Згідно зі статтею 16 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” депутат або депутатка місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язані звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян.

Відповідно до статті 120 Регламенту Новоукраїнської міської ради визначено терміни звітування депутатів: кінець листопада – початок грудня поточного року, коли проводиться обговорення  проєкту бюджету на наступний рік, зазначено у відповіді Новоукраїнської міської ради від 13 квітня 2021 року №841/02-29 на наш офіційний запит. З відповіддю можна ознайомитися за посиланням

Новоукраїнська міська  рада восьмого скликання налічує 26 депутатів, з них 18 осіб (69,23%) вперше обрані, а 8 осіб (30,77%), обираються до міської ради повторно.

Депутати сьомого скликання за 2020 рік не звітували. 

Це пояснюють підготовкою та участю у чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, а також карантинними обмеженнями.  Щодо форми звітів, то вона не передбачена чинним законодавством, ні Регламентом місцевої ради, це справа кожного депутата чи депутатки, у який спосіб звітувати. 

Головне, що звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

Депутат місцевої ради має інформувати раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю. Така інформація до міської ради не надходила.

Разом з тим, у відповіді на запит у міській раді повідомили, що за 2020 рік депутати звітували під час виборчої кампанії з місцевих виборів 25 жовтня минулого року. Новоукраїнський міський голова Олександр Олександрович Корінний за роботу у 2020 році прозвітував 26 січня  2021 року.

Із 26 депутатів Новоукраїнської міської ради: 11 представники політичної партії ВО «Батьківщина; 6 –  фракції ПП «Слуга народу», та по 3 представники у місцевій раді мають фракції політичних партій «Голос», «Опозиційна Платформа За Життя», та  «Європейська Солідарність». 

Карта Розвитку Новоукраїнської Громади налічує 42 позиції. З них 16 відносяться до «благоустрою громади», 7 –  «культури», 6 – «стратегії розвитку громади», 5 –  «освіти», 3 – «медицини» та «транспорту», по 1 позиції  – відповідно стосуються  «майна та комунальних послуг громади».

Кількість депутатів Новоукраїнської міської ради, які взяли участь у:

–  тренінгах «Активної Громади» – 5 осіб, у т.ч. 1 депутат, 4 депутатки;

– Форумі розвитку Новоукраїнської громади – 5 депутатів, у т.ч. 1 депутат, 4 депутатки.

– зустрічах з АГ – 3 депутатки;

– зустрічах з ініціативними групами – 1 депутат, 2 депутатки;

– підписали меморандум про відповідальність виконання КРГ – 17 депутатів (65,3%), в т.ч. 9 депутата та 8 депутаток.

Кількість позицій в КРГ, згадані у звітах депутатів як:

– виконані: 17 (40,4%);

– частково виконані: 6 (14,3%);

– взяті в роботу (перебувають у процесі виконання): 14 (33,3%).

– не виконані: 5 (12%).

Головні виклики під час виконання Карти Розвитку Громади (КРГ)  та звітування для депутатів та депутаток Новоукраїнської міської ради пов’язані з упередженим ставленням на початку співпраці, а також тим, що комунікації з ними ускладнилися карантинними обмеженнями, оскільки не всі депутати й депутатки мали змогу спілкуватись в онлайн.

Щоб подолати виклики щодо реалізації Карти Розвитку Громади,  регіональною командою «Активної Громади» було підписано Меморандум про співпрацю з Новоукраїнським міським головою, була започаткована спільна ініціатива депутатів та представників ініціативних груп громадян “Карту Розвитку Громади – в цільові програми ради!”. Таким чином 42 позиції КРГ були включені в програми соціально-економічного та культурного розвитку громади. Одним з головних підсумків впровадження КРГ стали тренінги з питань методів моніторингу виконання та оцінки КРГ, а також Форум розвитку громади, де було підбито перші підсумки виконання КРГ та намічено шляхи для успішного виконання.

Наразі триває процес взаємодії  з депутатами й депутатками, посадовцями та ініціативною групою громадян  Новоукраїнської громади заради виконання КРГ.

Ініціативна група громадян працювала з такими основними пріоритетними напрямками КРГ: стратегія розвитку громади, освіта та культура.

Проблема політики: «Як забезпечити сталий соціально-економічний та культурний  розвиток Новоукраїнської міської громади до 2025 року?  

Одразу після визначення проблеми політики, представниками ініціативної групи громадян, посадовцями та зацікавленими депутатами й депутатками громади було сформульовано та обговорено низку питань: Чому, на вашу думку, ця проблема потребує вирішення?  Чому це проблема, придатна для аналізу? Які ознаки проблеми? Чи відомі вам приклади успішного вирішення подібних проблем в інших громадах Кіровоградської області?

Для проведення моніторингу виконання КРГ між членами ініціативної групи громадян було визначено чіткий алгоритм здійснення моніторингу, часові параметри та навантаження, а також розподілено ролі, зокрема, щодо підготовки запитів на відповідну інформацію, аналіз інформації, проведення співбесід, інтерв’ю з відповідними посадовцями, депутатами й депутатками тощо.

Під час моніторингу  виконання пункту у сфері культури: впровадити “зелений туризм”, у тому числі на базі водойм і сільських садиб у Воронівському та Мар’янопільському старостинських округах громади використовувалися такі інструменти участі: 

  • запити на публічну інформацію;
  • письмові джерела інформації Новоукраїнської міської ради (на електронних і твердих носіях); 
  • за допомогою усних опитувань cтарост: Воронівського – Олега Коваленка та Мар’янопільського – Валентину Рачкован;
  • прямих спостережень на  об’єктах “зеленого туризму” тощо.

Зазначена проблема з КРГ знаходиться на другому етапі проведення моніторингу:  відбувається збір та аналіз необхідної інформації; визначаються та деталізуються критерії / індикатори моніторингу, готуються пропозиції до міської влади щодо розвитку інфраструктури, яка має сприяти ефективному впровадженню “зеленого туризму” в громаді.  

Підсумок. Динаміка виконання пропозицій від громадян, включених до КРГ, комунікації з посадовцями, депутатами й активними громадянами Новоукраїнської громади є позитивною, адже станом на 1 липня п.р.  понад 50% позицій КРГ виконані або частково виконані!  Головне, що є чітке бачення, куди рухатися далі.  

Запорукою для досягнення позитивних результатів  є синергія між місцевою публічною владою та громадою, зокрема – представниками її активної частини – ініціативною групою громадян.

Щодо звітування депутатів, то досягнута усна домовленість з більшою їх частиною, зокрема 17 підписантами «Декларації відповідальності», що вони прозвітують за результатами роботи у 2021 році, у терміни визначені міською радою – протягом листопада – грудня поточного року.  Також є домовленість між керівництвом міської ради та регіональною командою «Активної Громади» про надання депутатам і депутаткам місцевої ради методично-консультативної допомоги, проведення відповідного навчання з метою  підготовки до звітування.

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.