Інститут «Республіка» за місяць провів 32 засідання Клубів «Активної Громади» щодо читання з громадянами програм кандидатів у президенти.

Участь у заходах взяли орієнтовно 750 учасників – потенційні виборці. Розмову вели у студії Громадського радіо  ведучий Василь Шандро та  заступниця голови та керівниця проектів Інституту «Республіка» Олександра Скиба.

Саша Скиба

Як саме читали програми кандидатів у президенти, що виборці очікували побачити в них і на що найбільше звернули увагу? Детальніше розповіла Олександра:

«Інститут «Республіка» був заснований в 1997 році як правозахисна організація. Ми в основному працюємо з захистом прав людини, моніторингом свободи мирних зібрань. Та з 2014 року розширили нашу діяльність, оскільки зрозуміли, що дуже важливо залучати безпосередньо громадян до участі в прийнятті рішень, до підняття політичної культури людей. З такою метою ми заснували Клуб «Активної Громади» в межах нашої діяльності. На сьогоднішній день він діє в 30 містах України.

Перед виборами ми зрозуміли, що дуже важливо, щоб люди взагалі розуміли, за кого вони будуть голосувати й за що конкретно вони будуть голосувати. Оскільки ми знали, що виборці не завжди читають програми, ми запропонували цільовій аудиторії долучатися до наших заходів і читати спільно з нами програми кандидатів.

Ми прибирали прізвища та імена кандидатів, щоб не було жодної політичної агітації, на початку заходів ми завжди зазначали, що будь-яка агітація або контрагітація неможливі на нашому заході. Ми можемо просто проаналізувати текст і подивитися, які плюси та мінуси пропонують нам розробники.

Ми так само передбачали, що люди не зовсім розуміють, які функції входять у повноваження президента, на початку ми проговорювали конституційні функції президента, запитували в людей, що вони очікують від кандидатів, після цього починали читати програми за певним алгоритмом, а далі наші учасники вгадували, чиї ж програми вони читали».

Часто під час прочитання громадяни відзначали, що в програмах дуже багато популізму, а конкретики мало, зазначила Олександра Скиба:

«Гасел багато, емоцій багато, але як саме ми досягнемо того чи іншого результату – цього серед програм практично немає».

Також Інститут «Республіка» проводив конкурс есе серед студентів на тему «Яким має бути виборець в демократичній країні».

Ганна Сергєєва, переможниця цього конкурсу, студентка Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка, також долучилася до розмови телефоном і розповіла, яким, на її думку, має бути виборець у демократичній країні:

«Я вважаю, виборець повинен бути розумним, спокійним і розважливим, який зможе не лише емоційно діяти, а й діяти, спираючись на майбутнє, минуле, та робити перспективу в майбутнє. Думаю, найважливішою рисою є розважливість, а ще внутрішній спокій і внутрішня людська гідність».

Слухайте повну версію розмови у звуковому файлі на сайті Громадського радіо.