Моніторинг здійснюється в межах проекту «Територія насильства»

Починаючи з 15 жовтня 2018 р. ГО «Інститут Республіка» за підтримки Rosa Luxemburg Stiftung в Україні збирає та систематизує дані про вуличне насильство та конфронтацію з боку ультраправих груп, партій, організацій та громадян. Дані збираються на основі моніторингу повідомлень національних, макрорегіональних, активістських сайтів та соціальних медіа.

За 6 місяців моніторинг зафіксував 95 випадків конфронтації/насильства з боку ультраправих, 39 з них мали характер конфронтації, а 56 включали елементи насильства проти майна чи людей.

190521_infogr-01

За півроку моніторингу було всього лише п’ять тижнів, коли не повідомлялося про жоден випадок ультраправого насильства.

Територіально більшість випадків трапилися у Києві (38 випадків), Львові (8 випадків), Харкові (8 випадків), Дніпрі (7 випадків), Херсоні (4 випадки), Одесі (3 випадки), Кривому Розі (3 випадки), Кременчуці (3 випадки) та Житомирі (3 випадки).

190521_infogr-03

Що стосується найбільш видимих ультраправих акторів конфронтації/насильства, то ними були С14 та «Національний корпус». С14 були помічені у 36 випадках: 15 конфронтацій та 21 дія насильницького  характеру, з них 6 – проти людей. «Національний корпус» виступав актором у 19 випадках: 6 конфронтацій та 13 випадків  насильства, з них 8 – проти людей. Іншими помітними фігурантами були: «Традиція і порядок», «Невідомий патріот», «Національні дружини», «Братство», «Катехон», «Сокіл».

190521_infogr-02

У 27 випадках ультраправе насильство було направлене проти майна. У 29 випадках – скеровувалося проти людей, що призвело до травм мінімум у 23 випадках.

Значна частина випадків вуличної конфронтації/насильства була спрямована проти політиків чи політичних партій, зокрема, у контексті електоральних перегонів. Також ультраправі чинили напади на ґрунті расової та етнічної ненависті, продовжували застосовувати дії насильницького і конфронтаційного характеру проти феміністичної та ЛГБТ-спільнот, митців і творів мистецтва. Вони чинили тиск на засоби масової інформації та журналістів/ок, здійснювали напади на адвокатів, представників бізнесу та релігійні установи.

190521_infogr-05

190521_infogr-06

– Ультраправі партії, організації та групи в Україні є реальною загрозою, адже у своїй вуличній політиці вони часто використовують далеко не мирні шляхи. Лише ми самі можемо забезпечити своє право на мирні зібрання і на безпеку від політично мотивованого насильства. Забезпечити явочним порядком. Тобто, беручи участь у мирних зібраннях з вимогами своїх прав, громадянських і соціальних – піднімаючи температуру суспільства. Але піднімаючи не до точки вибуху, а до точки переходу в інший агрегатний стан. Стан суспільства із громадянськими і соціальними правами, стан без війни. Стан об’єднаної України, – Володимир Чемерис, правозахисник, громадський діяч, голова правління Інституту «Республіка».

Проект «Територія насильства» націлений на сприяння протидії насильства в Україні через моніторинг дій та поінформованість осіб, що приймають рішення.

Повний текст звіту можна прочитати/завантажити за посиланням: Моніторинговий звіт: територія насильства

Про основних фігурантів моніторингу читайте за посиланням: Основні фігуранти моніторингу