10 – 11 грудня координатори, волонтери ВІ “Активна Громада” та фіналісти дебатного турніру “Роль історичної правди в політичному дискурсі” відвідали Форум за організації Інституту “Республіка”.

Захід став платформою для обговорення питань з активізації та збільшення кількості активних представників суспільства. Головною темою під часу Форуму стали реформи (медична, освітня, політична та реформа місцевого самоврядування), які і зараз реалізовуються в громадах. Окрім обговорення викликів, стратегії з вирішення проблем, учасників заходу навчали тренери, щоб покращити особисті навички працювати в команді, краще комунікувати, створювати ініціативні групи в громадах.

Захід розпочався з привітання від Олександри Гліжинської, виконавчої директори Інституту “Республіка”, яка розповіла про результати діяльності Республіки у 2019 році, йшлося про успіхи у публічних консультаціях організації (більше 60 консультацій за 1,5 року), співпраця з Міністерством Освіти і Науки України, проведення в регіонах тренінгів та інформаційних годин з інфогігієни, реалізація Академій виборчої/політичної журналістики та інші реалізовані проєкти. Далі до привітальних слів долучилися екс-координатори Інституту “Республіка”, члени правління та люди, які постійно підтримують та допомагають. Окрім привітань учасники Форуму розповіли власні історії успіху. Ділимося однією із історій.

DSC_1200

– В Ужгороді є дуже великий юнацький максималізм, у нас дуже прискіпливо ставляться до будь-яких змін. На зламі перехідного періоду (у 2015 році), було прийнято рішення – кронувати дерева. На одній з набережній була алея каштанів (Київська набережна). Коли кронування завершили (дуже сильно пообрізали), ця алея перестала бути привабливою для містян. В місті почали критикували рішення щодо кронування. Місцева влада прийняла рішення – садити нові дерева (запропонували дендрологи), це викликало новий шквал критики. Активісти Республіки вирішили поспілкуватися з громадянами щодо цього рішення, провели публічні консультації, після чого почалася жива конструктивна дискусія, лише після цього Київська набережна перестала бути конфліктною зоною, – Микола Яцко, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” в м. Ужгород.

Два дні інтенсиву пройшли для учасників продуктивно, учасників навчали розумітися в реформах, що відбуваються в країні, це були і практичні вправи і також теоретична частина.

Далі наводимо змістовні уривки та теми:

– Політичні реформи. Тренер – Олександр Марусяк, к.ю.н. аналітик Центру Політико-Правових Реформ.

DSC_0751

Олександр Марусяк, к.ю.н. аналітик Центру Політико-Правових Реформ

Конституційні зміни зараз відбуваються в державі (розгляд законопроєктів в КСУ). Основна проблема в неякісних змінах, адже, ці зміни можуть зашкодити країні, такі як – розширення повноважень президента у сфері діяльності контролюючих органів, дублювання функцій інституцій (законодавча ініціатива), консультативні та дорадчі органи. Зміни мають проходити з обговоренням громадськості, щоб всі представники країни мали змогу впливати, адже, політичні реформи реалізовуються для всіх українців.

– Медична реформа. Тренер – Анна Сарана, експертка Офісу розвитку місцевого самоврядування.

DSC_0769

Анна Сарана, експертка Офісу розвитку місцевого самоврядування

Запускати медичну реформу – було не дуже складно, складніше буде запустити реформу вторинної медицини. На сьогодні Україна покрита 70 відсотками первинними лікарями, не вистачає лікарів первинки. Кількість лікарів, які уклали договори з НСЗУ склала близько 22 тисяч. Суть реформи – лікарні стають децентралізованими, ухвалюють рішення, гроші ходять за пацієнтами. Медична реформа не піде у зворотній бік, адже, витрачено на цей час дуже багато коштів.

– Реформа освіти. Сергій Дятленко, експерт U-Lead.

DSC_0806

Сергій Дятленко, експерт U-Lead

Українські школярі погано рахують і мають проблеми з читанням. Такі висновки можна зробити після оприлюднення дослідження якості освіти PISA, яке провели у 79 країнах світу. Головним викликом для українських школярів – є практичне використання знань, які вони отримують в школі. Показовим є приклад, що математичні формули в школі в більшості випадків не допоможуть розрахувати  в “реальному житті” кількість квадратних метрів шпалер для кімнати, якщо виникне така необхідність.

