2020 рік, однозначно, був непростий. Він змінив, в першу чергу, підхід до роботи, комунікації з людьми, змусив шукати нові можливості. Та, попри це, для ВІ «Активна Громада» цей рік був продуктивним та успішним. Про “Виклики 2020 року, які змінили підходи до активізації громадян”, говорили сьогодні, 17 грудня, на Форумі «Активної Громади».

Також під час Форуму учасники змогли взяти участь в інтерактивах, вікторинах. Відбулося нагородження координаторів команд ВІ «Активної Громади» у різних номінаціях», стратегічне планування роботи та діяльності організації на 2021 рік.

Олександра Гліжинська, виконавча директорка Інституту «Республіка» та ВІ «Активна Громада» зазначила, що «навіть у рік викликів, ми змогли об’єднати навколо своєї діяльності стільки людей, залучити їх.

«Нам вдалося перевести свою діяльність в онлайн. Провести майже 1,5 тисячі подій. Ми розповідали громадянам про реформи. Коли людина не розуміє, що відбувається в країні – це її лякає. Вона не знає, як їй діяти. Ми допомогли людям побачити кращу сторону, успіхи в країні. В ЗМІ, в комунікації влади з громадянами – частіше висвітлюються темні моменти. Ми всі допомагали побачити людям світлу сторону, те, що в країні відбувається багато хороших подій і до розвитку країни варто долучатися. Ще одна перемога – Карта розвитку громади. Ми залучали людей до стратегічних моментів, запитували у них, що має робити влада протягом наступних 5 років. В Україні джерелом влади є народ, таким чином, ми залучали людей до народовладдя, до прийняття рішень. Ми зібрали понад 7 тисяч пропозицій! Це неймовірно! Люди готові долучатися. Значна частина цих пропозицій були стратегічними. Пропозиції, які змушують владу на місцях включати районну раду, обласну, міністерства і, таким чином, розвивати громади”, – зазначила Олександра.

Також виконавча директорка Інституту “Республіка” підкреслила, що серйозним здобутком цього року була аналітична робота команди.

“Ми показали людям, хто з депутатів на місцях звітує, а хто – ні. Ми сприяли відкритості та прозорості місцевого самоврядування. Аналіз комунікаційних стратегій партій показав, що партійці готові довірити нашим координаторам свої внутрішні стратегії з комунікацій. Ми надіслали їм листи з рекомендаціями, як покращити цю комунікацію. Також була робота з ініціативними групами. В 79 проблемних випадках АГ допомогли людям розв’язувати проблемні питання. Ми даємо можливість людям ставати сильнішими.

Публічні консультації. Ми вперше провели ПК в онлайні. Понад 120 людей в Зумі брали участь в події. Ми говорили про те, як має розвиватися освіта в Україні. Те, що така кількість бере участь у ПК, говорить про те, що даний інструмент є вагомим і ефективним. Також цьогоріч було створено 2 навчальні курси про те, як люди можуть долучатися до ПК”, – розповідає Олександра.

Ще однією перемогою стала співпраця ВІ “Активна Громада” з Верховною Радою України.

“Зараз ми знаходимося в процесі проведення Публічних консультацій з Верховною Радою України щодо законопроєкту «Про політичні партії». Це говорить про те, що нам потрібно ще на етапі розробки законопроєкту залучати зацікавлених осіб та цільову аудиторію”, – зазначає Олександра Гліжинська.

Вражаючі результати показує і медійне охоплення організації.

“ЗМІ – 507 згадок, 991 014 осіб. Facebook – 1 387 336 осіб. Instagram – 30 724 осіб. YouTube – 90 600 переглядів. Це ті цифри, які в попередні роки ми досягали за кілька років. Цьогоріч – це вдалося зробити за 12 місяців. Коли дивишся на ці показники, це говорить про те, яку колосальну роботу ми проробили і яких результатів досягли”, – ділиться своїми враженнями Олександра.

Розвиток команди. Як працювати з медіа, «Сімейна книга казок», фінансова грамотність, фасилітація, психологічний розвиток. Це було для того, щоб надалі наша діяльність приносила ще кращих результатів. Я впевнена, що те навчання, яке ви змогли пройти протягом цього часу, дасть свої результати!», – зазначила Олександра Гліжинська.

