Здобути освіту та переїхати до іншої країни, щоб здобути професійний досвід та розвинути свою кар’єру – це все про нашого героя нового випуску Клубу Активної Громади “Діаспора”. Говорили з Олександром Томащуком про життя в Нідерландах, звичаї та культуру українців у країні тюльпанів та громадянську активність діаспори.

Про спікера

Олександр Томащук живе у Нідерландах та є активним діячем місцевої громади. Народився на теренах Галичини, освіту здобув у навчальних закладах України, Австрії, та Бельгії. Наразі є науковим співробітником компанії Philips та докторантом Левенського католицького університету.

Олександр займається дослідженнями в галузі кібербезпеки та захисту даних. Зокрема, він досліджує питання розробки передових архітектурних рішень для інтернету речей (IoT), де-ідентифікації даних та підходів для моделювання кіберзагроз. Віднедавна, пріоритетом у його діяльності стала розробка рішень для ефективного менеджменту загроз та ризиків в медичних інформаційних системах.

Життя української діаспори в Нідерландах

Українська спільнота у Нідерландах доволі невелика, однак, переважна її більшість завжди підтримує всередині себе міцні зв’язки. Олександр зазначає, що діаспора постійно цікавиться життям своєї Батьківщини, підтримує та зберігає її культуру. 

Вони організовують різноманітні свята, де збираються, готують українські страви, співають народні пісні. В день, коли святкують Івана Купала, спільнота збирається біля моря, розпалює багаття та відтворює різні забави, які притаманні святкуванню в Україні. Цього року, через погодні умови, вони зібралися на фестивалі у Гаазі, куди був запрошений бандурист з австрійської діаспори та представили жителям Нідерландів кобзарське мистецтво співу. Кожного року діаспора збирається на Андріївські вечорниці.

Обов’язковою є участь українців на Фестивалях культур, де завжди готують українські страви. “Ви собі не уявляєте, як швидко відвідувачі фестивалів розбирають українські вареники”, – розповідає Олександр. Крім того, представляють національний одяг та прикраси, співають українських пісень.

Нідерландці охоче приєднуються до заходів, якщо діаспора робить їх відкритими. Так, нещодавно, багатьох нідерландських друзів Олександра сильно вразив фільм українського виробництва “Атлантида”, в якому змальовується майбутнє Донбасу після закінчення війни. 

Громадянький рух у Нідерландах

Олександр розповідає, що українці, які приїжджають до Нідерландів жити, діляться на три категорії: 

  • заробітчани, які приїжджають на сезонні роботи, а тому не дуже зацікавлені питаннями діаспори та громадською активністю;
  • висококваліфіковані мігранти, які приходять на заходи діаспори, саме на них спирається всі діяльність спільноти;
  • студенти, які менш активні через навчання, однак, завжди знаходять час приділити увагу своїй спільноті.

Створення міцної, потужної української спільноти в Нідерландах, на думку Олександра, є запорукою колективного успіху та поширення української культури за межами України. Прикладом вдалого об’єднання в Нідерландах є турецька діаспора, яка знаходиться вже на тому рівні, що може адвокатувати свої інтереси у державних інституціях.

У планах українців розвивати свою спільноту, розвивати українську культуру у міграції та зберігати національну ідентичність.

Велосипедна культура та менталітет нідерландців

Що найбільше сподобалося і вразило Олександра по приїзду в Нідерланди?

По-перше, кількість велосипедистів! Тут величезні велосипедні парковки, всюди є спеціально облаштовані доріжки, навіть за межами міста. Машини в Нідерландах – це велика розкіш, адже тут і дороге пальне, і через екологічні збори та податки ціни на автомобілі досить високі. Крім того,  в цій країні розвинута інфраструктура громадського транспорту, який славиться високою якістю надання послуг.

По-друге, ментальність нідерландців. Вони надзвичайно прямолінійні! Вони не стануть “згладжувати кути” чи бути награно ввічливими. Тут не цураються прямоти, що буває часом не приємно, особливо українцям, які не звикли до подібного. Однак, цяриса спрощує та полегшує комунікацію. Така культуру бере свій початок ще з 15 століття: нідерландські моряки (для багатьох було основним ремеслом для доходу) під час виходу в море та складних ситуацій не мали можливості бути ввічливими чи мовчати, якщо хтось з членів команди робив щось не правильно, а тому завжди все казали чітко, прямо і змістовно. 

Крім того, у Нідерландах відсутня “ієрархія” суспільства, адже тут всі рівні: можна їхати в автобусі з людиною, говорити з нею на будь-які теми і виявиться, що це керівник великої компанії. Не відчувається дистанції між урядовцями та громадянами. Прем’єр-міністр їздить на роботу на велосипеді, як і більшість населення. 

Громадянська відповідальність 

Вибори у Нідерландах – це не лише питання, яке цікавить за місяць до їх проведення. Тут значно більше цікавляться кандидатами, вчитуються в їхні програми та уважно слідкують за їхнім виконанням. Будь-кого на обраній посаді можна відправити у відставку, якщо кандидат допустився грубої помилки чи не виконав більшої частини своєї програми.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.