Свободу мирних зібрань врегулювати неможливо, яка ж тоді це свобода… І проблема щодо вираження думки населення у формі масових зібрань на сьогодні більш, ніж актуальна.

З роздумами про такі дискусійні питання сьогодні, 12 жовтня, відбулася Конференція «Сум(івн)ий ювілей: 25 років без закону про мирні зібрання». Учасниками заходу були представники проекту USAID «Громадяни в дії», судової гілки влади в Україні та ЄС (Михайло Смокович, Іван Ліщина), народні депутати (Ігор Луценко), представник Управління забезпечення прав людини Нацполіції України (Костянтин Тарасенко), представники ВРУ, Кабміну, КМДА, ЗМІ та громадські активісти.

Після привітального слова організаторів заходу, учасникам представили у вигляді презентації  результати моніторингу щодо стану реалізації права на мирні зібрання в Україні. Після чого кожен із запрошених експертів висловив свою думку про сучасні реалії свободи масових заходів, законодавчу базу та  подальші кроки врегулювання даного питання. Адже на сьогодні, у Верховній Раді України зареєстровано 2 основні проекти законів № 3578 та № 3578-1, які мають підтримку зі сторони експертів та антипідтримку зі сторони присутньої на заході громадськості.

img_5002

Серед спікерів-учасників Конференції був також Голова ВГО «Інститут Республіка» Володимир Чемерис. Під час свого виступу він зазначив, що протягом 15 років розглядається питання щодо свободи мирних зібрань. І якщо у 2012 р. було 404 позови до суду щодо обмеження права на мирне зібрання, то 2015 – лише 41. Тим паче, що тенденція змінилася на позитивну: більшість позовів задовольняються на користь активістів. Адже право на мирне зібрання гарантується Конституцією для кожного українця.

Володимир Чемерис також зазначив, що спеціальний закон не вирішить проблему: потрібно навпаки зменшувати заборони та обмеження.

Наприклад, у Норвегії, Данії та Швейцарії (на федеральному рівні) немає спеціального закону про свободу зібрань. Вони вважають, що достатньо конституційних положень і Європейської Конвенції захисту прав людини. Саме слово «свобода» передбачає те, що людина має бути вільною. А в нас, на жаль, є постійні пошуки зради, заклики до ув’язнення когось чи обмеження його права. І в теперішній ситуації ухвалення спеціального закону в Україні щодо свободи мирних зібрань – це вкрай небезпечно. У нас і так існують обмеження, а якщо ще й додати фактично обмеження свободи зібрань, то ми перетворимося в тоталітарну країну, – наголосив Голова Інституту «Республіка» Володимир Чемерис.

У ході Конференції підіймалися питання про гарантії держави, можливості та обов’язки Нацполіції, права громадянина на участь в масовому заході. Як зазначила Марина Хонда, Директор департаменту суспільних комунікацій КМДА, понад 20 млн українців брало участь у мирних зібраннях. І станом на жовтень цього року в КМДА знаходиться більше 2 тис. заяв про проведення масових заходів у місті.

Зазначимо, що серед учасників Конференції також були представники різних громадських організації та активісти, які у своїй переважній більшості відстоювали своє право на свободу мирних зібрань і виступали проти ухвалення будь-якого спеціального закону з приводу цього питання.