Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 23.10.18 – 07.11.18
м. Ужгород
25 жовтня «Активна Громада Закарпаття» провела інфогодину в Ужгороді. Коодинатори спілкувалися з громадянами про публічну консультацію щодо висадки дерев на оновленій площі Петефі. Обговорення йшло жваво, адже це був останній день, коли можна було зробити свій вибір. Городяни розповіли, що завдяки телесюжетам вони дізналися про публічну консультацію та скористалися можливістю взяти безпосередньо участь у процесі прийняття рішень владою, опираючись на бажання людей.
Активісти зауважили, що більшість з опитуваних виявили свою думку на сайті міської ради.
«З 12 громадян, з якими спілкувались, 9 бажають бачити на площі Петефі родзинку нашого міста – сакуру», – зазначають координатори.
Крім того, «Активна Громада Закарпаття» запитувала щодо демократичних змін у суспільстві, які наразі є актуальними, наприклад, про антикрупційну реформу.
«На мій погляд, ситуація з висвітленням в ЗМІ справ, коли посадовці «попадаються» на корупційних діях, це вже прогрес. Це розголос та сподівання на подальші дії», – поділився думкою студент Олексій.
***
м. Кропивницький
25 жовтня в Центрі підвищення кваліфікації кадрів Кіровоградської ОДА регіональний координатор «Активної Громади Кіровоградщини» Анатолій Стоян провів тренінг про публічні консультації. Учасниками заходу були посадовці місцевих органів виконавчої влади.
Під час тренінгу присутні спільно розглянули чинну нормативну базу України, яка обумовлює проведення консультацій з громадськістю.
Значна частина заняття присвячена практичному досвіду проведення публічних консультацій регіональними командами Інституту «Республіка» за підтримки NDI.
Далі учасники продуктивно попрацювали в групах. Присутні розробляли питання на наступні публічні консультації, а також обговорювали їх презентацію та випробовували інструмент «Ваша думка» щодо того, як вирішити проблему відкритих дитячих пісочниць у Кропивницькому?
За результатами тренінгу, всі учасники одностайні в тому, що їх очікування стосовно розуміння публічної консультації виправдалися.
«До тренінгу я не зовсім розуміла, що таке публічні консультації. Тепер все стало на свої місця. Я знаю, що має робити влада та громада, які в результаті проведення публічної консультації отримують спільну вигоду», – розповіла учасниця тренінгу Катерина.
***
м. Черкаси
25 жовтня координатори «Активної Громади Черкас» Марина Гур’янова та Олександра Дем’яненко провели тренінг для громадян щодо політичного фінансування.
Учасники заходу – 12 активних черкащан, котрі протягом чотирьох годин дізнавалися про основні компоненти політичного фінансування. Вони розглянули загальні принципи та нормативно-правову базу, що регулює процеси політичного фінансування, інститути, які з цим пов’язані, рекомендації Групи держав проти корупції (GRECO) щодо фінансування партій. Не оминули увагою і практики, які застосовуються різними країнами щодо питання політичного фінансування, законодавче регулювання фінансування партій та кандидатів в Україні.
Присутні задоволені заходом, відзначивши його актуальність та прокудтивність.
«Захід з тематики політичного фінансування, відбувся відповідно до очікувань. Дуже сподобалась форма проведення з активним залученням учасників: будь-то дерево очікувань, чи рольові ігри у вигляді ЗМІ, політичних партій, громадського сектору і виборців. Також, корисною була інформація щодо сучасного державного фінансування політичних партій. Знадобиться й інформація з адресами організацій, які моніторять фінансову звітність політичних сил. Дякую організаторам, які чудово та якісно провели цей захід», – говорить учасник Володимир Присяжнюк.
«Дякую організаторам за проведення такого заходу. Розуміння для чого держава повинна фінансувати політичні партії потрібна усім громадянам України. Також завдяки цьому тренінгу ми дізналися про сайт, який допомагає відслідковувати те хто і в якому розмірі фінансує політичні партії. Я вважаю, що такого роду заходи потрібно частіше проводити. Захід був організований і проведений на дуже високому рівні», – поділився враженнями Андрій Міняйло.
Тренінг відбувся за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
***
м. Рівне
27 жовтня в місті Кременець, у приміщенні бібліотеки імені Ю. Словацького відбувся тренінг «Міські ініціативи: як через інструменти участі змінити свій простір».
Тренерами заходу були кандидатка політнаук, регіональна координаторка «Активної Громади Рівного» Наталія Малиновська та комунікаційна координаторка Наталія Головач. Активістки розповіли мешканцям про інструменти участі та як за допомогою них можливо впроваджувати зміни у своїй громаді.
Учасники також дізналися про:
- електронні петиції,
- публічні консультації,
- бюджет участі,
- громадські слухання,
- місцеві ініціативи.
У ході заходу, координаторки розповіли про особливості даних інструментів, відмінності. А наприкінці, спільно знаходили слабкі, сильні сторони, визначали, які є можливості та загрози в кожному з інструментів участі.
Примітка. Тренінг відбувся за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».
***
м. Житомир
28 жовтня у Житомирському державному технологічному університеті пройшов перший тренінг із серії тренінгів «Інструменти комунікації громадян із владою».
