Як покращити власну громаду та домогтися від місцевої влади якісних змін? Як залучити місцевих жителів до ініціатив? Денис Цуцаєв і Надія Артем’єва, координатори “Активної Громади” в Київській області та громадські активісти, розказали про свій досвід.

Якщо громадяни мають ініціативи, чи обов’язково їм звертатися за підтримкою до депутатів?

Н. А. Звернення від громадян реєструються та приймаються місцевою владою, і мають братися до уваги відповідальними органами. Потім звернення передаються відповідним комісіям та розглядаються на сесії ради. Без підтримки, бодай, одного депутату з депутатського корпусу, цей процес має шанси гальмуватися. Зрештою, людина отримує відписку, що рада не може розв’язати її питання взагалі. 

Все залежить від ситуації в раді, від політичної волі голови ради, апарату та самих депутатів. Все впирається в людський фактор, наскільки обрана влада готова комунікувати з людьми.

Д.Ц. Багато залежить також від величини питання. Коли питання не потребує зусиль від влади, то його розв’язання не буде дуже складним.  Якщо питання більш ґрунтовне, то його вирішення буде залежати від готовності депутата витрачати свої сили та час на це. 

Активісти навели приклади.

Проблема: зупинка – стара, подерта та некомфортна.

Ініціатива: мешканка звернулася з пропозицією впорядкувати зупинку.

Рішення: дозвіл було отримано швидко і без проблем.

Проблема: спалювання листя, гілля та бадилля з городів 

Ініціатива: налагодити компостування на рівні села, забезпечити системне вивезення відходів до компостної ями.

Рішення: треба готуватися до того, що коли ініціатива викликає від місцевої влади більше дій, ніж просто виписати дозвіл, вона можуть бути неповороткою. Але таке питання обов’язково треба вирішувати напряму через сільського голову, адже орган місцевого самоврядування має виділити ділянку для компостної ями та машину для вивезення відходів. Денис Цуцаєв розказав, що активістка майже кожен день протягом двох місяців ходила до сільського голови, дзвонила йому та зрештою домоглася змін. 

Н. А. До того ж можна набагато простіше та швидше розв’язати проблему, якщо надати місцевій владі обґрунтування  та запропонувати шляхи її вирішення.

Надія Артем’єва навела такий приклад: в багатоквартирному будинку подавалась вода низької якості, технічна.  Було подане звернення від мешканців будинку з обґрунтуваннями, з висновками лабораторії. Розв’язання проблеми не є простим, тому в таких випадках важливо надавати обґрунтування реальних причин.

Як сприяти виникненню інтересу серед громадян до змін?

Н.А. Велика роль позитивних прикладів в самій громаді. 

Людям буває дуже складно почати діяти активно. Такої традиції немає, вона затерта. Існує вираз з радянських часів: “Ініціатива наказуєма” – і це дуже глибоко в голови людей закладено. 

Складно зробити крок в налагодженні навіть власного комфорту, не говорячи вже про комфорт свого умовного ближнього. Тому дуже важлива комунікація позитивних змін в громаді. Люди готові щось змінювати, але дуже часто не вистачає саме першого кроку. У нас це був приклад зі сквером, якого бракувало в селі. Коли з’явилась людина, яка запропонувала місце для створення парку та ініціювала процес облагородження, ми були вражені тією кількістю людей, що відгукнулися. Дуже важливо мати рушіїв у громаді, моторів, які запускають процес.

Д.Ц. Також важливо щоб такі рушії були відкриті до спілкування з людьми, які будуть готові до того, що їм почнуть дзвонити та щось просити зробити. І тут важливо, як це було в нас, що ми не починаємо робити все за всіх, а направляємо, виходячи з власного досвіду, підказуємо, як людям розпочати вирішувати ту чи іншу проблему. І це дає свої плоди. 

Активіст розказав, що мешканка, яка дивлячись відео про успіхи громади, почала сама придумувати нові ідеї та надсилати готові плани з фотографіями, детальним описом того, що вона хоче зробити.

Які фактори впливають на успішне залучення громадян?

Н.А. Важливо не тільки комунікувати про наявність проблеми,  а пропонувати її вирішення. Потрібно залучати людей і  до питання пошуку рішень, і до реалізації цих рішень. Якщо розв’язання проблеми не потребує глобальних зусиль, а є можливість почати з простих змін, то цей момент дуже надихає почати щось робити.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.