Будь-яка екологічна чи соціальна діяльність активістів рано чи пізно впирається в так звану господарську діяльність людини і передбачає необхідність спілкування із представниками влади. Тут на допомогу приходять навички спілкування, вміння говорити та слухати, а також – встановлювати емоційний контакт зі своїм співрозмовником. Людмила Черненко, очільниця екозахисної ініціативи Ecofriendly Ukraine, бізнес-тренер, психолог розповіла про те, яким чином ми маємо вести перемовини із людьми, які мають свої інтереси, захищають їх та про інструменти, завдяки яким можна здійснювати комунікацію ефективно.

«Зараз активіст – це людина, яка має включати в себе багато професій», – каже Людмила.

За її словами, сьогодення говорить про те, що із владою є певні особливості у комунікації.

Людмила Черненко поділилася основними інструментами, за допомогою яких ця комунікація може стати набагато ефективнішою.

Не порушувати кордони. Якщо комунікувати грамотно, без порушення кордонів, ієрархії – можна досягти хорошого результату:

НЛП. Це інструмент. Саме володіння НЛП робить людину сильнішою. Далі все залежить від того, які цінності сповідує людина. Знати ці інструменти важливо для того, щоб захищатися від недобросовісних співрозмовників. НЛП – це наука, яка виділяє кращих і досліджує, як люди, які роблять свою роботу круто, як вони це роблять. Тобто, НЛП досліджує успішний досвід.

Як ми говоримо. Одне з питань, яке найчастіше звучить від людей: «Що треба сказати, щоб … і кажуть свою потребу. Уже сама форма питання не є коректною. Коли ми спілкуємося, ми спілкуємося не лише словами. Важливо , як ми говоримо.

Відсутність агресії. Дуже багато людей намагаються під час перемовин донести іншій людині, що вона неправа, що це несправедливо. Людина – це соціальна істота, орієнтована на успіх. Багато хто не розуміє, що вони роблять щось погане. Тому не варто з ними спілкуватися, як з поганцями. Вони будуть від вас втікати, люди не люблять критику. Людині необхідно бачити, що її приймають, що вона комусь подобається. Тому, якщо ми будемо посилати негативний посил, з нами не будуть іти на контакт. Це те, що одразу закриває всі двері. Активіст має збудувати стосунки з владою. Це не значить дружити чи з усім погоджуватися. Але нам потрібно зробити так, щоб нас почули. Силою втиснути слова у вуха можна, але результату не буде. Не треба виступати у ролі агресора.

Якщо ви хочете, щоб з вами хотіли говорити, щоб у людей виникала посмішка, важливо виконувати ці кроки:

  • Дозвіл на комунікацію. Перед розмовою важливо запитати, чи людина до неї готова. Коли буде зручно зідзвонитися? Є в тебе хвилинка поговорити? Важливо цей дозвіл на комунікацію отримати. При особистій зустрічі – спершу потрібно встановити зоровий контакт. У випадку комунікацією з владою – потрібно витримати час. Ми найчастіше ловимо людину десь під будівлею, у коридорі. Бо буває так, що по-іншому цю людину так і не виловиш. Тому за будь-яких обставин, коли ми починаємо розмову, все рівно, ми підходимо і своєю невербальною складовою просимо дозвіл на комунікацію. Або запитуємо: дозвольте поставити Вам запитання? Ви маєте бути ввічливим. Для того, щоб людина вас почула, треба, об психіка співрозмовника відчула, що у вас немає агресії. Нам завжди хочеться бути з тими, хто нас бачить, розуміє невербальні знаки, уважні до нас. Увага – це потужний інструмент.
  • Ієрархія у розмові. Часто розмова не приходить до конструктиву, бо люди не можуть домовитись по ієрархії. Люди починають сперечатися вже не з теми розмови, а щодо того, хто кому щось винен. Для того, щоб вести розмову, необовязково бути тим, хто веде. Буває й так, що ніхто зі співрозмовників не хоче бути тим, хто веде розмову.
  • Правильний стан. Важливо вміти підлаштовуватися. Потрібно обирати стан, який буде відповідати розмові. Не з того стану людина отримує не той результат. Незалежно від того, як вас сприймає співрозмовник, добивайтеся від нього якнайбільше посмішок і відповідей «так». Навіть на якісь банальні питання.
  • Важливо готуватися до зустрічей, вивчати інформацію, бути підкованими. Виглядати і говорити впевнено. Потрібно створювати доказову базу. Ми також можемо задіювати невербаліку. Ми так створені, що сприймаємо людину і впливаємо на неї своєю присутністю, навіть коли ми на неї не дивимося. На неї впливає наш стан. Підсвідомо нервова система зчитує запах і його розпізнає. На рівні тіла з нами починаються певні зміни, які ми можемо навіть не помітити. Ми можемо навчитися їх передавати невербально. Тому потрібно вчитися невербально говорити так. Наприклад, киваючи. Але не повністю, покажіть це очима. Не завжди треба, щоб людина бачила, куди ми її ведемо.

Ці прості, але дуже важливі правила допоможуть вибудувати комунікацію ефективно і досягти бажаних результатів у перемовинах.

Довідка. Кампанія «Задай курс владі» реалізується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток  громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.