Поліція має вирішувати проблеми безпеки громади, зважаючи на її потреби. Тут виникає питання: як створювати платформу взаємодії і комунікації між населенням та поліцією? Про налагодження діалогу між поліцією та мешканцями, співпрацю заради безпеки та багато іншого говорили на вебінарі: «Безпека у громаді». Публікуємо конспект вебінару з Сергієм Багалікою.

Спікер: Сергій Багаліка, інспектор Управління патрульної поліції у місті Києві, старший лейтенант поліції. З першого дня у новій патрульній поліції.

Поліція – це не монолітна структура, це багато підрозділів, які займаються виконанням покладених на них обов’язків (наприклад, патрульна). Кожен поліцейський має ті ж самі права і ообов’язки, що й інші громадяни України.

Якщо у вас трапляється ситуація, коли до вас підходить поліцейський – очвевидно, ви порушуєте якість норми закону. За словами Сергія, без причини такого статись не може, адже будь-якому поліцейському, як і усім іншим правцівникам, шукати додаткове навантаження немає сенсу. Порада від спікера: не поводити себе агресивно у випадку зупинки поліцією, так само, як і в будь-якій іншій комунікації, велике значення має бажання вирішити конфлікт “на позитиві”, а не зануритись у ньогго ще глибше агресією.

У більшості міст є відділ поліції, який займається зв’язками з громадськістю, де є окремі інспектори. Безумовно, мешканці громади чи міста самі знають, чого найперше потребує їх район. Тому варто звертатись до поліції з потребою забезпечення безки в громаді потрібно саме жителям.

Поради Сергія, про які статті Закону “Про Національну поліцію” варто згадати під час звернення до підрозділу поліції:
– Стаття 11: говорить про “взаємодію з населенням на засадах партнерства”,
– Стаття 89: про проекти з громадою.
Так інспектори знатимуть про ваше ознайомлення з даним законом і розумітимуть, що ви маєте конкретну мету.

Також важливий момент – об’єднання жителів (у організації чи навіть у чаті месенджерів), які хочуть забезпечення правопрорядку. Спікер навів такий приклад: коли приїжджає екіпаж поліції на виклик жителів, щодо розпиття іншими особами алкоголю в дворі, то однією з важливих сторін виконання покарання є громада (яка має засуджувати порушників закону).

Поліція – це інструмент в руках жителів. Найважливіше у питаннях забезпечення безпеки найголовніше – співпраця і спроможність брати й на себе відповідальність.

Безпекові сервіси патрульної поліції

Патрульна поліція реагує на УСІ запити та заяви. Окрім поточних завдань і патрульних є ще задачі, які виконуються “на майбутнє”, тобто такі, які спрямовані на забезпечення стабільності не зараз, а через рік, два, десять. Наприклад, робота з дітьми і ознайомлення їх із законами і нормами. Є навіть спеціальна програма “Школа і поліція” з посібником (є онлайн), яка дозволяє навчитись основ медіації і в майбутньому швидше і краще справлятись з проблемами. Можна також звернутися до патрульної поліції з проханням відвідати навчальний заклад.

Принцип “тонкої синьої лінії”

Включає три правила під час співпраці поліції з громадою, які приймають обидві сторони:

Правило 1: “Я буду намагатися дотримуватися усіх законів України” (тому що найчастіше ми не пможемо знати усе).

Правило 2: “Якщо моєму поліцейському потрібна буде допомога – я її нанадам”.

Правило 3: “Я буду поважати поліціянта і його роботу, але так само від нього я вимагаю поваги до себе”.

Окремо дякуємо спікеру за роз’яснення моментів щодо відеофіксації порушення ПДР, паління у громадських місцяхта взаємовідносин з поліцією.

Повна розмова з Сергієм Багалікою:

Вебінари спрямовані на підвищення системного впливу громадян на політичні процеси в Україні через освіту. Разом ми змінюємо людей, щоб змінити країну!

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Захід відбувається за підтримки Національного Демократичного Інституту.