Право на життя, на соціальний захист, на відпочинок, безкоштовну освіту та медичне обслуговування – українці пригадували свої права, а дехто навіть вперше знайомився з Основним Законом України під час акції «Я маю право НА…»

Українці знають про свої свободи та можливості, але не завжди їх використовують. Таким чином, до Дня Конституції України регіональні команди «Активної Громади» з 26 міст вирішили дізнатися в українців, які права вони знають, відстоюють, а які потребують більшої уваги та захисту.

м. Запоріжжя

Ст.28 Конституції України. «Кожен має право на повагу до його гідності» – А які права та свободи, закріплені в головному документі держави, пам’ятаєте ви? Яке з них є найбільш актуальним саме для вас? – Саме  ці питання ставила запоріжцям команда «Активної Громади» разом з журналістами UA:Zапоріжжя.

Запоріжжя 2

Координатори Анна Єрьоменко та Олеся Лапікова підсумували, що відповіді були найрізноманітнішими. Найчастіше запоріжці згадували: право на освіту, на соціальний захист, на свободу слова, на свободу мирних зібрань – і, поза сумнівом, право на життя.

Запоріжжя 4

***

м. Кропивницький

За ініціативи регіональної команди Інституту «Республіка» – Ольги Ємець, Олесі Міронової та Анатолія Стояна – відбулася акція «Я маю право НА…» у Кропивницькому. У результаті з’ясувалося, що близько 70% опитаних не знають своїх конституційних прав. Близько 90% відповіли, що держава їх не гарантує та не забезпечує, ще 60% відповіли, що нічого не роблять на захист своїх або прав інших громадян.

Кропивницький 2

Один з учасників акції висловив думку щодо забезпечення «права на європейське життя», однак це право саме не настане, якщо й далі у нас, українців, буде позиція стороннього спостерігача.

Кропивницький 3

«Можемо зробити один з висновків: Основний Закон держави потрібно читати не лише один раз у рік, на День Конституції, тоді й права будемо відстоювати частіше!» – зауважив Анатолій Стоян, регіональний координатор ВІ «Активна Громада».

***

м. Скадовськ, Херсонська обл.

Громадськість Скадовська перевіряли на знання конституційних прав людини. Координатори ВІ «Активна Громада» Валентина Пономаренко, Андрій Павлюк разом з партнерами – представниками КЗ Центру безоплатної правової допомоги та спеціалістами районної бібліотеки для дорослих КЗ «Скадовська ЦБС» у центрі міста провели Акцію «Я маю право НА…», аби дізнатися, які права громадяни знають і відстоюють.

Скадовськ 1

Також активісти мали на меті дізнатися, які з прав, на думку жителів міста, найчастіше порушуються. Скадовчани й туристи міста охоче відповідали на запитання. Організатори переконалися в тому, що учасники опитування добре орієнтуються у правових питаннях, що висвітлено у Основному Законі держави, і готові відстоювати свої права у разі їх порушення.

***

м. Рівне

У Рівному понад півсотні рівнян участь взяло в акції. Усі охочі мали змогу обрати з переліку прав, які зазначені в Конституції України, ті права, які для них найважливіші, або ті, які на їхню думку, найчастіше порушуються.

Рівне 3

Серед тих прав, які відзначили рівняни були зокрема: право на освіту, на безпечне для життя, довкілля, соціальний захист, охорону здоров’я, свободу віросповідання, свободу світогляду, повагу до своєї гідності, мирні зібрання, судовий захист. Варто зазначити те, що більшість рівнян зазначали, що всі права є невід’ємними і обрати одне або навіть два дуже складно, адже всі права є важливими.

Рівне 2

Водночас, звучали думки щодо охорони прав, гарантованих Конституцією, захист яких є доволі на низькому рівні з різних причин.

***

м. Житомир

Близько 50 житомирян під час акції Акція «Я маю право НА…» до Дня Конституції України впевнено показали знання своїх Прав. Близько півсотні громадян впевнено відповіли на питання представників «Активна Громада» Житомирщини щодо своїх прав.

Житомир 1

Житомиряни вважають, що захищені права на – життя, освіту, доступ до інформації. А права на соціальний захист, роботу, відпочинок, охорону здоров’я, на жаль, не захищені повноцінно. Ці права потребують додаткової уваги і їх потрібно відстоювати.