Олена Боцко, директорка програми «Залучення громадян» Національного демократичного інституту (НДІ) зазначила, що ВІ «Активна Громада» – «єдина організація, яка працює з громадами на такому рівні».

«У вас є команда, є лідер. І це дійсно неймовірні результати», – зазначила Олена Боцко.

Координатори Ві “Активна Громада” також поділилися своїм досвідом роботи у громадах, залучення громадян.

Ганна Мелеганич, Ужгород:

«Ми робимо дуже важливу справу і особливою цінністю є те, що робота здійснюється в ОТГ. Як правило, у великих містах активностей і навчань вистачає, а в середніх та малих громадах ми дуже потрібні . І це величезний плюс цього року – навчання», – зазначила Ганна.

Валентина Пономаренко, Скадовськ

«Зміна влади – невідомо чи це добре, чи погано. Але це закаляє нашу громаду. Наші виборці й громада стають свідомішими. І ми дуже раді, що доклали до цього свої зусилля. Наша громада також нас навчає. І ми їй дуже вдячні», – зазначила Валентина.

Анатолій Стоян, Кропивницький

«Коли ми почали працювати з Новоукраїнською ОТГ, нас запитали, в чому ми можемо їм допомогти. Ми запропонували провести ПК, розповісти про інструменти участі, зібрали пропозиції для Карти Розвитку Громади. Тоді взаємодія активних громадян з владою принесе реальні результати», – розповів Анатолій.

Ольга Галушка, Черкаси

«Я бажаю всім бути впевненим в тому, що кожен з нас – це сила. Важливо об’єднуватися. Разом ми сила. Навіть у реалізації космічних ідей. Для того, щоб збудувати демократичну державу, нам потрібно взятися за руки і робити це спільно. І ще важливо – вчитися. Постійно»,  зазначила Ольга.

Інна Пашаюк, Чернівці

«Я хочу побажати всім громадянам позбуватися совкового, патерналістського мислення і брати у свої руки відповідальність за своє життя, розбудовувати разом нашу державу», – ззаначила Інна.

В рамках Форуму було представлено цілі, місію, візію організацію та напрацьовано стратегію, за якою ВІ “Активна Громада” буде рухатися у 2021 році.

«Коли люди більше знають, вони мають більше можливостей впливу. Відповідно, добробут зростає у країні. Метою «Активної Громади» є залучити на системній основі 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ. Це близько 400 тисяч громадян”, – зазначила виконавча директорка ВІ “Активна Громада” та співзасновниця ВІ “Активна Громада”.

“Що означає “на постійній основі”? Людина щонайменше 3 рази протягом року долучається до наших подій, бере участь у громадській діяльності”, – пояснює Олександра.

Що впливає на якість громади? Пояснює Олександра Гліжинська.

Важлива громадянська освіта. Коли люди розуміють повноваження влади, хто за що відповідає – вони можуть в ці процеси включатися.

Активність громадян – це те, наскільки громадяни вміють застосовувати ці знання на практиці.

Рівень культури – це те, наскільки люди можуть бачити цінності, етику тощо. Якщо в людині ці речі не в фокусі, їй буде комфортно жити й в занедбаній країні.

Безпека – рівень культури безпечної поведінки.

Розвиток підприємництва – без цього ми теж не можемо говорити про успішність громади. Коли ми спілкуємося під час наших заходів з підприємцями про те, як має розвиватися громади – для нас це цінно. Підприємці мають включатися.

Відкрита прозора та відповідальна політика – це те, наскільки влада готова до якісної комунікації та співпраці з громадянами.

Інформаційний простір – медіапродукти, які допомагають в інформуванні громадян.

Збір та аналіз даних – без цього складно говорити про розвиток. У нас є власна база даних, яка нам допомагає бачити прогрес. Було б добре, якби подібні речі запроваджувалися б і в містах.

В рамках Форуму учасники підбили підсумки, які події були найвдалішими, проговорили результати діяльності.

Довідка. Проведення заходу підтримується Національним Демократичним Інститутом (NDI) за фінансування, наданим Агентством США з Міжнародного Розвитку.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток  громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.

Авторка: керівниця пресслужби Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада” Тетяна Кавуненко