Вже вшосте зустрічалися в рамках Клубу Активної Громади з активними українцями, які живуть закордоном. 

Цього разу знайомилися зі Швецією. Говорили з Президенткою Nordic Ukraine Forum Аліною Зубкович та Георгієм Вельденмайєром, інженером із програмування, активістом, членом Nordic Ukraine Forum.

Аліна Зубкович. Про спікера:

Аліна – докторка соціологічних наук, президентка Nordic Ukraine Forum.

Свій науковий ступінь отримала в Школі вищих соціальних досліджень (2015). Обіймала посаду наукового співробітника докторантури в Центрі Балтійських та Східноєвропейських досліджень (CBEES) університету Седерторн (2016-2019). Заступниця директора Українського інституту у Швеції.

Аліна – науковець із досвідом соціальних наук, має досвід якісних методів та міждисциплінарних підходів. Досліджує пам’ять, соціокультурні та політичні трансформації Східної та Південно-Східної Європи, політику представництва етнічної та національної ідентичності. Особливу увагу приділяє Україні. Зараз працює над питанням про прогностичні сценарії, присвячені вирішенню конфлікту в Криму та на Донбасі.

“Активізм в моєму житті займає дуже важливу роль. Тим паче, що зараз маю можливість представляти Україну, яка змінюється і прагне змінюватися надалі”

Аліна Зубкович про Nordic Ukraine Forum

Це організація, яка з’явилася на початку цього року в Швеції. До цього ми називалися «Українська молодь Швеції». Мета Nordic Ukraine Forum  – дуже фахове відображення України в Швеції. Налагодження мостиків між Україною та Швецією. Ми проводимо різноманітні дискусії. Останній захід, який ми проводили, це був івент у Шведському парламенті, пррисвячений темі Криму. На заході був присутній і Олег Сенцов, і журналістка з «Радіо Свобода», і професор Андреа Сумланд та інші гідні люди, які на гідному рівні могли розповісти про ситуацію з Кримом. Ми говорили про те, як Швеція може допомогти в цій ситуації, про більш тісну співпрацю двох країн.

Nordic Ukraine Forum – це дискусія, обговорення. Ми обговорювали різницю Майдану, до нас завітав Олександр Кольченко. На наші події приходить дуже багато шведів і ми вважаємо, що це дуже важливо. Нам би хотілося, щоб про Україну на різному рівні чули різні люди.

Я тісно співпрацюю з Українським інститутом у Швеції. Це теж НГО, яке займається поширенням української культури в Швеції. Ми проводили разом кінофестивалі, показували українське кіно.

Аліна Зубкович: що означає бути українцем

Починаючи з 2014 року дуже змінилося ставлення до себе, самовизначення: що означає – бути українцем. І яке значення мають певні території, наприклад, Крим. Якщо, наприклад, кримських татарів раніше не сприймали, як справжніх українців, то зараз до них почали ставитися по-іншому. З’явилося набагато більше точок дотику.

Аліна Зубкович про розвиток громадянського руху в Швеції: можливості та виклики

В Швеції наразі діє близько 10 українських організацій. Доволі багато з них знаходяться у великих містах. Також існує багато маленьких організацій, які працюють на локальному рівні і вирішують проблеми громад. Є організації, які допомагають вирішувати проблеми на світовому рівні, наприклад, гендерні питання.

Аліна Зубкович: про те, наскільки відповідально у Швеції громадяни ставляться до виборів?

У Швеції громадяни досить активно ходять на вибори. В цілому, є довіра у громадян до влади. Люди розуміють, куди йдуть їх податки, слідкують, щоб влада виконувала свої обіцянки. Останніми роками помітний ріст праворадикальних партій. Але вони, порівняно з іншими європейськими країнами, доволі лайтові.

З мого досвіду спілкування із шведськими політиками – вони досить прості і це досить цінно. У них не прийнято показувати дистанцію і свій статус. Можуть приїзджати в парламент на велосипеді, в шлемі.

Аліна Зубкович про те, що громадяни роблять для країни, а країна – для громадян

Я знаю точно, що в мене є житло, все, за що я сплачую – буде в належному стані. Податкова аналізує всі дані платників і бувають випадки, що можуть повернути частину коштів. Доволі прозора система. Є багато благ простого рівня, наприклад, чисте повітря. Завдяки тому, що тут дозволені лише автівки, які відповідають певним стандартам, тут дуже чисто, хороша вода. Швеція досить розвинута в плані інклюзивності. Враховуються потреби багатьох категорій людей. Наприклад, одного разу люди, які мали проблеми з зором, попросили у місцевої влади, щоб двері в електропотягах відкривалися автоматично, без натискання на кнопку. Звичайно, це більші затрати, але їх було почуто.  

