1.     Вступ. Законодавче регулювання звітності місцевих депутатів 

Статтею 16 Закону України “Про статус депутата місцевих рад” встановлено, що депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік, зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

Звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано, а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання, про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу.

При цьому, звіт депутата місцевої ради може бути проведено в будь-який час на вимогу зборів виборців за місцем проживання, трудової діяльності або навчання, а також органів самоорганізації населення. Депутат місцевої ради не пізніш як за сім днів повідомляє виборців про час і місце проведення звіту через місцеві засоби масової інформації або в інший спосіб.

Варто мати на увазі, що депутат місцевої ради інформує раду та її виконавчі органи про результати обговорення його звіту, зауважень і пропозицій, висловлених виборцями на адресу ради та її органів, а також про доручення, дані депутатові у зв’язку з його депутатською діяльністю. Витрати, пов’язані з проведенням звітів депутатів місцевої ради перед виборцями та їх зустрічей з ними, здійснюються за рахунок відповідних місцевих бюджетів у межах затверджених на ці цілі видатків.

При цьому, чіткої форми звітування й визначеного обсягу інформації, що має надаватися виборцям під час звітування, законом не передбачено. Тому з таким формулюванням будь-яку політичну агітку можна вважати звітом про діяльність депутата.

2.     Практика звітування у Букачівській селищній раді

До складу Букачівської селищної ради обрано 22 депутати. У порівнянні з попереднім скликанням їх кількість зросла на 8 депутатів (раніше було 14 осіб). Лише 4 депутати 7-го скликання знову були обрані депутатами селищної ради. Тому можна стверджувати про цілковите оновлення депутатського корпусу Букачівської селищної ради.

У Регламенті Букачівської селищної ради восьмого скликання, затвердженому рішенням Букачівської селищної ради територіальної громади від 22.12.2020 року № 25 (http://bukachivska.gromada.org.ua/docs/583743 ), зазначено, що селищний голова щорічно зобов’язаний прозвітувати перед радою та громадою про роботу виконавчих органів ради. Конкретна дата звіту перед радою визначається на пленарному засіданні ради. Рада може зажадати позачергового звіту голови громади, якщо за це проголосувало понад половини від складу ради й від попереднього звіту пройшло не менше як три місяці.

Щодо звітування місцевих депутатів, то у Регламенті Букачівської селищної ради немає окремої норми про це. Також відсутній розділ про звітування селищних депутатів на офіційному сайті ради. Єдина інформація про депутатів, що там подана, – це спосіб висування та загальні відомості про обраних депутатів зі сайту ЦВК. 

Інформації про публічне звітування депутатів за 2020 рік на сайті селищної ради не було. 

Також не було інформації про звітування депутатів 7-го скликання. Аналогічна ситуація і з оприлюдненням звіту селищного голови в попередній каденції.

3.     Співпраця з владою у цифрах та коментарях

У квітні-травні 2020 року розпочалася робота над Картою розвитку Букачівської громади. За організаційної підтримки регіонального представництва ВІ «Активна Громада» в Івано-Франківську мешканці громади заповнили понад 50 онлайн анкет з пропозиціями до Карти розвитку громади. У результаті їх систематизації та відкритого обговорення з активістами було сформовано перелік 15-ти пунктів, що відображають найбільш пріоритетні проблеми Букачівської громади, які би мала вирішити місцева влада. Сформовану Карту розвитку громади підписала одна кандидатка на селищного голову.

Після місцевих виборів у жовтні 2020 року Карту розвитку громади було надіслано новообраній селищній голові Олександрі Вітер-Любевич та 22-м депутатам селищної ради. Наразі декларацію про відповідальність щодо виконання Карти розвитку громади підписала селищна голова, а з депутатів ніхто не підписав Карту розвитку громади, хоча і публічно не відмовився від її виконання.

Регіональним представництвом ВІ «Активна Громада» в Івано-Франківську протягом лютого-травня 2021 року було проведено 6 онлайн тренінгів і близько 10-ти онлайн зустрічей з ініціативною групою Букачівської громади щодо моніторингу виконання Карти розвитку громади. Паралельно відбувалися онлайн зустрічі з селищною головою та службовцями виконавчого апарату селищної ради з метою актуалізації проблем і пропозицій із Карти розвитку громад. У червні 2021 року регіональним представництвом ВІ «Активна Громада» в Івано-Франківську був проведений очний тренінг для десятка селищних депутатів, включно зі секретарем ради, за результатами якого було ухвалено спільне рішення запровадити наприкінці цього року практику публічного звітування депутатів Букачівської селищної ради.

