Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи “Активна Громада” 

за період 15.01 – 31.01.2020

Регіональні команди ВІ “Активна Громада” доклали багато зусиль, щоб зробити січень не лише святковим, але й корисним, активним та інформаційним. Координатори, як завжди, спілкувалися з мешканцями українських міст стосовно:

 • змін до Конституції України;
 • інструментів громадської участі;
 • розвитку молодіжного активізму;
 • адвокаційних кампаній;
 • налагодження співпраці в громадах (влада-мешканці громади)
 • комунікація та залучення стейкхолдерів на місцевому рівні для вирішення місцевих питань.

 Заходи проводилися також у звичних форматах – інформаційних годин, тренінгів, Клубів “Активної Громади” та спілкування, що завершувалося підписанням меморандумів про подальшу співпрацю.

***

Хмельницький

Представники Староушицької ОТГ 22 січня відвідали Хмельницький, де провели робочу зустріч із командою ВІ “Активна Громада” у Хмельницькому. В ході зустрічі координатори ВІ “Активна Громада” Сергій Толстіхін та Юлія Мазур обговорили питання щодо співпраці та проведення просвітницьких заходів у Староушинській ОТГ. Ці заходи спрямовані на ознайомлення громадян із досягненнями, змінами та викликами реформ в Україні, з інструментами прямої демократії та механізмами участі в прийнятті рішень на місцевому рівні. Також ці заходи покликані сприяти підвищенню системного впливу громадян на політичні процеси в Україні.

Просвітницькі заходи є дуже важливими для залучення громадян до процесів змін у громадах, що в свою чергу, дасть відчуття спільної дії та відповідальності, – зазначив під час зустрічі Анатолій Тимчук, голова Староушицької ОТГ.

e94cbc63-1487-43ff-a66d-e8a01d0ecb07

За результатами зустрічі був підписаний меморандум про співпрацю щодо зміцнення інститутів демократії, дотримання прав людини та розвитку місцевого самоврядування в Україні. Сторони домовилися співпрацювати та здійснювати спільні заходи з метою підвищення політичної просвіти, поширення інформації про реформу місцевого самоврядування та заохочення громадян голосувати на виборах.

– Влада і громадяни мають між собою співпрацювати, це тривалий процес, який потребує довіри влади до громадян і навпаки. ВІ “Активна Громада” виступає посередником, що буде вибудовувати відносини, латати “дірки” незнань громадян про свої можливості та права (бюджет участі, участь у виборах), якщо дуже коротко – займатися просвітницькою діяльністю. Сьогодні ми підписали меморандум, це не просто папірець, це документ про важливі наміри і я дуже рада, що голова Староушицької ОТГ доєднався до цього процесу, – розповіла Юлія Мазур, координаторка ВІ “Активна Громада” у м. Хмельницький.

Найближчим часом напрацьовуватиметься програма просвітницьких заходів на території ОТГ, буде визначено формат та дати проведення майбутніх заходів у громаді.

***

Запоріжжя

У багатьох містах де діють представництва ВІ “Активна Громада” відбулися тренінги для школярів. Наша команда впевнена, що відповідальність та бажання займатися громадською діяльністю закладаються ще в дитинстві, тому ми працюємо не лише з доросдими, але й зі школярами. Не залишилося осторонь цих занять і місто Запоріжжя. Учні 101 школи за допомогою координаторок ВІ “Активна Громада” Олесі Лапікової та Ганни Єрьоменко мали можливість познайомитися з такими поняттями, як:

 • інструменти участі в процесах самоврядування;
 • що таке адвокація?
 • лобіювання інтересів: як реалізовувати свої плани?

Думаєте що це занадто складні поняття для підлітків? Зовсім ні!
Після короткого знайомства з можливостями, які відкриває громадська активність учасники/ці познайомилися з інструментами участі на практиці.

каг запоріжжя

Учасники/ці тренінгу у Запоріжжі.

– Зі школярами дуже комфортно та приємно працювати. Якщо порівнювати їх з нашим поколінням, то вони набагато активніші та багато знають, багатьма процесами цікавляться. Вони мають багато гарних ідей і єдине чого їм не вистачає – знань, як ці ідеї втілити в життя. Ми спробували розібрати різні ситуації та скласти план дій щодо цих ситуацій. Сподіваюся ці знання допомагатимуть учасникам тренінгу відстоювати свої права та інтереси, – розповідає комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у Запоріжжі Олеся Лапікова.

Вони спробували розробити власні адвокасі-кампанії на прикладі шкільного життя:

 • що робити, якщо в їдальні несмачно готують?
 • як запобігти вирубці дерев на пришкільних територіях?
 • що можна вдіяти, якщо в класі холодно?

За словами тренерок, Ганни та Олесі, учні проявили високий рівень свідомості та серйозний підхід у пошуку компромісних рішень. “Ми в захваті від роботи з такою вмотивованою освіченою молоддю!” – зазначила комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у Запоріжжі Олеся Лапікова. 

