Цьогоріч наша країна відзначає 25-ту річницю ухвалення Конституції України. Конституція для нас – це потужний інструмент, за допомогою якого ми можемо  відстоювати свої права. 

Під час акцій, які пройшли по всій Україні, говорили з учасниками про важливість знання конституційних прав та про політичні партії, як інструмент для громадян.

Оскільки, одним із Конституційних прав, згідно зі статтею 36 КУ, є право громадян “на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод”, запитували в учасників акції, чи є, на їхню думку, політичні партії інструментом громадян? Наразі схвалений 20 років тому закон “Про політичні партії в Україні” не зміг створити необхідні умови для становлення масових демократичних партій. І закон давно потребує реформи. Цю тезу ми часто чули під час акції від учасників. 

Фантазували на тему: “щоб я зробив, якби на 1 день став депутатом”? Тут думки розійшлися. Дехто говорив про реформи освіти, медицини тощо. А багато хто наполягав на тому, що для того, щоб був реальний результат 1 дня, місяця чи навіть року не достатньо. 

Також учасники відгадували якій саме партії, яка наразі представлена у парламенті, належить та чи інша передвиборча програма? Цей квест став справжнім випробуванням для учасників, адже багато хто щиро зізнавався, що не сильно обізнаний в політичних подіях країни. 

Учасники ділилися своїми асоціаціями, які виникають при згадці “народний депутат” – тут політ фантазії був нестримний.

Та обирали із запропонованого списку лише ті партії, які наразі є у ВРУ. Як і квест з відгадуванням передвиборчих програм, цей також був для багатьох заскладним. І часто перехожі плуталися, називали не ті партії, чи взагалі говорили, що зовсім не знають, які партії представлені в парламенті. Та, натомість, все ж були учасники, яким вдалося відгадати 5 парламентських партій із запропонованих 15-ти.

Всі, хто успішно пройшов квести, отримали подарунки: примірники Конституції України та брендовану сувенірну продукцію від “Активної Громади”. 

Акція в Києві:

Здовбицька ОТГ:

Одеса:

Полтава:

Харків:

Івано-Франківськ:

Кропивницький:

Ужгород:

Житомир:

Кремінна-Рубіжне:

Запоріжжя:

Волноваха:

Дрогобич:

Кам’янець-Подільський:

Рівне:

Суми:

Жмеринка:

Краматорськ:

Квест показав важливість участі громадян в суспільно-політичному житті через такий інструмент взаємодії громада-влада, як політичні партії. 

Окрім того, ми отримали крутий зріз думок громадян, почули їхнє бачення того, як саме мають функціонувати політичні партії в України та як громадяни можуть вплинути на  зміни в країні. І найголовніше – отримали величезний заряд емоцій та цінні думки, як змінити нашу країну на краще!

Примітка. Місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності.

Авторка: Тетяна Кавуненко, керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”