Як часто ви помічали у маніпулятивних російських та українських ЗМІ закиди про федералізацію й автономізацію для України? Буцім-то, це “єдиний шанс стати на вірний шлях і “спасти страну”. Про зони впливу Росії та про процес децентралізації й те, як на цьому маніпулюють ЗМІ говорили на вебінарі: «Дезінформація про федералізацію. Як не зламати язик і мізки» з аналітиком Texty.org.ua Петром Боднарем. 

Що таке федерація?

Федерація – це форма державного устрою, коли територіальні одиниці держави мають певну політичну самостійність та підпорядковуються єдиному національному уряду. 

Федералізація в ЗМІ

Маніпулятивні ЗМІ досить часто звертаються до терміну “федералізація”. Згадки про це відбуваються певними “спалахами”. Яскравий “спалах” був у квітні-травні 2020 року, коли в регіонах почали послаблювати карантин і стартувала дискусія між мерами певних міст і центральною владою. 

Звідки в українському контексті з’явилася ідея федералізації?

Дискурс “федералізації” й “автономізації” існував давно. Про нього маніпулятивні російські ЗМІ згадують, коли українська влада бере інший, не вигідний для Росії, курс у зовнішній політиці. 

Перший історичний прецедент – “відтворення” кримськотатарської автономної республіки у 1992 році.

Другий – вибори “Президента Республіки Крим” у 1994 році.

Третій – з’їзд в Сіверодонецьку у 1994 році. 

Починаючи з 2012 року “Український вибір” Віктора Медведчука агітує за федерацію для України. 

Про федералізм в Росії

  • з 2004 до 2012 року не відбувалося прямих виборів керівництва регіонів;
  • зменшення кількості годин викладання татарською мовою в Татарстані;
  • вибори голів місцевого самоврядування урядами за представленням президента на Кавказі;
  • централізовані силові структури та фінанси.

Про особливий статус, як ще одну форму федералізації для України

Це формулювання прийшло до нас з “Мінських домовленостей”, як результат тривалих перемовин українських дипломатів і їх російських колег. Однак, зараз “особливий статус” асоціюється з російським баченням автономії в межах України.

Починаючи з середини 2019 року і до липня 2020 року було кілька піків – згадок у ЗМІ, коли найчастіше говорили про “особливий статус”. В основному, це припадає на час зустрічей у нормандському форматі. Про це приблизно з однаковою частотою писали, як українські маніпулятивні сайти, так і російські. Така симетричність свідчить про скоординованість таких дій і синхронну реакцію на ці події. 

“Федеративні” вимоги Мінська

  • “право мовного самовизначення”
  • можливість місцевого самоврядування “підписувати договори” з центральною владою щодо економічного, соціального і культурного розвитку територій;
  • державна підтримка соціально-економічного розвитку;
  • сприяння транскордонної співпраці місцевої влади в РФ;
  • створення “народної міліції”.

“Спасти страну”: як маніпулятивні ЗМІ переконують читачів, що Україні необхідна федералізація

“Спасти страну от распада, когда каждый будет тянуть одеяло в свою сторону, сможет только федерализиция. И чем скорее эту неприложную истину поймут украинские власти, тем скорее страна встанет на рельсы мирного экономического, культурного и прочего развития, и прекращения войны на Донбассе,  в том числе”. Це один із меседжів, який був опублікований в прокремлівському ЗМІ.

“Ту форму федералізації, яку нам зараз просувають, її фактично нав’язали Україні шляхом військового тиску і шантажу в межах Мінських домовленостей”, – зазначає Петро Боднар.

Карантин, як нагода просувати федералізацію

В маніпулятивних ЗМІ часто з’являлася інформація, що Україну можуть захопити бунти, як в США через введення карантину.

“Центральна влада зняла з себе відповідальність, не зробила геть нічого, щоб боротися з коронавірусом. натомість, переклала всю відповідальність і роботу на місцеву владу і бізнес”. Таким чином штучно роздувався конфлікт на цьому ґрунті. 

Довідка. Захід проводиться в рамках проєкту «Задай курс владі» за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягнути добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка». Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.