***

Ужгород

Виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська” провела тренінг-інструктаж для активної молодді Закарпаття. Тренінг тривав протягом двох днів, 24 та 25 січня 2020 року, в Ужгороді. Його учасниками стали молодіжні лідери з Перечина, Іршави, Тячева та Виноградова Закарпаття.

Тема тренінгу обрана не випадково та звучить, як “Мобілізація громадян та організація громади”. Адже учасниками тренінгу були не просто молодіжні лідери, а саме ті, хто планують працювати задля розвитку своїх громад, розвивати власні міста, а разом з тим й громадянське суспільство в Україні.

Молодіжні лідери дізналися про шляхи якими можна стимулювати органи місцевого самоврядування задля впровадження інструментів місцевої демократії, зокрема громадського бюджетування. Також вони ознайомилися з техніками, які допоможуть гуртувати та мотивувати команду і залучати прихильників до громадських кампаній.

закарпаття хаби

Виконавча директорка Інституту “Республіка” Олександра Гліжинська, координатор ВІ “Активна Громада” в Ужгороді Микола Яцков та учасники/ці тренінгу. 

– ВІ “Активна Громада” рада допомагати в створенні ініціатив у громадах, метою яких є залучення людей до прийняття рішень та діалогу в громаді. Ідея з хабами в Закарпатській області має безпосереднє відношення до цієї мети. Учасники тренінгу дуже креативні та вмотивовані. Ми розглянули з ними алгоритм роботи з громадою починаючи від аналізу цільових аудиторій, формування коаліцій до їх конкретного плану дій. У них є безліч цікавих ідей. Я щиро бажаю успіхів активістам та вже хочу побачити Хаби в дії, – розповідає Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

Учасники за два дні тренінгу розглянули широке коло питань, які стосувалися:

 • побудови портрету активного громадянина;
 • виділення груп осіб, з якими необхідно працювати, аби досягнути своєї мети в громадському секторі;
 • практичних інструментів для ведення переговорів;
 • щоденної роботи громадських діячів;

Тренінг організовано громадською організацією “Простір молоді” в рамках проєкту “Створення мережі молодіжних хабів на Закарпатті”, що реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку.

***

Черкаси

Завершилася публічна консультація і тепер Черкаська область має власний слоган! Нагадаємо, що 13 грудня 2019 року у місті Черкаси відбувся Туристичний Форум на якому було оголошено про початок першої загальнообласної публічної консультації. Працівники департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА після ознайомлення з досвідом міста Дрогобич, в якому за допомогою публічної консультації визначили слоган міста, вирішили провести таку ж консультацію у своїй області.

Консультація у Черкаській області тривала з 13 грудня 2019 року до 20 січня 2020 року.

За цей час до публічної консультації долучилося 1539 осіб.

Черкащани могли обрати один із трьох запропонованих варіантів майбутнього слогану області:

1. Черкащина-місце сили.
2. Черкащина-земля переможців.
3. Черкащина-тут починається Україна.

Звертаємо увагу, що адміністратори системи “Ваша думка” щоденно аналізували хід публічної консультації. Система демонструє спроби накрутки голосів та дозволяє їх видаляти, що дає змогу уникнути маніпуляцій.

Результати ПК (3)

Що для кожного з нас є Черкащина? Яка вона в уявленнях українців та іноземних гостей? Чим Черкащина відрізняється від інших областей України? В чому її унікальність та нарешті, чому її варто відвідати?

Тепер на ці питання можна відповісти одним коротким реченням, бо “Черкащина – місце сили!”. Саме цей слоган найбільше сподобався учасникам/цям публічної консультації – 44,05%.

Друге місце зайняв третій варіант слогану – “Черкащина – тут починається Україна!”. Цей варіант підтримало 40,87% учасників/ць. І найменше прихильників/ць було у другого варіанту – “Черкащина – земля переможців!”. За нього віддали свої голоси лише 15,07% Черкащан.

Дякуємо всім сторонам, які долучилися до організації та проведення публічної консультації за співпрацю. А черкащан вітаємо з чудовим вибором та з гарним, власним слоганом області. Сподіваємося, що він слугуватиме кращому розумінню унікальності Вашої області, її популяризації серед туристів, як з інших областей України, так і з-за кордону.

Відео з поясненням змісту кожного слогану можна переглянути на сайті Черкаси Бренд.  

***

Рівне

20 січня у місті Рівне відбувся форум “Конституційний процес в Україні: відкритий діалог з громадянами”. Під час форуму учасники обговорили конституційні зміни, налагоджували діалог з представниками влади та громадськості, а також пропонували власне бачення змін до Конституції.

