Аквапарку в Кропивницькому бути!” Така ось вимальовується щаслива історія однієї електронної петиції в місті Кропивницький. І так її починають розповідати регіональний координатор ВІ «Активна Громада» на Кіровоградщині Анатолій Стоян та комунікаційна координаторка Олеся Міронова.

Анатолій Стоян, регіональний координатор ВІ “Активна Громада” у місті Кропивницький

2 липня 2015 року було внесено зміни до Закону України “Про звернення громадян”, який було доповнено положеннями про електронне звернення та електронну петицію.

Куди можуть звернутися громадяни? Громадяни можуть звернутися до відповідного ОМС через офіційний вебсайт цього органу.

Що має бути викладено в електронній петиції? В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім’я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На вебсайт ОМС обов’язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.

Олеся Міронова, комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада” у місті Кропивницький

Які є обмеження та заборони щодо електронної петиції? Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

Потрібно пам’ятати, що відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.

Що має забезпечити ОМС для функціонування електронних петицій? ОМС під час збору підписів на підтримку електронної петиції зобов’язані забезпечити:

– безоплатність доступу та користування інформаційно-телекомунікаційною системою, за допомогою якої здійснюється збір підписів;

– електронну реєстрацію громадян для підписання петиції;- недопущення автоматичного введення інформації, у тому числі підписання електронної петиції, без участі громадянина;

– фіксацію дати та часу оприлюднення електронної петиції та підписання її громадянином.

Що буде з електронною петицією, яку не підтримали громадяни? Електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів на її підтримку розглядається як звернення громадян відповідно до Закону «Про звернення громадян».

Які вимоги до електронних петицій, адресованих ОМС? Порядок розгляду електронної петиції, адресованої ОМС, визначається відповідно місцевою радою.Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на громадських слуханнях відповідної територіальної громади, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення відповідних слухань. Про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному вебсайті ОМС – головою відповідної місцевої ради – щодо електронної петиції, адресованої ОМС. У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням. У разі визнання за доцільне викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення. Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до ОМС та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади. Зокрема, в Статуті територіальної громади міста Кропивницького https://cutt.ly/wj5FRUX зазначено, що особливою формою колективного звернення громадян є електронна петиція. Петиція, адресована Кропивницькій міській раді, виконавчому комітету, розглядається за умови збору на її підтримку не менше як 450 підписів громадян протягом не більше 45 днів з дня оприлюднення петиції. Міська рада забезпечує технічну можливість офіційного вебпорталу приймати електронні звернення та розміщувати електронні петиції до органів та посадових осіб місцевого самоврядування міста Кропивницького.

Як можна подати електронну петицію, адресовану міській раді? Це можна зробити на офіційному веб – сайті Кропивницької міської ради в рубриці «Громадянам» в підрубриці «Електронні сервіси» потім потрібно зайти у «Місцеві петиції» за посиланням: http://kr-rada.gov.ua/mistsevi-petitsiyi/. Далі, ініціатору електронної петиції, потрібно зайти в сервіс «Єдина система місцевих петицій» та натиснути на поле «+ Створити петицію». Потім ввести свою електронну пошту та пароль, згодом в поле «Увійти», в якому необхідно викласти зміст Вашої петиції. Після цього система здійснить перевірку щодо можливих обмежень, після цього, як правило цього ж дня розпочнеться активна фаза – відлік часу та збір голосів на підтримку електронної петиції.

Яка статистика щодо зацікавленості громадян цим інструментом? Здійснений нами моніторинг використання громадянами електронних петицій, зокрема адресованого Кропивницькій міській раді, свідчить про ріст. Так у 2017 році було подано 26 електронних петицій, а протягом 2018, 2019 та 2020 років відповідно 49, 69 та 84! Однак їх ефективність, зокрема підтримка громадянами, залишається на низькому рівні, адже лише 15% набирають необхідну кількість голосів із всіх зареєстрованих! Інша ситуація з електронними петиціями, які досягають необхідних результатів, – вони мають рекомендаційний характер і не обов’язкові до виконання органами місцевої влади. На що можуть розраховувати ініціатори електронної петиції, так це на отримання відповіді!Наприклад, остання електронна петиція, що набрала 474 голоси на підтримку – «Про заборону руху зерновозів вулицями міста Кропивницький» 6 жовтня 2020 року https://petition.e-dem.ua/kirovohrad/Petition/View/327.

І чи знаєте ви, що для розгляду електронної петиції може скликатися сесія місцевої ради! Так, у пункті 8 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.

Яка ж реакція міської влади на цю електронну петицію? Електронна петиція знаходиться на контролі у Головному управлінні ЖКГ, тому вище вказане питання буде внесено на розгляд Комісії у лютому-березні 2021 року.

А тепер розповімо про успішну історію електронної демократії в нашому місті. 2 травня 2019 року була зареєстрована у міській раді Кропивницького електронна петиція про будівництво в місті аквапарку. У досить короткий термін петиція набрала необхідну кількість голосів (450) на свою підтримку https://petition.e-dem.ua/kirovohrad/Petition/View/201 . До початку її реалізації пройшов майже 1 рік і 8 місяців https://www.kr-rada.gov.ua/…/Answ-Panchenko-20210114.PDF . І ось нарешті, за повідомленням пресслужби Кропивницької міської ради, 21 січня 2021 року міський голова Андрій Райкович провів робочу зустріч з координатором проєкту C.R.E.A.M. Україна по центральному округу Тетяною Довганіч. Перша подібна зустріч відбулась минулого року. Тоді можливості міста успішно презентували іноземним представникам C.R.E.A.M в Болгарії. Кропивницька міська рада запропонувала іноземним інвесторам кілька проєктів для реалізації на території міста: вони визначили пріоритетним будівництво аквапарку. Міський голова запевнив – до співпраці готові: нині вишукують потенційну земельну ділянку для будівництва об’єкту https://cutt.ly/Pj5LroT . Таким чином електронна демократія, завдяки активності громади, має шанс реалізуватися в Кропивницькому!

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.