Розділилися думки щодо права на свободу слова. Частина учасників акції вважало, що це право захищено і потрібно активно користуватися цим. Інші житомиряни висловилися, що це право поступово стає менш захищеним і надалі ситуація буде ще погіршуватися.

Житомир 3

«Щоб відстоювати свої законні права, їх потрібно знати! Базові права прописані у Конституції України, тому кожному громадянину бажано ще раз її прочитати. Також потрібно розуміти, які саме права порушуються в кожний конкретний момент і законним чином їх відстоювати. Існує безліч способів, як це робити, наприклад, звернення до органів влади або комунальних підприємств», – зауважив регіональний координатор «Активної Громади» Олексій Проноза.

***

м. Добропілля, Донецька обл.

Регіональний координатор ВІ «Активна Громада» в місті Добропілля Сергій Калінін у центрі міста провів Акцію «Я маю право НА…», аби дізнатися, які знають права громадяни відповідно до Конституції України. Добропільчани із задоволенням долучилися до даної акції, і, як з’ясувалося, що учасники акції добре орієнтуються у правових питаннях.

Добропілля 2

Він також знайомив жителів з Основним Законом України, додаючи цікаві факти про його прийняття: «Конституція була прийнята 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання, і набула чинності з дня її прийняття. Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійному залі всю ніч із 27 на 28 червня».

***

м. Южне, Одеська обл.

Під час акції в Южному більша частина співрозмовників вказала, що здебільшого знають свої права, але не завжди мають змогу повноцінно ними користуватися. Деякі зазначали, що порушуються всі їхні права. Дехто говорив, що людям передусім необхідно нагадувати про їхні обов`язки, робити акцент саме на цьому, а потім вже на правах, оскільки їх громадяни знають. Були й такі, котрі скаржилися на ситуацію у країні в цілому, на недотримання законів, на невиконання своїх обов`язків як з боку звичайних громадян, так і з боку представників влади.

Южне 1

Деякі южненці висловлювали бажання створити петицію, аби покращити стан міського пляжу. Активісти, у свою чергу, мали можливість проконсультувати, як саме це можна зробити, а також неодноразово інформували щодо різновидів інструментів громадської участі, котрими люди можуть, а точніше повинні користуватися. До того ж команда «Активної Громади» взяла з собою Розділ ІІ Конституції України, аби громадяни пригадали, а часом і відкрили для себе існування деяких прав.

Южне 2

Найчастіше говорили южненці про: ст. 27 «Право на життя», ст. 29 «Право на свободу та особисту недоторканність», ст. 34 «Право на свободу думки і слова…», ст. 35 «Право на свободу світогляду і віросповідання…», ст. 54 «Свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості…», ст. 53 «Право на освіту», ст. 49 «…право на медичну допомогу…», ст. 45 «…право на відпочинок».

Варто відзначити й ті права, про які також писали мешканці нашого міста, щоправда, вони не прописані в КУ або трішки інакше трактуються: «Право на дитинство», «Право на щастя», «Право на любов та піклування», «Право на достойну заробітну плату».

***

м. Хмельницький

До Дня Конституції «Активна Громада» у Хмельницькому спільно з Регіональним центром з надання БВПД у Хмельницькій області провели акцію «Я маю право на…». Під час акції цікавилися, які права громадяни знають. А також активісти дізнавалися які права, на думку хмельничан, найчастіше порушують та розповідали як їх слід захищати та відстоювати.

***

м. Знам’янка, Кіровоградська обл.

Представники ВІ «Активна Громада» в м. Знам’янка разом з координатором Оленою Олізько перевіряли громадськість на знання Конституційних прав.

Знам'янка 3

Вони провели акцію, приурочена Дню Конституції України, аби дізнатися, які права громадяни знають і відстоюють. Також активісти мали на меті дізнатися, які з прав, на думку знам’янчан найчастіше порушуються. За результатами активісти зробили висновок, що знам’янчани знають свої конституційні права, а щодо порушень, то найчастіше обговорювалися теми платної медицини та навчання, а також обмеження свобод громадян.

