Не варто вчити суддів, вони самі знають, як судити. Але водночас варто, щоб вони подивилися на ситуацію довкола свободи мирних зібрань так, як ми – громадські активісти

volodymyr-chemerys

18 жовтня в приміщенні Вищого адміністративного суду України відбулось періодичне навчання суддів адміністративних судів з метою підвищення кваліфікації на тему: “Заборона мирних зібрань”. Організаторами семінару виступили Національна школа суддів України та Вищий адміністративний суд України.

У якості експерта й доповідача на школу був запрошений й Голова ВГО “Інститут Республіка”, правозахисник Володимир Чемерис, який розповідав про проблеми реалізації права на мирні зібрання.

Правозахисник наголосив, що починаючи з 1995 року кількість мирних зібрань в Україні щороку зростає, що говорить про те, що українці активно використовують своє право. Крім того, Володимир Чемерис навів дані моніторингового дослідження Інституту “Республіка”, відповідно до якого кількість позовів про заборону мирних зібрань та їх задоволення судами знижується.

1465906854 (1)

За словами Володимира Чемериса, в Україні існує нормативна база, а також європейське законодавство й практика, якою можуть послуговуватися судді при розгляді питань мирних зібрань. Також він наголосив, що ухвалювати спеціальний закон про мирні зібрання є вкрай небезпечним у нинішній ситуації в державі: при такому складі парламенту та при культивуванні явища пошуку “зрадників” в українському суспільстві.  Адже це може призвести до протилежного ефекту – згортання свобод.

suddi

Загалом, подібну практику – створення майданчику для діалогу між суддівством та громадськістю – Володимир Чемерис вважає явищем позитивним.

Ми з 2012 року проводили такі конференції й круглі столи з представниками судів по всіх регіонах України. Я дуже радий, що тепер самі судді виявили таку ініціативу. Оскільки питання свободи мирних зібрань є дуже важливим, в першу чергу для громадських організацій, бо саме вони є найбільшими споживачами даного права.  Важливо, щоб представники судів зустрічалися з громадськістю не тільки в залі судового засідання, бо там як правило немає діалогу.  Суддівський корпус має знати, які проблеми є у громадськості, а громадськість має розуміти, як функціонує система правосуддя. Такий діалог сприяє взаємопорозумінню“, – зауважив Володимир.

Також він додав: “Не варто вчити суддів, вони самі знають, як судити. Але водночас варто, щоб вони подивилися на ситуацію довкола свободи мирних зібрань так, як ми – громадські активісти”.