Якщо рішення органів місцевого самоврядування порушує права місцевих жителів, то будь-яка громадська організація може оскаржити його в суді. Про це ми говорили на нещодавньому вебінарі, який провела Анна Ільіна, координаторка ВІ “Активна Громада” в м. Одеса та юристка за фахом.

На тренінгу говорили на такі теми:
- як відбувається досудове та судове оскарження;
- який статус має громадська організація;
- оскарження в суді на практиці;
- як писати позов;
- позитивний досвід громадських організацій.
Відновлення прав людини відбувається двома шляхами: досудовий та судовий порядок. Однак “досудовий порядок є значно простішим” – зазначила Анна Ільіна.
Якщо є можливість розв’язати проблему завдяки досудовому оскарженню, то необхідно надати звернення: заяву, скаргу або пропозицію.
Треба зауважити, що скарга на рішення може бути подана протягом одного року з моменту його прийняття. Спікерка також порадила прийти на розгляд скарги і проконтролювати, щоб це дійсно відбулося.
До якого суду треба звертатися? До адміністративного (як правило, окружного).
Власне, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.
Який строк звернення до адміністративного суду? Протягом шести місяців відколи особа дізналася про порушення своїх прав. Але є один нюанс: коли термін скінчиться, громадянин має право подати клопотання про поновлення строку, якщо він дізнався про рішення органів місцевого самоврядування пізніше. Це можна обґрунтувати навіть таким аргументом: “як законослухняний громадянин, я не очікував від влади таких дій”.
Коли громадська організація подає скаргу до суду, вона має довести, що є належним позивачем. Як це зробити?
- Необхідно в статуті ГО прописати, що організація займається правозахисною діяльністю.
- Простіше довести скаргу в суді, якщо були порушені права члена ГО. Якщо людина не в складі організації, то краще її долучити до лав об’єднання.
- Базувати свою скаргу на тому, що ви захищаєте суспільні інтереси.
Хто представляє інтереси в суді? Як правило, це роблять адвокати. Але якщо ви бажаєте представляти інтереси особисто, то ви маєте бути керівником або членом виконавчого органу громадської організації.
Якщо права порушені, то на які документи можна посилатися?
- ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує кожному право на справедливий суд;
- ЗУ “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини.
- Орхуська конвенція, ратифікована Україною в 1999 р. гарантує доступ громадськості до процедур оскарження дій та бездіяльності державних органів і приватних осіб, що порушують вимоги національного екологічного законодавства.
Детальніше про порядок оскарження публічних закупівель на нашому YouTube-каналі:
Довідка. Кампанія «Задай курс владі» реалізується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).
Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.