***

м. Дрогобич та м. Львів

«Я маю право НА…» на Львівщині також перевіряли знання конституційних прав та вміння їх відстоювати. За словами регіональних координаторів «Активної Громади» Львова акція показала, що громадян найбільше турбують питання корупції, медицини та освіти.

А у Дрогобичі координатори запитували жителів: де Конституція працює, а де не захищає?

Дрогобич

***

м. Горішні Плавні, Полтавська обл.

Під час вранішнього інтерактивного заходу активісти пропонували горішньоплавнянам продовжити фразу: «Я маю право на…». На жовтих папірцях містяни писали ті права, які на їхню думку реалізовані, а на синіх, ті, які порушуються.

«На жаль, на думку переважної більшості опитаних мешканців Горішніх Плавнів, жодне з прав, яке гарантоване Конституцією України, наприклад, у розділі ІІ, не реалізується у повністю. При цьому, порушуються не тільки державою, а і на місцевому рівні», – зауважила місцева активістка Софія Макаренко.

Горішні Плавні 1

Згідно з аналізом відповідей горішньоплавнян, найбільш захищені: право на освіту, на працю, на підприємницьку діяльність, на розвиток. Такими ж, що найбільш порушуються, є право на охорону здоров’я, на безпечне життя і здоров’я, і, особливо, право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.

Горішні Плавні

«Доволі цікавою є ст. 56 КУ – «Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень». Майже ніхто її не згадував, і це є прикрим фактом. Адже порушення саме цього права вселяє у громадянина зневіру у власні сили в боротьбі за гідне життя», – прокоментував результати акції Володимир Дмитренко, регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Горішні Плавні.

***

м. Ужгород

Активісти дізнавалися в ужгородців про те, які вони мають права і чи забезпечуються вони на практиці.

Ужгород

 Також «Активна Громада» Ужгорода запитувала в жителів, зокрема і депутатів міськради, яким чином конституційні права реалізовуються. Під час відеоінтерв’ю громадяни згадували про право на житло, та неможливість його реалізації в Україні. Право на користування земельними ресурсами теж неповністю забезпечується, на думку жителів міста. А от право голосу, на приватну власність, право на доступ до інформації, право на освіту – це ті, які ужгородці знають і користуються.

***

м. Зіньків, Полтавська обл.

Оскільки тема для діалогу виявилася серйозною, то Зіньківчани були теж серйозними: «Прикро зізнатися, але Конституцію останній раз читав у школі, а це близько 20-ти років тому!» «Так, дійсно, Конституції майже не знаємо і не читаємо». «Дякуємо за вашу акцію – змусили подумати над важливими і серйозними речами, це корисно. На такі державні свята дійсно, слід не тільки веселитися, а й міркувати про важливі речі!» Такими думками ділилися з активістами жителі Зінькова.

Зіньків 1

 Окрім спілкування команда «Активної Громади» також читала з мешканцями окремі статті КУ. Після чого разом міркували над їх змістом і над тим, наскільки вони реалізуються в житті. На запитання активістів, чи повинні громадяни поважати Основний Закон своєї країни, думки були одностайними – так. Акція показала, що найбільше зіньківчани переймаються порушенням прав на безкоштовну освіту і медицину, на достойний життєвий рівень.

***

м. Краматорськ, Донецька обл.

Метою активістів було не тільки з’ясувати обізнаність та ставлення до ситуації з правами в місті, але і дати можливість людям поставити запитання представникам влади. Для цього були запрошені всі політичні сили, що представлені в Краматорській міськраді.

Краматорськ 1

Відгукнулися на заклик та досить активно спілкувалися з людьми представники двох з чотирьох політичних сил. Дві години депутат міськради («Об’єднаний Краматорськ») Ірина Ольхова та юрист ( «БПП «Солідарність») Едуард Маліков відповідали на усі, іноді дуже складні, запитання.

Краматорськ 4

«Це був гарний приклад готовності працювати, не дивлячись на політичні погляди, разом з людьми і для людей. Саме так і будується справжній діалог між людьми і владою. Так тримати! Дякуємо що долучились до акції! Сподіваємось на майбутню участь в подібних акціях, направлених на покращення комунікації між владою і жителями Краматорська, всіх політичних сил та представників органів місцевого самоврядування», – зауважив регіональний координатор «Активної Громади Краматорська» Олег Кучеров.

