Про виклики та реалії виборчого законодавства, необхідність внесення до нього змін, про стан впровадження національних реформ говорили під час Форуму.

17 жовтня відбулася публічна дискусія виборчої реформи за участі політичних експертів, представників політпартій, громадських активістів, ЗМІ та небайдужих громадян. Мета форуму «Яка виборча реформа потрібна українцям» – обговорити стан виборчої реформи в Україні, визначити першочергові кроки зміни виборчої системи.

_DSC0856

Після вітального слова мережевий координатор ВІ «Активна Громада» Віталій Гліжинський розповів про результати експертного опитування щодо основних недоліків виборчого законодавства. Протягом червня – липня поточного року координатори Інституту мали змогу поспілкуватися з експертами у виборчому законодавстві. Це були члени окружних та дільничих виборчих комісій, а також представники політичних партій та кандидати на посаду міських / сільських голів, які поділилися своїми роздумами з приводу необхідності впровадження змін до законодавства.

Найбільші проблеми виборчого процесу (1) (1)

У свою чергу, Андрій Єременко, засновник дослідницької компанія «Active Group» (партнер Інституту) представив оцінку реального стану впровадження реформ на місцях (аналіз успіхів і невдач). Дослідження відбувалось у співпраці з ВІ «Активна Громада» Інституту «Республіка», у якому взяли участь 405 експертів з різних областей України.

У результаті опитування було побудовано одразу три рейтинги реформ: за загальною оцінкою, за оцінкою корисності для України та для регіонів нашої держави. За всіма рейтингами, найуспішними можна назвати реформи місцевого самоврядування (децентралізації, по-народному) та впровадження електронного врядування.

_DSC0885

“Що ж до виборчої реформи, то майже 73 % експертів сказали, що зміни у виборчому законодавстві – потрібні. Адже всі хочуть більшої відповідальності кандидата, депутата чи іншої, причетної до виборів, особи перед людьми,” – додав Андрій Єременко.

Самі пріоритетні напрями реформи виборчого законодавства представив Денис Ковриженко – старший юридичний радник IFES. Ці зміни стосуються, зокрема, відкритих списків, гармонізації виборчого законодавства, сертифікації членів виборчих комісій, оновлення складу ЦВК, скорочення витрат на передвиборну агітацію, санкцій за виборчі злочини тощо.

_DSC0862

У свою чергу, керівник проектів Центру політико-правових реформ  Юлія Кириченко поділилася напрацюваннями щодо того, чому в Україні потрібно міняти виборчу систему:

“Очевидно, що потрібно змінювати систему на пропорційну з відкритими списками. Й очевидно, що результату можна очікувати не за одні вибори. Слід провести два-три цикли з грунтовними поясненнями громадянам особливостей голосування за новою системою. Окрім цього, нам потрібно привести у відповідність Конституцію України та виборче законодавство, які нині йдуть в розріз”.

_DSC0911

Після дискусії та обговорень результатів досліджень Наталія Єлісєєва представила Петицію до Верховної Ради України та Міністерства внутрішніх справ, під якою організація планує зібрати 10 тис. підписів. Учасники Форуму також долучилися до підписання петиції щодо невідворотності покарань за порушення виборчого законодавства.

_DSC0861

На завершення заходу заступник голови Інституту «Республіка» Олександра Скиба представила контент-аналіз звітів депутатів Київради. Вона наголосила на тому, що вибори не закінчують в день голосування, і потрібно постійно працювати над налагодженням діалогу між представниками влади та громади.

Про те, як же можна стежити за діяльністю депутатів розповіла Марія Крючок – менеджер з комунікацій ГО «Антикорупційний штаб». Під час форуму вона презентувала інструмент контролю доброчесності депутатів національного та місцевого рівнів – платформу «Приховані інтереси».

_DSC0878

Форум «Яка виборча реформа потрібна українцям?» проходить у 20-ти містах України в межах проекту «Активна Громада: право вибору» Інституту «Республіка».

Контакти: регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Київ, Наталія Єлісєєва, тел.:093 287-57-89; e-mail: eliseevanatalia5@gmail.com

Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» — об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».

Проект «Активна Громада: право вибору» впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).