Захід розпочався зі вступного слова регіонального координатора «Активної Громади Житомирщини» Олексія Пронози щодо важливості розбудови демократії через інструменти участі громадян для впливу на прийняття рішень, яких спільно з учасниками в процесі тренінгу виявили більше 30 видів.
Інструменти участі затверджені законодавством, проте мало хто з громадян знає про їх існування, а тим більше, вміє вправно ними користуватися. Координатор зауважив, що це сприяє розв’язанню проблем у місті, створенню ініціатив та впровадженню їх, комунікуючи з владою. А в результаті це і є демократією, а ті хто успішно користуються такими інструментами – розбудовувачі громадянського суспільства!
Далі присутнім запропонували взяти участь у вправі-знайомстві «Бінго партисипації», що «розтопила лід» між учасниками та активістами. Завдання передбачало відкритість учасників, адже кожен мав підійти до «сусіда» та записати на табличках спільні риси (їздимо в тому ж транспорті, беремо участь в громадських слуханнях тощо).
У ході заходу, учасники опанували ті інструменти, які вже існують та успішно діють, а також виявили й нові, що є значним успіхом на завершення першого тренінгу.
Наприкінці заходу, присутні вчилися писати вже власні запити на інформацію, які планують подавати до державних установ.
***
м. Южне, Одеська обл.
Виборча та антикорупційна реформи, інструменти громадської участі, проблеми місцевого та всеукраїнського рівнів. Про це та про інше спілкувалися 4 листопада під час інформаційної години у м. Южному.
У ході інфогодини розповідали южненцям про такий інструмент прямої демократії, як публічні консультації. Частина співрозмовників не мала жодних знань про таку можливість, тож координатори «Активної Громади Южного» мали змогу ознайомити громадян із цим. Також активісти зупинилися на особливостями використання інструменту. Дехто із співрозмовників чув про публічні консультації по телебаченню, або читав про це в соціальних мережах. Але все одно знання виявилися недостатніми для повного розуміння даного питання, тож охочим надали необхідну інформацію.
Здебільшого люди висловлювали підтримку у подальшому впровадженні та використанні даного інструменті як у Южному, так і поза його межами, головне, за їхніми словами, щоб це мало результат, приносило користь та змінювало життя людей на краще. Дехто зазначив, що було б добре, якби подібні консультації проводилися на місцевому рівні, беручи до уваги наболілі проблеми, а потім передавались депутатам Верховної Ради (тут люди мали на увазі вирішення таких проблем, як тарифи на комунальні послуги, ситуацію з ОПЗ, а також низькі пенсії та заробітні плати).
Щодо звітування міського голови містяни зауважили, що не проти, аби міський голова звітувався у телеефірі, якщо мешканці міста цього дійсно потребують. Також деякі із співрозмовників наголошували, аби южненці не просто казали про необхідність цього, а й брали у ньому активну участь. Оскільки часто руки до справи не доходить, все закінчується одним лише бажанням без подальших кроків.
Люди висловили надію, що виборча реформа все ж таки відбуватиметься з врахуванням всіх необхідних важливих пунктів, котрі змінили б життя у країні на краще. При цьому неабияку увагу звертали на такі аспекти: покарання за підкуп виборців, мінімальне фінансування передвиборчої агітації, необхідність відкритих виборчих списків. Також громадяни неодноразово звертали увагу на пасивність людей стосовно участі у різноманітних корисних заходах, зокрема, у міській толоці, у прибираннях територій, які організовують представники правлінь ОСББ тощо.
До того ж люди скаржилися, що жителі міста не вміють берегти те, що їм подарували, зокрема псують дитячі майданчики, нові споруди в парках тощо, а також часто пасивно (або ж бояться, або ж просто байдуже) ставляться до протиправних дій з боку шкідників.
Проте на закінчення інфогодини співрозмовники висловили надію, що молоде покоління все ж таки змінить ситуацію на краще, буде більш відповідальним та мудрішим.
м. Краматорськ, Донецька обл.
Краматорська міська рада та її виконавчі органи розпочали розробку проекту програми економічного і соціального розвитку міста на 2019 рік та запросили громадськість долучитися до створення цього документу. Пропозиції від мешканців міста приймалися відділом економіки Краматорської міської ради до 05.11.2018 року у друкованому та електронному вигляді. Команда “Активної Громади Краматорська” Олег Кучеров та Ігор Бут вирішили долучитися до процесу та під час своїх зустрічей з мешканцями міста збирали ініціативи, які за думкою городян, треба реалізувати у місті вже у наступному році.
“Ми дякуємо всім, хто довірив нам своїми власні погляди на покращення умов життя у Краматорську. Всі ваші пропозиції були відправлені до Краматорської міськради та прийняти до уваги”, – говорить регіональний координатор ВІ “Активна Громада” в Краматорську Олег Кучеров.
Більше того, начальник відділу економіки Ярослава Рубайло запевнила координаторів, що всі пропозиції будуть включені в проект програми, який буде винесено на громадське обговорення. Після цього з кожної окремої пропозиції бде надана відповідь відносно її включення чи не включення у Програму. Пані Ярослава також повідомила, що на етапі громадського обговорення у містян також буде можливість посприяти структурному розвитку міста та надіслати свої пропозиції для їх подальшого розгляду, а можливо і включення у Програму економічного і соціального розвитку міста на 2019 рік.