– Реформа місцевого самоврядування. Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти.

DSC_0865

Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти

Самоврядування змінилося в Україні, якщо раніше було так – де народився Президент – туди й вкладали кошти, зараз система змінилася, розподіл відбувається пропорційно. Громади отримали фінансовий ресурс, для розвитку своїх територій (показовими є Івано-Франківськ, Одеса, Львів). Збільшується кількість населення – збільшується і фінансування. Після отримання грошей місцевими громадами (субвенції з держави) на реалізацію проєктів – збільшилися обов’язки. Гроші – це обов’язки!

На другий день учасники також працювали в групах (представленні теми):

– Суперечки як бар’єр прояву активності громадян. Ірина Хоменко, доктор філософських наук, завідувачка кафедри логіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

DSC_0974

Ірина Хоменко, доктор філософських наук, завідувачка кафедри логіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Під час тренінгу учасники взяли участь в дослідницькому проєкті (анкетування), що стосувався виявлення конфліктності. За словами Ірини Хоменко, результати попереднього дослідження, що проводилося раніше – молоді українці здатні менше конфліктувати ніж представники США, характерна риса для молоді уникати суперечок. Дослідження проводить кафедра логіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка (Україна) та Інститут Республіка (Україна) у співдружності з University of Maryland, (США) та Catholic University of the Most Holy Conception (Чілі) з метою вивчення відношення українців до різних видів суперечок, дискусій, дебатів, а також аргументації та критики, які в них застосовуються.

– Права людини та толерантність. Вікторія Саліхова, Олександра Свердлова та партнери Національного Демократичного Інституту.

DSC_1033

Вікторія Саліхова, координаторка програми зі сприяння рівності ЛГБТ-людей в Україні Національного Демократичного Інституту

Толерантність – це повага до іншого бути таким, яким він є. Для України характерне недотримання прав людини та часткове проявлення негативного ставлення до людей із іншими позиціями. Стосується не тільки внутрішньо переміщених осіб (як приклад – у 2015-2016 році існували упередження щодо оренди квартири для представників ВПО), відноситься також до представників ЛГБТ-спільноти в Україні.

– Створення ініціативних груп. Віталій Гліжинський, координатор всеукраїнської ініціативи “Активна Громада”.

DSC_1104

Віталій Гліжинський, координатор всеукраїнської ініціативи “Активна Громада”

Створення ініціативних груп – механізм, що допоможе знайти, об’єднатися та вирішити спільну проблему в громаді. Якщо, чиновники не мають намірів вирішувати локальну проблему (покрівля, ями на дорогах, паркан), за допомогою ініціативної групи, спільні зусилля конвертуються у вирішення проблеми. Віталій, також розповів про компанію від дверей до дверей, адже, зазвичай виникають асоціації з політикою, але такий підхід використовують громадські активісти під час утворення ініціативної групи.

– Залучення громадян через соціальні мережі. Мікротаргетування. Ірина Семенова, засновниця SEMENOVA-MEDIA.

DSC_1014

Ірина Семенова, засновниця SEMENOVA-MEDIA

Соціальні мережі є важливою складовою комунікації активних громадян, щоб активізовувати інших, це найдешевший механізм впливу, якщо порівнювати з класичними ЗМІ. Роботу варто починати із заповнення біографії особистої фейсбук-сторінки. Це впливає на рішення людей, щоб доєднатися до справи, також впливає на довіру та серйозність у сприйнятті.

Під кінець Форуму Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка” презентувала стратегію розвитку Інституту “Республіка” на 2020-2024 рік. Учасникам було запропоновано попрацювати в групах та презентувати власні плани роботи в ВІ “Активна Громада” на 2020 рік.

DSC_1187

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”

У Форумі взяли участь більше 100 осіб з різних куточків України.

Дякуємо усім учасникам Форуму, що взяли участь та продуктивно попрацювали. Дякуємо всім, хто долучився до організації, проведення навчання, а також партнерам, з допомогою яких відбувся захід.

Примітка. Форум відбувся за підтримки Національного Демократичного Інституту у співпраці з Інститутом “Республіка”, за підтримки американського народу наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).