Моніторинг здійснюється в межах проекту «Територія насильства»
Починаючи з 15 жовтня 2018 р. ГО «Інститут Республіка» за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung в Україні збирає та систематизує дані про вуличне насильство та конфронтацію з боку ультраправих груп, партій, організацій та громадян. Дані збираються на основі моніторингу повідомлень національних, макрорегіональних, активістських сайтів та соціальних медіа.
За 6 місяців моніторинг зафіксував 95 випадків конфронтації/насильства з боку ультраправих, 39 з них мали характер конфронтації, а 56 включали елементи насильства проти майна чи людей.
За півроку моніторингу було всього лише п’ять тижнів, коли не повідомлялося про жоден випадок ультраправого насильства.
Територіально більшість випадків трапилися у Києві (38 випадків), Львові (8 випадків), Харкові (8 випадків), Дніпрі (7 випадків), Херсоні (4 випадки), Одесі (3 випадки), Кривому Розі (3 випадки), Кременчуці (3 випадки) та Житомирі (3 випадки).
Що стосується найбільш видимих ультраправих акторів конфронтації/насильства, то ними були С14 та «Національний корпус». С14 були помічені у 36 випадках: 15 конфронтацій та 21 дія насильницького характеру, з них 6 – проти людей. «Національний корпус» виступав актором у 19 випадках: 6 конфронтацій та 13 випадків насильства, з них 8 – проти людей. Іншими помітними фігурантами були: «Традиція і порядок», «Невідомий патріот», «Національні дружини», «Братство», «Катехон», «Сокіл».
У 27 випадках ультраправе насильство було направлене проти майна. У 29 випадках – скеровувалося проти людей, що призвело до травм мінімум у 23 випадках.
Значна частина випадків вуличної конфронтації/насильства була спрямована проти політиків чи політичних партій, зокрема, у контексті електоральних перегонів. Також ультраправі чинили напади на ґрунті расової та етнічної ненависті, продовжували застосовувати дії насильницького і конфронтаційного характеру проти феміністичної та ЛГБТ-спільнот, митців і творів мистецтва. Вони чинили тиск на засоби масової інформації та журналістів/ок, здійснювали напади на адвокатів, представників бізнесу та релігійні установи.
– Ультраправі партії, організації та групи в Україні є реальною загрозою, адже у своїй вуличній політиці вони часто використовують далеко не мирні шляхи. Лише ми самі можемо забезпечити своє право на мирні зібрання і на безпеку від політично мотивованого насильства. Забезпечити явочним порядком. Тобто, беручи участь у мирних зібраннях з вимогами своїх прав, громадянських і соціальних – піднімаючи температуру суспільства. Але піднімаючи не до точки вибуху, а до точки переходу в інший агрегатний стан. Стан суспільства із громадянськими і соціальними правами, стан без війни. Стан об’єднаної України, – Володимир Чемерис, правозахисник, громадський діяч, голова правління Інституту «Республіка».
Проект «Територія насильства» націлений на сприяння протидії насильства в Україні через моніторинг дій та поінформованість осіб, що приймають рішення.
Повний текст звіту можна прочитати/завантажити за посиланням: Моніторинговий звіт: територія насильства
Про основних фігурантів моніторингу читайте за посиланням: Основні фігуранти моніторингу