Це Шостий форум із серії 10-ти запланованих, які вже відбулися у таких містах, як Львів, Житомир, Черкаси, Запоріжжя, Київ. До обговорення конституційного процесу долучилося більше 400 учасників, серед яких місцеві активісти, експерти, науковці, лідери і активісти громадських організацій. Були також представники політичних партій, молодіжних організацій, народні депутати України, депутати місцевих рад, вчителі, журналісти.

DSC_9388

– Будь-які конституційні зміни повинні обов’язково обговорюватися із суспільством, тим паче, що команда Президента вже неодноразово підкреслювала важливість народовладдя і залучення громадян до участі в ухваленні рішень, – зазначила Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

Традиційно форум у Рівному розпочався з прес-конференції експертів:

 • Олександр Марусяк, експерт з конституційного права, Центру політико-правових реформ;
 • Сергій Різник, доцент кафедри конституційного права Львівського національного університету імені Івана Франка;
 • Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту “Республіка”.

Вони розповіли про стратегічне бачення змін, які можливо будуть внесенні до Конституції та які приховані ризики можуть мати законопроєкти під Президента України.

Під час дискусій учасники пропонували своє бачення конституційного процесу та рекомендації щодо внесення змін до Конституції України. На основі цих ідей громадськими організаціями буде розроблено спільний документ за результатами форумів.

***

Покровськ

21 січня регіональний координатор ВІ “Активна Громада” Олександр Таненок провів інформаційну годину з громадянами міста Покровська (Західна Донеччина). Темою розмови було святкування Дня Соборності України. Це свято відзначається щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року.

Майже після трьох десятків років Незалежності, проблема соборності України залишається, не менш актуальною. Акт возз’єднання УНР та ЗУНР – історичний факт, який показав безсилля будь-яких спроб роз’єднати український народ, протиставити українців один одному.

покровськСоборність

Олександр почав розмову про часи Першої світової війни, коли відбувалося братання українських січових стрільців, що воювали у складі війська Австро-Угорщини та українців-вояків армії Російської імперії. Згодом усвідомлена необхідність єдності змусила українські західні регіони до проголошення самостійності з метою возз’єднання з Українською Народною Республікою.

Також, він розповів учасникам інфогодини про 21 січня 1990 року, коли жителі багатьох населених пунктів України по дорозі між Києвом і Львовом утворили живий ланцюг, відзначивши цю історичну дату. Офіційно в Україні День Соборності почали святкувати з 1999 року.

Учасники зазначали, що День Соборності важливе свято, яке українці мусять пам’ятати. До прикладу, студент ДонНТУ Михайло зазначив, що акт Злуки був історичною подією, споконвічною мрією українського народу про незалежну, соборну національну державу.

 ***

Полтава

Регіональні команди ВІ “Активна Громада” постійно інформують українців та мотивують їх бути активними в житті країни та своїх міст. Одним з методів мотивації є презентація нашої діяльності та успішних історій, які демонструють, що будь-які ідеї можна втілити в життя, а проблеми вирішити. 24 січня команда ВІ “Активна Громада” Полтави ініціювала зустріч громадян міста з Глазовим Олександром Миколайовичем, депутатом міської ради, головним фахівецем КО “Інститут розвитку міста” Полтавської міської ради.

Координаторка Лілія Гарбузюк презентувала діяльність ВІ “Активна Громада” та розповіла про успішні історії громадян в різних містах України. Ці успіхи стали можливими завдяки застосуванню інструментів громадської участі для вирішення суспільно-важливих проблем.

полтаваПрезентація

У жовтні 2019 року публічні консультації перейшли позначку 50! Це лише в регіонах, де українці за допомогою цього інструменту висловлювали свою думку стосовно висадки дерев, перейменування вулиць, обирали логотипи та слогани свого міста/області, визначали локації до освітніх подій, обирали назви скверів та багато іншого. Публічні консультації в регіонах підкріплюються й публічними консультаціями на загальнодержаному рівні. Вже два Міністерства (Міністерство охорони здоров’я та Міністерство освіти і науки) використали публічні консультації, щоб дізнатися думку українців з приводу запланованих нововведень.

Окрім, публічних консультацій мешканці українських міст та містечок можуть об’єднуватися в ініціативні групи та вирішувати питання місцевого значення. Учасники ініціативних груп в різних куточках України вирішували питання сортування сміття, проведення дозвілля, організовували заходи, облаштовували парки та навіть долучалися до обговорення та прийняття громадських бюджетів.

Ми раді, що розповіді цих історій сприяли зацікавленню учасників у нашій діяльності та громадській участі загалом. Зокрема, Олександр Миколайович виявив зацікавленність у співпраці та проведенні спільних заходів з метою залучення громадян до прийняття рішень на місцевому рівні. Сподіваємося, що учасники також будуть долучатися до тематичних зустрічей у Клубі “Активної Громади”, до інформаційних годин та тренінгів.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.