Відбувся вебінар з Михайлом Каменєвим, юристом, експертом Асоціації українських моніторів дотримання прав людини.Ми говорили про комунікацію та форми співпраці мешканців ОТГ з поліцією для забезпечення безпеки.

Сommunity policing і чим це НЕ є

Такий формат роботи поліції – це спроба українських правоохоронців впровадити організаційну культуру та сервісну функцію, надихнувшись закордонним прикладом. Сюди зараз виділяють достатнє фінансування, тож варто розібратись, як насправді можна використати такий інструмент. Це НЕ про:

  • зв’язки з громадськістю, 
  • виконання невластивих функцій (фарбування паркану, наприклад), 
  • зустрічі у форматі звітування, 
  • лекції в школах і садочках.

Це саме про реальну співпрацю – коли поліцейські разом з громадою шукають способи вирішення питань для встановлення на місцевості безпечного середовища.

 “Без усвідомленості весь сommunity policing перетворюється на театр зв’язків з громадськістю”, – цитує спікер одну з американських статей на тему.

Діяльність поліцейських комісій

Даний формат є спробою залучення громади до кадрових питань у поліції. 

Функції: 

  • відбір (конкурс) для осіб, які вперше приймаються на службу (обов’язково), 
  • просування (підвищення) по службі (не обов’язково).

Наразі є проблемним питанням недостатня кількість громадськості в таки комісіях. Для того, щоб потрапити до складу комісії та мати змогу впливати на кадровий склад у вашій місцевості варто слідкувати за оголошеннями на сайті територіального підрозділу поліції та подаватись на цю посаду. Зазначимо, що ця діяльність не оплачується.

Притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських

Відбувається за допомогою дисциплінарних комісій, діяльність яких регулюється наступними вимогами:

Стаття 15. Дисциплінарні комісії 1. Проведення службових розслідувань за фактом порушення поліцейським службової дисципліни здійснюють дисциплінарні комісії. … 

3. До складу дисциплінарних комісій можуть також включатися представники громадськості, які мають бездоганну репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет.

Місцеві бюджетні програми 

Дані програми за прикладом «Безпечне місто» та «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території…». Вони можуть бути обласні, районні, міські, селищні та сільські. У цьому дуже зацікавлена поліція, але для такої програми може бути умова до поліції від мешканців. Критично важливо контролювати за ефективність ( в межах адекватності) та витрачання коштів за програмою. 

Як може проводитись оцінка ефективності роботи місцевої поліції? Михайло наголосив, що головним критерієм є довіра населення до правоохоронців. Оцінка рівня довіри населення до поліції проводиться незалежними соціологічними службами в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Системи відеоспостереження в публічних місцях

Дані камери можуть бути встановлені у будь-якому публічному місці. Це ефективний інструмент для контролю та розкриття злочинів. Багато камер мають функції аналітики (розпізнавання номерних знаків чи облич).

Проблеми, які є у використанні камер: 

• Відсутність законних підстав 

• Незахищеність систем 

• Ненадання інформації за запитами 

• Проблема взаємодії органів влади 

• Порушення права на приватність 

• Слабка інтеграція та «зоопарк» камер і ПЗ 

• Бажання комерціалізації

Як громада може законно звільнити поліцейського керівника

У громади є реальна можливість звільнити поліцейського керівника (спробуйте прогуглити). Для цього місцева рада має прийняти резолюцію недовіри керівнику. Цей процес регулюється статтею 87 Закону “Про Національну Поліцію”

Звіт про поліцейську діяльність та інші форми громадського контролю

Звітування правоохоронців визначається також законом. Жителям громади варто слідкувати за цими звітами і на зустрічах з громадою можна поставити питання щодо звіту, якщо вони виникнуть.

Про сусідські “варти”

Даний формат роботи покладений виключно на мешканців громади і не передбачає активного включення поліції, але в координації з Нацполом. По суті, ці варти мають такі ж права, як і кожен інший громадянин України.

Лінк на розмову з Михайлом: https://youtu.be/pZpswxka0Dw

Довідка. Вебінари про політичні реформи відбуваються в рамках проекту «Задай Курс Владі», що підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.