Міністрерство охорони здоров’я спільно з Інститутом «Республіка» та NDI Ukraine проводить серію публічних консультацій
16 травня у Дніпрі відбулася публічна консультація щодо запровадження професійного ліцензування лікарів для медичної спільноти з Дніпропетровської, Запорізької та Донецької областей. Під час зустрічі лікарі, керівники медичних закладів й управлінці у сфері охорони здоров’я разом з експертами МОЗ України обговорили нові правила, за якими працюватимуть лікарі.
Младена Качурець, керівник медичного сектору Офісу ефективного регулювання, розповіла про систему ліцензування, її переваги та зміни в підході до оцінювання роботи лікарів. У свою чергу, Тетяна Потупалова, державний експерт Директорату науки, інновацій, освіти та кадрів МОЗ України, презентувала інформацію про безперервний професійний розвиток, що є частиною ліцензування.
Впровадження професійного ліцензування лікарів – це принципово нові правила доступу до професії лікаря, які сприятимуть підвищенню якості медичної допомоги та зростанню престижу лікарської професії в українському суспільстві.
– Такі заходи, як ця консультація, дуже необхідні. Критично мало людей зараз знають про зміни у ліцензуванні. Саме по собі, ліцензування дуже правильна річ. І те, що пропонується – це великий крок уперед. Правда, додатково вартувало би дещо змінити підхід до інтернатури, до якої на сьогоднішній день потрапляють майже всі після закінчення вищої медичної освіти. Я б зробив вступ до інтернатури на конкурсній основі. Це б покращило якість підготовки спеціалістів. Бо на сьогодні, з моєї практики 20-30% випускників інтернатури не можна допускати до пацієнтів. Такі зміни призведе до підвищення якості надання медичних послуг, – говорить Андрій Єльманов, Заступник генерального директора з організації медичної роботи Запорізького обласного медичного центру серцево-судинних захворювань.
Разом з лікарями під час роботи в групах також були обговорені ключові аспекти змін:
- Критерії відбору та вимоги до членів Ліцензійної ради.
- Процедура формування Ліцензійної ради.
- Критерії автоматичного продовження ліцензії на новий строк та позбавлення ліцензії.
- Особливості перехідного періоду для лікарів, що практикують.
Регіональний координатор Інституту «Республіка» у Дніпрі Дмитро Чернишов підкреслив, що «учасники з Дніпра та інших міст були дуже активні. Їм кортіло дізнатися від представників Міністерства про ті новації, які безпосередньо мають торкнутися медичних працівників. Важливим є те, що думки, рекомендації, побажання, застереження представників медичної галузі враховуються у Міністерстві охорони здоров’я».
Публічні консультації є невід’ємною частиною запровадження якісних змін для лікарів. Такий формат дозволяє почути думки лікарської спільноти з усієї країни, і на основі цього розробити законопроект про професійне ліцензування лікарів та відповідні нормативно-правові акти з урахуванням позицій всіх зацікавлених сторін.
– Цей захід був для мене досить неочікуваним і справив хороше враження. Ця нова форма ліцензування дуже потрібна. Старі методи треба було вже давно поламати. Атестація, яка була, вже себе вижила. При цьому в новій атестації варто дати більше акценту на оцінювання мануальних навичок лікаря і те, як це буде оцінюватися. Зі свого досвіду скажу, що аби навчитися новому, мені іноді доводиться їздити до лектора по кілька разів. Бо не завжди з першого разу вдається відразу перейняти досвід. Але після таких поїздок з’являються крила, – зауважив Сергій Веропотвелян, стоматолог ФОП м. Кривий Ріг.
Консультації проводитимуться з квітня по червень 2019 року. Публічні обговорення вже відбулися в Києві, Ужгороді, Львові й Вінниці, Сумах. Наступні консультації пройдуть у Рівному, Черкасах, Одесі. Взяти участь зможуть лікарі з усіх сіл, селищ, міст, громад України.
За результатами проведення серії публічних консультацій експертами буде підготовлено аналітичний звіт, який буде враховано під час підготовки законопроекту та підзаконних нормативних актів.
Нагадаємо, проект Концепції професійного ліцензування лікарів в Україні пройшов громадське обговорення, його підготовлено до розгляду Кабінетом Міністрів України. Запровадження професійного ліцензування лікарів є компонентом середньострокового плану пріоритетних дій Уряду на період 2019-2022 років.
Медичним фахівцям, які не можуть особисто взяти участь в публічній консультації, Міністерство пропонує висловити свою думку через онлайн-анкету за посиланням.
Публічні консультації проводить Міністерство охорони здоров’я України спільно з Офісом ефективного регулювання за сприяння NDI Ukraine та Інституту «Республіка» та завдяки підтримці Уряду Сполученого Королівства Великобританії та Фонду ефективного врядування (GGF).