19 жовтня відбувся Національний форум «Виборча реформа: порядок денний», участь в якому взяли народні депутати України, представники політичних партій, аналітики, політексперти, громадські активісти та ЗМІ.

Метою даного заходу було нагадати про необхідність налагодження зв’язку між політичними партіями та громадою з приводу реформи виборчого законодавства. Таким чином, під час Форуму обговорювалися питання щодо основних принципів реформи в Україні, гендерних квот, виборчого законодавства. Присутні також приділили увагу ролі політичних партій та громадянського суспільства у впровадженні змін.

01

Одним зі спікерів на заході була заступник Голови, керівник проектів Інституту «Республіка» Олександра Скиба. Під час свого виступу вона наголосила на важливості проведення інформаційної кампанії серед населення та його долучення до обговорення реформи.

«Якщо пересічні громадяни не будуть проінформовані про основні засади виборчої реформи, то вона не спрацює. Адже, наразі, комунікація між депутатом та місцевими жителями наближається до нуля. Зокрема, за даними соціологічного дослідження Центру Разумкова, 76 % опитаного населення взагалі не знає, як зв’язатися з депутатом, 20 % – знають, і лише 0,6 % знають як і вже зв’язувалися з депутатом від свого округу. Якщо люди й надалі продаватимуть голоси за продовольчі товари, продаватимуть своє ж майбутнє – про які зміни може взагалі йтися. На сьогодні, для нас пріоритетним завданням залишається виховання та підняття політичної культури серед населення», – зазначила Олександра.

0

Варто додати, що в результаті проведеного Форуму, була створена Підсумкова Заява, яку учасники надіслали до Верховної Ради України. У ній вимагається здійснити кроки, які сприятимуть реформуванню виборчої системи, зокрема:

  1. Розпочати системний, прозорий  та  інклюзивний  діалог  між  політиками  та  експертами  щодо основних цілей, які мають бути досягнуті при переході до застосування на парламентських виборах пропорційної виборчої системи з відкритими списками.
  2. За результатами діалогу  щодо  змістовного  наповнення  пропорційної  виборчої  системи  із голосуванням  за  відкриті  списки,  підготувати  та  прийняти  нову  редакцію  Закону  «Про  вибори народних  депутатів  України».
  3. У процесі перегляду виборчої  системи  для  парламентських  виборів  передбачити  механізми забезпечення належного рівня представництва жінок у парламенті.
  4. У середньостроковій перспективі  вжити  заходів  щодо  прискорення  кодифікації  виборчого законодавства  шляхом  прийняття  Виборчого  кодексу,  який  би  уніфікував  порядок  процедурні аспекти  проведення  загальнодержавних  та  місцевих  виборів  в  Україні.
  5. Передбачити встановлення обмежень  або  повної  заборони  на  розміщення  платної  зовнішньої політичної  реклами  та  платної  політичної  реклами  на  радіо  та/або  телебаченні,  запровадити дієвий контроль за дотриманням відповідних обмежень, а також ефективні та пропорційні санкції за недотримання цих обмежень.

Примітка. Форум організовано Національним демократичним інститутом міжнародних відносин і Міжнародною фундацією виборчих систем за підтримки  – USAID Україна, Embassy of Canada in Ukraine та UK government в партнерстві з NGO Centre UA, Громадський рух «Чесно», Інститут «Республіка», Комітет виборців України, Громадянська мережа ОПОРА та Реанімаційний Пакет Реформ.