Запровадження професійного ліцензування лікарів: публічні консультації у Сумах
7 травня у Сумах відбулася публічна консультація щодо запровадження професійного ліцензування лікарів для медичної спільноти з Сумської та Чернігівської областей. Під час зустрічі лікарі, керівники медичних закладів й управлінці у сфері охорони здоров’я разом з експертами МОЗ України обговорили нові правила, за якими працюватимуть лікарі.
Младена Качурець, Керівник медичного сектору Офісу ефективного регулювання, розповіла про систему ліцензування, її переваги та зміни в підході до оцінювання роботи лікарів. У свою чергу, Тетяна Потупалова, державний експерт Директорату науки, інновацій, освіти та кадрів МОЗ України презентувала інформацію про безперервний професійний розвиток, що є частиною ліцензування.
Впровадження професійного ліцензування лікарів – це принципово нові правила доступу до професії лікаря. Вони сприятимуть підвищенню якості медичної допомоги та зростанню престижу лікарської професії в українському суспільстві.
Разом з лікарями під час роботи в групах були обговорені ключові аспекти змін:
- Критерії відбору та вимоги до членів Ліцензійної ради.
- Процедура формування Ліцензійної ради.
- Критерії автоматичного продовження ліцензії на новий строк та позбавлення ліцензії.
- Особливості перехідного періоду для лікарів, що практикують.
– На консультації всі присутні проявили себе професіоналами, і організатори і учасники. Захід був доволі позитивний. Особливо сподобалася команда у якій ми обговорювали пропозиції щодо ліцензування. Хотіли б і в майбтньому, аби МОЗ проводили такі консультації, щоб ми були причетні до змін. Маємо надію, що наші пропозиції будуть враховані, і що трансформація медицини в Україні буде такою, як ми хочемо, – зауважила Валентина Домінас, Директор КНП “Центральна міська клінічна лікарня” м. Суми.
Публічні консультації є невід’ємною частиною запровадження якісних змін для лікарів. Такий формат дозволяє почути думки лікарської спільноти з усієї країни, і на основі цього розробити законопроект про професійне ліцензування лікарів та відповідні нормативно-правові акти з урахуванням позицій всіх зацікавлених сторін.
– Для мене подібний формат консультативного заходу новий. Втім, усе виявилося доволі конструктивно й ефективно. Вдалося разом з колегами сформувати спільну позицію із запропонованих питань. Дуже хотілося, щоб майбутні критерії оцінювання лікарів були жорсткими та справедливими. Якщо лікар погано підтвердить навички по своєму фаху, то він не повинен мати права розширювати діяльність на інші спеціальності. З іншого боку, кожен лікар має прагнути, аби добре володіти і цими додатковими фахами, – додав Сергій Подрєз, завідувач психіатричним відділенням “Першої обласної спеціалізованої лікарні” м. Ромни.
Публічні консультації проводитимуться з квітня по червень 2019 року. Обговорення вже відбулися в Києві, Ужгороді, Львові й Вінниці. Наступні консультації пройдуть у Рівному, Харкові, Дніпрі, Черкасах, Одесі. Взяти участь зможуть лікарі з усіх сіл, селищ, міст, громад України.
За результатами проведення серії публічних консультацій експертами буде підготовлено аналітичний звіт, який буде враховано під час підготовки законопроекту та підзаконних нормативних актів.
Нагадаємо, проект Концепції професійного ліцензування лікарів в Україні пройшов громадське обговорення. Його підготовлено до розгляду Кабінетом Міністрів України. Запровадження професійного ліцензування лікарів є компонентом середньострокового плану пріоритетних дій Уряду на період 2019-2022 років.
Публічні консультації проводить Міністерство охорони здоров’я України спільно з Офісом ефективного регулювання за сприяння NDI Ukraine та Інституту «Республіка» та завдяки підтримці Уряду Сполученого Королівства Великобританії та Фонду ефективного врядування (GGF).