Відповіді жителів були різноманітні, найпопулярніші права – на життя, освіту, соцзахист.  А порушуються, на думку краматорчан, найчастіше право на медицину, свободу слова.

***

м. Богуслав, Київська обл.

У ході акції, команда «Активної Громади Богуслава» закликала мешканців міста ознайомитися з основними конституційними правами. Також вони пропонували вибрати з цих прав найважливіші для громадян та ті, які, на їх думку, порушуються та розділити їх у відповідні коробочки.

Богуслав 1

Разом з тим, відбувалися розмови з громадянами про права та їх порушення, методи захисту своїх прав. У результаті події заохотили громадян до роздумів про свої права, проводили просвітницьку роботу на цю тематику.

У результаті було визначено, що найважливіші права для мешканців Богуслава це: право на свободу і особисту недоторканність (ст. 29); право на недоторканність житла (ст.30); право на життя (ст. 27); право на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно покидати територію України (ст.33); свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості (ст.54); право на таємницю листування, телефонних переговорів… (ст.31); право будь-якими незабороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань (ст.55); право на свободу думки, слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань (ст. 34);  право на участь у професійних спілках (ст. 36); право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого ВРУ з прав людини (ст.55); право на відпочинок (ст.45); право знати свої права і обов’язки (ст.57); право на свободу світогляду і віросповідання (ст.35); ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину (ст.62).

Богуслав 3

Права, що на думку громадян порушуються: право на невтручання в особисте життя (ст.32); право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї (ст. 48); право на житло (ст.47); право на безпечне для життя і здоров’я, оточуюче середовище, право на охорону здоров’я, медичну допомогу і медичне страхування (ст.49);  кожен має право після використання всіх національних засобів юридичного захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна( ст.55); кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи ОМС матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, ОМС, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень (ст. 56); право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого ВРУ з прав людини (ст.55).

Богуслав

 ***   

м. Полтава

Цього разу Інститут «Республіка» в представництві Катерини Доровських та Дениса Коби запитували у містян про їхні законні права.

Полтава 1

Координатори зазначають, що молодь знається на своїх правах та зацікавлена у відстоюванні їх на законних підставах. Натомість старше покоління розчароване та більш скептично до цього відноситься, хоча є й виключення, як наприклад, вчителька малювання Лідія Степанівна з 24 школи.

***

м. Жмеринка, Вінницька обл.

Жмеринчан під час акції запитували не лише про права, і й про те, що ж таке Конституція. Одні говорили, що це книга, гарантія прав і свобод, інші – закон, збірка законів.

Але важливо, що люди знають про свої права і користуються ними. Найбільше згадували про право на життя, свободу, навчання, безкоштовну медичну допомогу, вільне пересування. З тих, що порушуються жмеринчани назвали право на безпеку, висловлення думки. Дехто зауважив про те, що порушена територіальна цілісність країни і що владою в Україні є народ.

***

м. Суми

Акцію «Я маю право на..» провела команда «Активної Громади Сум». Найбільш поширені відповіді сумчан, які були зафіксовано: право на освіту, медицину, правову допомогу, працю та відпочинок, самовизначення, релігію та, звичайно, право життя.

Суми

За словами координатора Михайла Горкуші, мешканці міста радо відгукувалися на заклик доєднатися до акції і написати свої відповіді або у рамках коментарю на відео або на стікері фліпчарту. Проте, зустрічалися люди з яскравою ностальгією за Радянським Союзом.

Даніїл Дмітрєвський говорить: «Якція надзвичайно цікава та важлива, бо змушує задуматися над власними правами – вони часто забуваються, якщо на них не зважати. Часто також буває так, що саме через забування ми їх не відстоюємо, хоча це інколи і потрібно».

Суми 1

Полякова Єлизавета зауважує: «Я вважаю, що важливо було провести саме таку акцію у саме цей день. Потрібно забути, що Конституція – це просто книга. Це Закон, який регламентує наше життя та захищає його, наділивши нас правами».

***

м. Чернівці

Представники «Активної Громади» нагадали буковинцям, що День Конституції України – не просто червоний запис у календарі. Активісти наголошували, що потрібно дорожити тими гуманістичними положеннями, які задекларовані у головному Законі держави. Разом із волонтерами вони дізнавалися, які права та свободи є для чернівчан та гостей міста найважливіші.

