2 березня у  Южному відбулося  засідання Клубу Активної Громади на тему «Читання програм кандидатів в Президенти».

Під час першої частини заходу учасники ознайомилися  із повноваженнями Президента України згідно з Конституцією України.

IMG_20190302_185711

«Для якісного читання та аналізу  тієї чи іншої програми необхідно знати які  функції та обов`язки має президент. Маючи дану інформацію люди зможуть співставляти програму кандидата з його реальними можливостями на посаді», – вказала комунікаційна координаторка ВІ «Активна Громада» у м. Южному Олена Коновалова.

Варто нагадати, що в  парламентсько-президентській республіці, якою за формою правління з 2014 року є Україна, функції Президента є суттєво обмеженими. По-факту, окрім забезпечення додержання Конституції України, до сфери його безпосередніх обов’язків пріоритетно входить лише два сектори – міжнародні відносини (закордонні справи) та національна безпека і оборона (державний суверенітет і територіальна цілісність). Також разом з народними депутатами, членами Кабінету Міністрів та Національним Банком Президент України є суб’єктом законодавчої ініціативи – тобто має право подавати законопроекти на розгляд Парламенту (має право також на невідкладний, терміновий розгляд своєї ініціативи). До того ж  президент має право накладати вето на закони, прийняті Верховною Радою.

IMG_20190302_190341

У ході  засідання громадяни мали можливість висловити свої думки щодо пріоритетних кроків, які має зробити кандидат після того, як стане Президентом.  До вашої уваги деякі із висловлювань людей:

-зняти депутатську недоторканість;

-підвищити рівень економіки, підняти прожитковий мінімум до реального рівня (аби реально було прожити людям та забезпечити себе всім необхідним);

– на посаду міністрів освіти та охорони здоров`я ставити компетентних людей, висококваліфікованих спеціалістів у даних сферах;

– зрівняти, привести у відповідність заробітну плату-пенсію-комунальні послуги-ціни;

– посилити покарання за корупцію (аби кожен ніс відповідальність як адміністративну, так і кримінальну);

-зупинити війну на Сході шляхом консенсусу, домовленостей;

Також громадяни наголошували на тому, аби депутатський склад ВР України був в рази скорочений.

У другій частині заходу учасникам запропоновали розподілитися на групи та проаналізувати програми ТОП кандидатів у президенти України за відповідним алгоритмом з орієнтовними питаннями, на які люди мали звертати увагу при розгляді тієї чи іншої програми. Варто сказати, що з тексту наданих програм були прибрані згадки імені кандидата, або ж його політичної сили, аби забезпечити максимальну об`єктивність у ході читання та аналізу.

Під час аналізу та презентації напрацювань учасники засідання акцентували  увагу, що велика частина обіцянок в програмах знаходиться поза межами конституційних повноважень Президента України. Дехто  із присутніх висловлював бажання, аби Президент мав більше можливостей та впливу.

Громадяни звертали увагу, що у текстах деяких із програм бракує конкретики, не вистачає уточнень щодо детальних кроків втілення тих чи інших обіцянок. До того ж  присутні акцентували увагу, що деякі із кандидатів базуються на апеляції не до фактів, а до людей, як приклад, критика суперників, попередньої, або ж нинішньої влади, намагаючись виділитися на тлі інших. А ще, за словами учасників заходу, у деяких програмах помічається гра на емоціях, на почуттях, бракує аргументів по суті справи.

53314562_559499644558435_6774229440969834496_n

«Для того, щоб виборцю не потонути в океані популізму в передвиборчий період необхідно досліджувати передвиборчі програми кандидатів у президенти. Це важливо, аби зрозуміти, які цілі ставить перед собою кандидат, наскільки вони відповідають інтересам громадян України, наскільки він свідомий щодо обов’язків і меж Конституційних повноважень Президента України.  Детальний аналіз програм до того ж сприятиме підвищенню рівня  політичної культури громадян з одного боку, а з іншого – змусить кандидатів більш відповідально ставитись до своїх програм і обіцянок в майбутньому» – наголосив регіональний координатор ВІ «Активна Громада» у м. Южному Андрій Коновалов.