23 грудня у Дрогобичі, устінах Вілли Яроша, відбувся Форум-театр «Право вибору переселенців». Захід складався з двох частин: самого процесу створення міні-вистави, а о 17:00 відбувся показ вистави глядачам та жваве обговорення.

До участі були запрошенні внутрішньо переміщені особи, представники окружних і територіальних виборчих комісій, представники місцевої влади та самоврядування, громадські  активісти та активні мешканці. Безпосередньо у створенні вистави взяли участь 10 осіб. Команда «Активної Громади Дрогобича» вдячні всім, хто відгукнувся і допоміг в організації заходу. А саме: ГО «Творче об’єднання Альтер», Оксані Рудавській та БФ «Карітас» УГКЦ Самбірсько-Дрогобицької єпархії, зокрема, Катерині Сурмі. Також подяку висловили організатори ВПО Тетяні Тихоновій та Тетяні Березі за те, що поділились своїми життєвими історіями, на основі яких  базувався виступ.

АГ Дрогобич театр

Методика форум-театру спрямована на роботу з усіма верствами суспільства у творчий, інтерактивний театральний спосіб. Мета форум-театру «Право вибору переселенців» – сприяти реалізації конституційних прав ВПО та їх активної участі у розбудові громади та країни в цілому через інструмент прямої демократії – вибори.

АГ Дрогобич театр 2

У процесі обговорення та створення вистави учасники зрозуміли, що загалом ВПО можуть голосувати, якщо захочуть. Та існує безліч факторів і викликів, що стають на шляху цих людей до виборчого пункту. Це, зокрема:  фінансові та житлові питання; вибір між тим, залишитись в Україні; віра /зневіра в те, що їх голос має значення. Та перепоною також нині є відсутність закону, який би чітко регламентував виборчий процес саме у випадку переселнеців.

АГ Дрогобич театр1

Це ті виклики, що стоять перед кожним з громадян України, які за тих чи інших обставин змушені починати життя на новому місці.  Згідно з інформацією Міністерства соціальної політики, станом на початок 2017 року в Україні зареєстровано більш, ніж півтора мільйона ВПО, а це – близько 3,5 % електорату.

Варто зауважити, що подібні вистави відбуваються у 20-ти містах України в межах діяльності Інституту “Республіка” та Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” за підтримки Фонду сприяння демократії при Посольстві США в Україні.