Чернівці 1

– «Свободи слова, пересування, віросповідання», – Юрій, містянин;
– «Рівності прав, на життя, на відпочинок», – Анна, студентка;
– «На соціальний захист», – Олеся, молода мама.
Та громадяни в Україні, на жаль, часто зустрічаються з порушенням своїх конституційних прав. Тому активісти не могли не поцікавитись у респондентів, захист яких свобод у нашій країні м’яко кажучи «шкульгає». І ось такими були відповіді:
– «Конфіденційності листування, телефонних розмов, свободи слова», – Яна, студентка;
–  «Допомоги малозабезпеченим сім’ям та людям похилого віку, безхатькам», – Анна, гостя із Києва;
– «Духовного розвитку, збереження культурної спадщини», – Ольга, містянка.

Чернівці 2

За словами координатора «Активної Громади» Інни Пашанюк, тривала жвава дискусія, переосмислення цінностей, усвідомлення своєї значимості – а отже мета акції точно була досягнута.

***

м. Дніпро

До Дня Конституції України ВІ «Активна Громада» Дніпра провела акцію «Я маю право НА…». У ході акції мешканці міста записували на фліпчарті відповіді на питання:

Дніпро

1) які конституційні права я маю?
2) які мої права часто порушуються, а які я легко реалізую?
3) як я захищаю свої конституційні права.

Серед популярних відповідей: право на гідну оплату праці, свободу слова, якісну медицину, безкоштовну освіту, достойну пенсію, право на шлюб.

***

м. Тернопіль

Акція «Я маю право на…» стала можливістю для перехожих тернополян перевірити власні знання Конституційних прав, висловити свою думку щодо їх порушення. А також шанс дізнатися як ефективно відстоювати свої права.

Тернопіль 1

За словами координатора «Активної Громади» Юлії Янчинської, мешканці міста охоче долучилися до акції та розповідали про свої права. Найчастіше говорили про «Право на життя», «Право на освіту», «Право на медицину», «Право на віросповідання» та «Право на свободу слова». І це ще далеко не весь список, які озвучували жителі Тернополя. Як виявилося, тернополяни добре знають свої права.

 

***

м. Черкаси

Осередок ВІ «Активна Громада» у Черкасах провела акцію, приурочену Дню Конституції в Україні, аби дізнатися, які права громадяни знають і відстоюють. Також активісти мали на меті дізнатися, які з прав, на думку жителів міста Черкаси найчастіше порушуються. Мешканці мали відповісти на запитання: «Я маю право НА…».

***

м. Кам’янець-Подільський

 Сонячна погода дозволила взяти участь у акції близько 20 мешканцям Кам’янця-Подільського. Отже, серед «захищених» люди вважають такі права: на освіту, на життя, на здоров’я, віросповідання, збирання та поширення інформації. Найбільш креативні права: на харчування та право на селфі.

Кам'янець 2

«Порушеними», на думку кам’янчан є такі права як: право на власну думку, на гідну оплату праці, суверенітет, недоторканість державних кордонів – 2 відповіді, право на безпеку, на медицину – 2 відповіді.

Кам'янець 1

Важливо, що більшість людей знають та розуміють, які права у них є, і що вони є забезпечені Конституцією України.

***

м. Кремінна, Луганська обл.

Як реалізувати Конституційні права без участі держави? Право на освіту, на здоров’я, на житло, на нормальний рівень життя, на безпечне довкілля та інше – як ми їх реалізуємо без держави? – Частина людей зрозуміли і відчули, чому треба бути активним громадянином під час акції, яку провели координатори «Активної Громади» у Кремінній.

Кремінна 1

Як зазначив Дмитро Бондаренко, місто немає єдиної думки щодо найважливішого права чи свободи людини у Конституції України: «Опитування під час акції «Маю право на…» не дає узагальненої відповіді. Люди називали різні права і свободи. І це добре, бо показує, що містяни знають і розуміють свої права й свободи, гарантовані КУ. Найголовніше – щоб держава була для людини (ст. 3), і її діяльність визначалася потребами людини».

***

Зазначимо, що акція відбулася у межах проекту «Активна Громада: право вибору», що реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту та за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).