувалася питань агітації та інформування під час референдумного процесу. У заході взяли участь близько 80 учасників з усієї України.

На початку заходу з вітальним словом виступили: Ірина Качурівська – старша координаторка програми “Залучення громадян” Національного Демократичного Інституту в Україні; Роман Любченко – директор програм Міжнародної Фундації Виборчих Систем в Україні; Павло Любченко – член робочої групи Верховної ради України з питань розробки законопроектів у сфері народовладдя; Юлія Кириченко – членкиня правління Центру політико-правових реформ; Олександра Гліжинська – виконавча директорка Інституту “Республіка”.

4 рефер

– Референдум – це один із інструментів народовладдя, але без належного інформування про предмет референдуму він може нести загрозу для держави. Тому, я дякую за співпрацю експертам з Центру політико-правових реформ, адже саме вони пояснюють основи референдумного процесу, можливі ризики та як їх уникнути. ВІ “Активна Громада” направлена на залучення громадян до участі у важливих суспільних та державних процесах. Однак, важлива роль просвітництва та інформування належить саме експертам, – зауважила Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”. 

Перша частина заходу була присвячена виступам експертів з Центру політико-правових реформ. Вони розповіли про процес агітації під час референдуму, хто може її здійснювати, в які терміни та за яких умов. 

референдум.кириченко

Також, експерти детально розповіли про форми та засоби агітації, до яких належать проведення зборів, мітингів, зустрічі з громадянами, розповсюдження матеріалів щодо теми референдуму.

референдум агітація

Після виступів експертів учасники працювали в групах по 8-10 осіб. За допомогою координаторів ВІ “Активна Громада”, які модерували роботу в групах вони напрацювали низку ідей. Думки учасників розділилися щодо інформування та агітації під час збору підписів та після проголошення референдуму. Частина учасників погодилася, що агітація є доцільною у період збору підписів, адже сам початок збору підписів є агітацією від групи людей, які ці підписи збирає. Інші зазначали, що агітація повинна починатися лише після оголошення про старт референдуму. 

Були й такі поодинокі думки, що різниці між агітацією та інформуванням немає, тому не варто обмежувати ці процеси. Також пролунала ідея, що ЗМІ потрібно вилучити з процесу агітації, адже більшість медіа належить олігархічним групам, які будуть використовувати їх на свою користь.

референдум.робота в групах

– Коли ми говоримо про інформування, то потрібно задавати питання, а хто ж буде інформувати? Всі знають, що диявол приховується в деталях. Інформування завжди має ризик перетворитися в агітацію за ту чи іншу позицію. Тому потрібна незалежна організація, яка буде забезпечувати незалежне інформування, – зауважив учасник обговорення з міста Ужгород, Микола Яцков. 

Всі учасники погодилися з тим, що держава повинна створити рівні умови щодо агітації для всіх сторін, які будуть підтримувати позицію “за” та “проти” під час референдумного процесу. А також кожна група зазначала, що великим ризиком є низький рівень політичної культури населення, тому дуже важливим елементом є постійна просвіта та навчання громадян.

На завершення Олександра Гліжинська закликала кожного з учасників розповідати про обговорення своїм колегам, знайомим та друзям. Саме коли ми будемо активно долучатися до важливих процесів в нашій країні тоді будуть реалізовуватися якісні зміни.

П’ята дискусія відбудеться 3 червня на тему “Фінансування референдумного процесу: загрози, обмеження, контроль”. Всіх охочих долучитися просимо заповнити реєстраційну форму:

  • для представників громадськості: https://forms.gle/6sbdWqaPvjTiAsoz7
  • для представників політичних партій, органів влади та органів місцевого самоврядування:

https://forms.gle/EN6zofvVMwKua2jL8

Референдум5

Довідка. Заходи організовуються Національним Демократичним Інститутом Міжнародних Відносин (НДІ) спільно з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) у партнерстві з Центром політико-правових реформ (ЦППР) та Всеукраїнською ініціативою “Активна Громада” від Інституту “Республіка”. 

Примітка. Публічні обговорення будуть проведені за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги від уряду Великої Британії. Думки, висловлені під час заходів належать авторам і не обов’язково відображають точку зору USAID, урядів США, Канади або Великої Британії.