Відповідно до законів України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про доступ до публічної інформації» кожен депутат має обов’язково публічно звітувати про свою діяльність перед виборцями принаймні раз на рік.  

Протягом травня-липня 2021 року Інститут «Республіка» та Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» проводили аналіз звітів депутатів місцевих рад у населених пунктах України за 2020 рік.

За традицією було проаналізовано і місто Дніпро, яке представляють у міській раді 64 депутати від 6 партій: 

Звіти депутати Дніпровської міської ради анонсують звітні зустрічі з виборцями на сайті міськради та подають звіти за рік у письмовому вигляді до департаменту забезпечення діяльності міської ради. Потім ці звіти публікуються на особистих сторінках депутатів (https://dniprorada.gov.ua/uk/persons/category/deputati-viii-sklikannya) на сайті міськради.  

Варто зазначити, що до міської ради у минулому році на місцевих виборах було переобрано 28 депутатів Дніпровської міської ради минулого скликання (2015-2020).

Новий склад міської ради приступив до роботи 27 листопада 2020 року. Проте за свою діяльність протягом грудня минулого року ніхто з новообраних депутатів не звітував. Для порівняння: у Києві прозвітували 100 зі 120 нових депутатів про те, що вони встигли зробити протягом кінця 2020 року (ці звіти незначні за обсягом, але законодавча норма виконана).

Однак частина депутатів прозвітувала за ту роботу, яку робили протягом минулого року як депутати попереднього скликання. Наразі опубліковано звіти 9 депутатів міської ради поточного складу:

·  Фракція партії «Опозиційна платформа – За життя»: Олег Григорук, Василь Губерт, Олена Стєпанян (3 депутати з 13 або 23,1%);

·  Фракція партії «Пропозиція»: Олександр Санжара, Євген Кривошеєв, Артем Павлов (3 депутати з 22 або 13,6%);

·  Фракція партії «Європейська солідарність»: Каміль Примаков, Северин Маринчук (2 депутати з 7 або 28,6%);

·  Фракція партії «Громадська сила»: Ігор Лаппо (1 депутат з 8 або 12,5%).

Серед депутатів, які були у минулому скликанні, але не були обрані до поточного звіт за свою роботу у 2020 році належним чином подав лише Вячеслав Мішалов. Всі інші проігнорували цей обов’язок. Таким чином, за останній рік роботи минулого скликання прозвітували лише 10 депутатів з 64 (або 15,6%)

Нагадаємо, що рік тому ситуація зі звітуванням депутатів міської ради за 2019 рік у Дніпрі була краще: з 64 депутатів станом на серпень 2020 року прозвітували 42 з них (або 65,6% депутатів).

Також у новому скликанні Дніпровської міської ради відмітилася депутатка від партії «Громадська сила» Катерина Збарська, яка не подала звіт про роботу у 2020 році, натомість вже опублікувала на сайті міськради звіт про роботу у 2021 році, хоча рік ще не завершився.

Довідка. Проєкт «Активна Громада: право вибору» підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Автор матеріалу: Дмитро Чернишов, регіональний координатор Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» у Дніпрі