Головним чином, регіональний форум  мав на меті налагодити діалог між депутатами міської ради та громадськістю шляхом діалогу і обговорення подальших спільних дій, які сприятимуть розвитку громад, міст та країни в цілому.

Участь у роботі Форуму взяли: депутати, перший заступник міського голови Добропілля, представники громадськості, ГО та ЗМІ.

Активна Громада Добропілля форум3

Під час заходу в рамках проекту «Активна Громада: право вибору» відбулося представлення результатів дослідження Інституту «Республіка» щодо звітування депутатів місцевих рад (всеукраїнський та місцевий розріз). Понад 85 % складу депутатів в Добропіллі прозвітувало перед виборцями. Із 34 депутатів мандатів можуть позбавити 5 осіб, які  не виконали свій прямий обов’язок. Інші 29 обранців Добропільської міськради прозвітували про свою діяльність за більш, ніж рік служіння народу.

У дослідженні були виокремлені ТОП-5 найпопулярніших робіт, що були реалізовані депутатами Добропільської міськради за 2016 рік, а саме:

  • Ремонт доріг – 51, 7 % згадок у звітах;
  • Зовнішнє освітлення – 37, 9 %;
  • Благоустрій прибудинкових територій – 6, %;
  • Озеленення парків – 6, 9 %;
  • Дитячі майданчики – 6, 9 %.

1

Представником Інституту «Республіка» Юрієм Середою було роз’яснено чинне законодавство та наголошена відповідальність, що передбачена для депутатів за ухилення від виконання своїх обов’язків. Додатково на прикладах зразкових рад, була представлена звітність депутатів інших областей. Інформація зацікавила присутніх депутатів на форумі та надала їм натхнення для написання подальших звітів у більш відповідальній манері. Додатково, перший заступник міського голови зазначив, що вхід на засідання комісій вільний. Влада не бачить ніяких перепон у відвідування їх громадою, та наголосив про попереднє інформування населення про такі засідання.

У другій частині Форуму експерти презентували дослідження Інституту «Республіка» і дослідницької кампанії «Active Group» «Участь громадян у прийнятті рішень».

Активна Громада Добропілля форум

Учасники ставили запитання до експертів та представників влади, висловлюваои своє бачення ефективності взаємодії між виборними особами та громадянами. Як виявилося, Добропілля в цілому відповідає тенденції східної частини України. Мешканці Добропілля є менш політично активними. Вони гірше оцінюють власне знання законів і прав, менше беруть участь у активностях. По деяких пунктах – активність істотно менша, по інших мінімальна, але тенденція меншої активності практично однозначна. Так, мешканців міста, які вважають себе політично активними, виявилось лише 30,9%, що майже на 10% менше за аналогічний показник у загальноукраїнській вибірці.

Активна Громада Добропілля форум4

Також, відповідаючи на запитання про знання своїх прав як громадянина України, лише 46% опитаних добропільчан відповіли «так» або «більше так, ніж ні». Це майже на 20% менше за загальноукраїнський результат. Громадяни частіше казали, що їм щось заважає знати свої права (тих, кому нічого не заважає виявилось лише 26,7%, що на 7,4% менше аніж загалом по країні) і на 8,5% частіше говорили про те, що просто не цікавляться цією тематикою.

Добропільчани рідко звертаються до власних представників. Так, відповідаючи на запитання «як часто ви звертаєтеся до свого депутата/міського голови?» з’ясувалось, що про регулярне звернення до депутата міської ради повідомили лише 20,4% респондентів. Фактично єдиний обраний посадовець, про звернення до якого говорять так само часто, як і в усій країні – це міський голова. До мера регулярно звертаються 34,7% опитаних добропільчан. Саме міський голова на думку 45,1% опитаних має відповідати за розвиток громади. Про те, що мають відповідати самі громадяни сказали 44,6%  добропільчан.

Активна Громада Добропілля форум2

Особливо цікавила присутніх та представників Добропільської ради нова можливості інформування громади і поліпшення взаємодії з владою. Про це розповів – Сергій Гаков з Краматорська ОО «Центр розвитку майбутнього», який представив розроблену волонтерами «Систему е-звернень до депутатів місцевих рад».

Як і сподівалося, в межах Форуму йшлося про важливі питання синергії громади і влади, звітувань депутатського корпусу Добропільської міської ради, активності/пасивності громади Добропілля. Також були покладені перші основи у налагодженні комунікації між владою і громадою.

Активна Громада Добропілля форум1Присутні на заході тимчасово зареєстровані у місті Добропіллі вимушено переміщенні особи, наголосили, що вже більше трьох років не мають змоги повністю інтегруватися у громаду міста. Це пов’язано із позбавленням їх змоги та порушенням конституційних прав у прийняті участі в виборах на місцевому рівні.

Примітка. Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту «Республіка».

Проект «Активна Громада: право вибору» впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).