Своєрідним підсумком понад річної роботи над Картою розвитку Букачівської громади та її подальшим виконанням став Форум розвитку громади, що відбувся 25 червня 2021 року в режимі онлайн конференції за участі Букачівської селищної голови Олександри Вітер-Любевич, депутатів селищної ради, посадових осіб виконавчих органів селищної ради та громадських активістів. 

Під час Форуму було підбито проміжні результати виконання Карти розвитку громади, зокрема: 

  • 8 пунктів Карти виконані частково; 
  • 5 пунктів передбачають системну роботу; 
  • 2 пункти наразі не виконано взагалі.

Так, наприклад, розділ «Медицина» Карти розвитку громади вже частково виконаний: амбулаторія отримала УЗД-апарат завдяки одному із благодійних фондів, а щодо отримання рентген-апарату вже тривають тендерні закупівлі. Також в планах цього року закупівля обладнання для проведення аналізів. Звичайно, що часткове виконання окремих пунктів Карти розвитку не вирішують тих проблем, що змусили громадян вносити ці пункти, зокрема, це стосується «ремонту доріг громади», «прокладення тротуарів» та «ремонту з утепленням садочка та бібліотеки». А пропозиція мешканців громади «облаштувати внутрішній туалет у школі села Вишнів» взагалі може бути й невиконаною, оскільки через малу кількість дітей є ризик, що дана школа буде закритою. Як пояснила під час Форуму (відео запис заходу за цим посиланням https://www.facebook.com/active.IF/videos/2893588334187096) селищна голова Олександра Вітер-Любевич, робота майже по всіх пунктах Карти розвитку громади буде продовжена та. де це можливо, завершена, адже, як влада, вони зацікавлені у забезпеченні добробуту та комфорту життя мешканців Букачівської громади.

4.    Виклики та історія успіху

Найбільшою перешкодою для роботи у Букачівській громаді протягом квітня 2020-липня 2021 років були карантинні обмеження та неможливість зустрічатися з громадськими активістами та місцевою владою особисто. Відносно низька громадянська позиція мешканців громади та небажання більшості селищних депутатів зростати професійно посилили й без того складний процес формування і моніторингу виконання Карти розвитку громади. Лише завдяки активній позиції та цілеспрямованим діям голови громади пані Олександри Вітер-Любевич та в.о. начальниці відділу соціально-економічного розвитку, інвестицій та охорони здоров’я Букачівської селищної ради Тамари Гаргат вдалося за досить короткий термін (менше одного року) реалізувати або почати реалізовувати 87% пунктів сформованої мешканцями Карти розвитку громади, що є значним успіхом для усієї громади.

5.    Практика моніторингу виконання КРГ ініціативними групами

Ініціативна група з моніторингу виконання Карти розвитку Букачівської громади не є досить організованою, хоча і має відносно постійний персональний склад. Як правило, на заходи регіонального представництва ВІ «Активна Громада» в Івано-Франківську від неї приходить менше 10-ти осіб. Приблизно однакову кількість учасників у цій групі складають освітяни, молодь і представники місцевої влади. Також учасники цієї ініціативної групи беруть активну участь у всіх суспільно-політичних процесах у громаді, зокрема відвідують сесії селищної ради, долучаються до оновлення Стратегії розвитку громади, активно лобіюють виконання Карти розвитку громади. Завдяки такій системній і систематичній роботі селищної голови, посадових осіб виконавчих органів ради та місцевих активістів Карта розвитку Букачівської громади впевнено «рухається» до своєї стовідсоткової реалізації.

6. Підсумок

Букачівська громада продемонструвала, що, попри численні зовнішні виклики та загрози, вона цілеспрямовано рухається в напрямку ефективного виконання Карти розвитку громади. Завдяки результативності роботи новообраної селищної голови, кількох посадових осіб місцевого самоврядування, небайдужих мешканців громади та підтримці регіонального представництва ВІ «Активна Громада» в Івано-Франківську вдалося поставити сформовану мешканцями Карту розвитку громади в першочергові пріоритети діяльності місцевої влади та забезпечити дуже добрий темп її виконання, навіть у «коронавірусний» рік. Подальша її реалізація також залежатиме від результативності виконання оновленої Стратегії розвитку громади, у яку частково була трансформована Карта розвитку громади.

Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.