Аліна Зубкович: про те, якби можна було створити ідеальну країну: щоб б взяла з України, а що – зі Швеції?

Україна дуже цікава, динамічна країна, креативна. В Україні можливі тотальні зміни, революції. Потужна ІТ-індустрія. Родючі землі, природа. Швеція більш спокійна. Тут все обговорюють, дискутують.

Георгій Вельденмайєр, інженер із програмування, активіст, член Nordic Ukraine Forum.

Георгій Вельденмайєр. Про спікера:

Приїхав до Швеції у 2012 році на навчання до Стокгольмського королівського технологічного університету, отримував освіту за спеціальність: системи управління в енергетиці. Продовжує працювати у сфері, частково пов’язаній з енергетичними системами, програмуванням, базами даних. Зараз працює в компанії, яка пов’язана з розробкою сонячних панелей та систем.

Георгій Вельденмайєр про активізм

Активність, як українця, почалася з Революції Гідності. Це те, що об’єднало дуже багато українців закордоном. Ми зустрічалися з активними українцями, думали, чим ми можемо бути корисними для рідної країни. В той час виникла попередниця Nordic Ukraine Forum – організація «Українська молодь Швеції». Переважна більшість учасників організації – це були студенти, які навчалися в різних ВНЗ Швеції. Ми хотіли підтримати, об’єднати наші зусилля. Багато заходів було спрямовано на допомогу Україні. Після Революції Гідності ми почали займатися популяризацією української культури у Швеції.

Георгій Вельденмайєр про розвиток громадянського руху в Швеції: можливості та виклики

Швеція – це одна із небагатьох країн, в якій вдалося подолати соціалізм. Тут немає поняття, що це повністю державна власність чи повністю колективна. Ця модель заохочує людей до громадянської активності. Держава створює дуже багато можливості, починаючи з гуртків за інтересами (виділяє гроші на приміщення) і закінчуючи різними громадськими організаціями. Шведи є доволі активними з точки зору представлення і захисту якихось своїх інтересів. Що дуже важливо – в суспільстві вибудовується взаємодопомога і співпраця. Ти мусиш постійно спілкуватися з іншими людьми і шукати спільного рішення. Над шведами часто жартують, що вони мусять все проговорити. У них сотні зустрічей, мітингів, вони все мають проговорити, аби кожен міг відчути, що він долучений до справи.

Георгій Вельденмайєр про місцеве самоврядування

Якщо ти живеш в квартирі, ти зобов’язаний співпрацювати з іншими людьми. Коли ти купуєш в Швеції квартиру, то, насправді, ти купуєш не квартиру, а право в ній проживати. І одночасно з квартирою, ти також отримуєш відсоток у всьому будівельному комплексі. Наприклд, якщо площа твоєї квартири від загальної площі займає 0,1%, то ти отримуєш 0,1% квартири, 0,1% всіх коридорів, 0,1% всієї прибудинкової території і 0,1% території, якою володіє цей кооператив. Це підштовхує людей до відповідальності за те, де вони живуть, в якому стані знаходиться їхній будинок, двір. Швеція добре розуміє, що співпраця і місцеве самоврядування дуже важливе. Так само люди можуть дати запит владі і сказати, що вони б хотіли бачити в тому чи іншому місці. Місцева влада мусить на це реагувати, якщо вона хоче, щоб на наступних виборах її теж обрали. В Швеції дуже часто обговорюється план забудови міста з мешканцями.

Георгій Вельденмайєр про те, наскільки відповідально у Швеції громадяни ставляться до виборів? Чи вивчають програми кандидатів?

Насправді ідеологія всіх шведських партій настільки близька, що вона може поміститися в межах ліберальної партії будь-якої європейської країни. Тезиси партій часто близькі. Популізму тут майже немає, політики відповідальні. Політики не обіцяють того, що вони не зможуть виконати. Люди владі довіряють.

Георгій Вельденмайєр про те, що громадяни роблять для країни, а країна – для громадян?

Країна відкрита до багатьох культур, дає можливості людям для розвитку. Політика держави побудована на людських цінностях. Цінності сім’ї, захисту здоров’я, піклування про дітей, старших, інклюзивна політика – вона близька для більшості людей, які сюди приїзджають.

Георгій Вельденмайєр про те, якби можна було створити ідеальну країну: щоб б взяв з України, а що – із Швеції?

Різниця між країнами базується на різниці менталітету: що добре для Українця, може бути злом для шведа і навпаки. Шведи, з одного боку, ніби то надають можливості усім, а з іншого – всеодно відстоюють свої національні традиції та інтереси. Тому це трохи складно: взяти з однієї країни те, що тобі подобається і перенести на іншу.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада” Тетяна Кавуненко