Перший тур президентських виборів лишився позаду. Передвиборчі перегони відзначилися жорсткою боротьбою. Оскільки жоден із 39 кандидатів не набрав 50% голосів, очікуємо 2 тур, який відбудеться 21 квітня.

«На жаль, український виборець переважно керується емоціями, а не холодним розумом. Нерідко він не розуміє, що медійний образ кандидата не завжди синхронізуються з його програмою, планом дій, методами формування політики, команди і життєвими принципами. Тому слід спиратися на практичний досвід кандидата або на його незаангажованість», – радить представник ГО «Центр UA» в Черкаській області Сергій Пасічник. З його допомогою ми підготували короткий порадник для виборців.

Що слід знати про повноваження президента?

Згідно з Конституцією України президент виконує такі функції:

  •  зовнішньополітичну. Президент пред ставляє державу на міжнародній арені.
  • військову. Президент є Верховним головнокомандувачем та очільником Ради безпеки і оборони.
  • вирішує кадрові питання. Але у визначених законом випадках висунутих президентом кандидатур ще має схвалити Верховна Рада.
  • церемоніальну. Одноосібно президент лише присвоює вищі військові звання та вищі дипломатичні ранги, нагороджує державними нагородами, інше.
Як правильно аналізувати програми кандидатів у президенти?

Уважне вивчення програм кандидатів у президенти – це та домашня робота, яку самостійно має виконати кожен, хто має право голосу на виборах. Утім, колеги з ГО «Центр UA» проаналізували позиції десяти найпопулярніших кандидатів у тих сферах політики, на які президент має безпосередній та опосередкований вплив. І радять звертати увагу на такі моменти:

– Президент, як головнокомандувач Збройних сил України, має гарантувати незалежність, територіальну цілісність та національну безпеку країни. У питаннях деокупації Донбасу та повернення Криму значна кількість кандидатів обрала досить обережну позицію. Дехто обмежився загальними фразами, на кшталт, «будемо боротися за повернення окупованих територій», однак більшість обрали дипломатичний шлях.

– Президент, як обличчя держави на міжнародній арені, керує її зовнішньополітичною діяльністю, веде важливі переговори та підписує від імені країни міжнародні договори. П’ять кандидатів підтримали європейський курс України, ще п’ятеро щодо цього не визначилися. Членство у НАТО підтримало шестеро кандидатів, а двоє заявили, що забезпечать позаблоковий статус України, що взагалі суперечить Конституції.

– Більшість кандидатів у своїх програмах зосереджує зусилля здебільшого на соціально-економічному секторі. І все для
того, аби отримати кілька додаткових від сотків на президентських виборах. Українці вже давно мають навчитися обирати
раціонально та усвідомлено тих політиків, які гарантуватимуть громадянам виконання своїх програмних обіцянок. У такому
випадку ми зможемо створити умови, за яких вимагатимемо від влади підзвітності.

Як розпізнати у заявах кандидатів ознаки популізму?

Свого часу журналіст та ведучий Андрій Куликов зазначив, що популіст – це людина, що обіцяє дуже швидкий результат, який або неможливо перевірити і заздалегідь вирахувати, або наслідки якого в разі невдачі можна завжди списати на незалежні від цієї людини обставини.

Як визначитися, за кого голосувати, якщо «мій» кандидат не потрапив до другого туру?

Якщо ваш кандидат не пройшов у другий тур, це не є катастрофою. Це означає, що вашу політичну позицію поділяють не всі громадяни. Але у вас є змога наступного разу змінити ситуацію. Пам’ятайте про свій громадянський обов’язок і оберіть з «нового» переліку ту людину, яка, на ваш погляд, найкраще впоралася б зі своїми завданнями. І такі принципи як чесність, порядність, самодостатність, патріотизм, фахові вміння вам лише допоможуть.

Ірина Гилюк, журналіст газети “Наші Вісті”