МОЗ України презентувало звіт за підсумками публічних консультацій.

Консультації стосувалися запровадження професійного ліцензування лікарів.  Після низки заходів та збору інформації Міністерство представило рекомендації лікарської спільноти щодо підготовки відповідного законопроекту. 

У квітні-червні цього року МОЗ України разом з Інститутом “Республіка” за підтримки NDI Ukraine провели 12 публічних консультацій. У них  взяли участь понад 1000 лікарів, керівників медичних закладів й управлінців у сфері охорони здоров’я з усіх областей країни.

“Спільно з представниками Міністерства, Офісом ефективного регулювання BRDO, NDI ми відвідали 12 міст України. Це був чудовий досвід спілкування із людьми, представниками лікарської спільноти України. Це був і певного роду виклик для наших координаторів на місцях. Оскільки це не просто інформаційний захід, а гарно сплановані на основі великої кількості консультацій з міжнародними партнерами консультації. Ми почули багато цікавих думок та ідей. Всі учасники висловлювали підтримку впровадження ліцензування,  активно долучалися до дискусій щодо методів його впровадження. Наразі, будучи присутнім на фінальній прес-конференції щодо цього циклу публічних консультацій, я радий, що Міністерство рішуче налаштоване на розробку нового законопроекту на основі зібраних думок в регіонах”, – розповів Віталій Гліжинський, координатор мережі ВІ “Активна Громада”.

 

“Досвід демократичних країн показує, що залучення громадян до обговорення і розробки політики є дуже ефективним. Багато років в Україні впровадження нових політик відбувалося без участі громадян. Тепер це змінюється. Публічні консультації щодо ліцензування лікарів — лише один з прикладів взаємодії МОЗ України з громадськістю. Починаючи з обговорення концепції змін фінансування медичних послуг у 2016 році, ми залучаємо широке коло стейкхолдерів на всіх етапах трансформації системи охорони здоров`я”, – сказала д-р Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України.

ПК Одеса МОЗ

Професійне ліцензування – це нова система доступу до професії лікаря.  Вона запроваджує персональну відповідальність лікаря за якість наданої медичної допомоги і визнання.

“Ми впроваджуємо прозору, чітку, незалежну систему професійного ліцензування лікарів замість системи атестації. Разом зі змінами в університетській медичній освіті та впровадженням безперервного професійного розвитку ліцензування вже в перспективі кількох років призведе до покращення якості медичної допомоги. До підвищення професійного рівня і мотивації лікарів, до зростання довіри до лікарів та престижності їхньої професії. На консультаціях ми переконалися, що українські лікарі це розуміють, готові допомагати змінювати систему і змінювати роль лікаря в цій системі”, –  сказав Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я України.

ПК МОЗ Черкаси

Головними питаннями публічних консультацій були: створення та робота Ліцензійної ради – органу, відповідального за видачу та припинення/позбавлення професійних ліцензій лікарів: процедура формування, критерії відбору та ротація членів Ліцензійної ради; критерії продовження та позбавлення ліцензії. Також консультувалися щодо роботи лікарів, що вже практикують, у перехідний період.

“Концепція професійного ліцензування, що буде передана на розгляд нового Уряду, дозволить замінити численні корупційні ризики та зловживання адміністративним ресурсом – на зрозумілу і просту систему. Вона базується на дотриманні вимог до безперервного професійного розвитку. Запропоновані рішення передбачають заміну суб’єктивних та забюрократизованих підходів до професійної атестації лікарів прозорою системою ліцензування. Ми у BRDO розпочали роботу над проектом закону, щоб закріпити принципи доступу до професії лікаря на законодавчому рівні”, – зазначив Олексій Дорогань, голова правління Офісу ефективного регулювання.

МОЗ ПК, Харків

Аналіз результатів публічних консультацій показав, що більшість лікарів вважають, що:

  • Обов’язковими вимогами для члена Ліцензійної ради є досвід лікарської практики, відсутність запису про доведене у суді кримінальне чи корупційне правопорушення, наявність вищої медичної освіти та громадянство України.
  • Умовою автоматичного продовження ліцензії лікаря має бути виконання вимог до безперервного професійного розвитку (БПР), зокрема, набір 50 балів БПР на рік. Також відсутність підстав розглядати питання про зупинення чи позбавлення ліцензії.
  • Підставою зупинення ліцензії з можливістю її подальшого продовження має бути: недостатня кількість балів БПР за звітний період, рішення клініко-експертної комісії (КЕК) чи суду, доведене порушення протоколів лікування або неналежного виконання професійних обов’язків.
  • Позбавити ліцензії можливо виключно за рішенням Ліцензійної ради або суду. Підставою для такої виключної санкції може бути недотримання професійних стандартів та протоколів лікування, доведені внутрішнім розслідуванням ЛР або висновком КЕК, а також за рішенням суду.
  • П’ять років  є достатнім періодом для перехідного періоду.
  • Усі лікарі мають складати іспит протягом перехідного періоду.
  • Види освітньої діяльності, які зараховуватимуть лікарю як БПР, не повинні обмежуватися фахом лікаря, форматом заходу чи жодним іншим чином.

ПК МОЗ Черкаси.jpg3

Ці висновки обов’язково будуть враховані під час підготовки законопроекту. Його планується представити у парламенті до кінця вересня. Ідеї та пропозиції також врахують під час написання підзаконних нормативних актів щодо професійного ліцензування лікарів.

Публічні консультації проводило Міністерство охорони здоров’я України спільно з Офісом ефективного регулювання за сприяння Національного демократичного інституту та Інституту «Республіка» та завдяки підтримці Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Фонду ефективного врядування (GGF). Ця серія консультацій стала можлива завдяки щедрій підтримці британського народу через Департамент міжнародного розвитку Великої Британії в рамках Фонду розвитку ефективного врядування. Думки висловлені в цій презентації належать автору(-ам) та не обов’язково відображають погляди Департаменту міжнародного розвитку або Уряду Її Величності.

Джерело: МОЗ України

Повний текст звіту можна прочитати і завантажити тут.