З початку 2020 року ВІ “Активна Громада” розпочала свою роботу по проєкту «Задай курс владі» в Опішнянській селищній раді Полтавського району, Полтавської області.

Після проведення місцевих виборів у 2018 році у Зіньківському р-ні утворилася Опішнянська об’єднана територіальна громада з населенням приблизно 6 тис. 300 людей.Згідно із повідомлення Опішнянської селищної територіальної виборчої комісії від 30 жовтня 2020 року, Опішнянська селищна рада налічує 22 депутати, із них 12 (54,54%) – обрані вперше, 10 (45,46%) – повторно. Депутатський корпус виглядає наступним чином:
Самовисуванців – 11 депутатів 

«ЗА МАЙБУТНЄ» – 7 депутатів 

«Слуга Народу» – 2 депутати 

«Довіра» – 2 депутати.

Виходячи з аналізу, із 22 депутатів Опішнянської селищної ради у 2020 році прозвітувало 6 (27,27%). «Слуга Народу» – 2 депутати, «За майбутнє» – 1 депутат, Самовисуванці – 3 депутати. 

Звіти відбувалися у режимі відеороликів в зв’язку з епідемією, та були опубліковані на офіційній сторінці Опішнянської ОТГ у  соцмережі Фейсбук.


Своєю чергою голова громади Різник Микола Миколайович прозвітував публічно 3 січня 2020 року.


Впровадження та моніторинг Карти Розвитку Громади

В рамках проєкту «Задай курс владі» була створена Опішнянська «Карта розвитку громади» до складу якої входить 24 пункти. 

Із них: 

  • Стратегія розвитку громади – 3 пропозиції; 
  • Бюджет – 3; 
  • Медицина – 1;  
  • Освіта -1; 
  • Культура – 2; 
  • Благоустрій – 8; 
  • Комунальне господарство – 4; 
  • Транспорт – 2;

На сьогоднішній день жоден із 22 депутатів Опішнянської селищної ради не підписав меморандум про виконання пунктів Карти Розвитку Громади. 

Динаміка виконання КРГ

Станом на сьогодні із 24 пропозицій 23 виконано (95%) або в процесі постійного виконання (такі як: залучення інвестицій, формування проектів для державного фонду.)
Лише один пункт Карти Розвитку Громади ще не втілений в життя – це побудова басейну. 

Хоча Опішнянська Громада має облаштовані місця відпочинку біля водойм, немало мешканців похилого віку хотіли б бачити в громаді свій басейн.    

За час втілення проєкту «Задай Курс Владі» у Опішнянській громаді ВІ “Активна Громада” провела немало інформаційних заходів, зокрема тренінги, вебінари, обговорення Карти Розвитку Громади, Клуби Активної Громади тощо, для ОМС.    

За весь час проведення онлайн-заходів представників органів місцевого самоврядування взяли участь:

  • 2 старости, 
  • 3 депутати та секретар Опішнянської Селищної ради. 

Із 22 депутатів – жоден не підписав меморандум про відповідальність виконання КРГ.
Підписаний меморандум є тільки з головою громади Різником Миколою Миколайовичем.
Під час чергового візиту до громади, координатори “Активної Громади” попросили надати декілька хвилин для виступу перед старостами та депутатами громади. І на наше здивування, всі присутні відреагували на Карту Розвитку Громади дуже скептично, а на пропозицію підписати меморандум про відповідальність виконання КРГ – відверто негативно.

Але така реакція не завадила нам працювати, і уже у своїх звітах депутати розповідали про здобутки своєї роботи та згадували вирішенні ними проблеми, які були опубліковані у Карті Розвитку Громади.
        Так, наприклад, депутат по округу №10 Ірина Гармаш 28 травня 2020 року прозвітувала на офіційній сторінці Опішнянської Громади про виконання ремонтних робіт та встановлення сміттєвих баків по вулицях Юрка Лебіщака, гетьмана Івана Мазепи та отамана Павла Бея. Які не раз були згадані під час створення КРГ.

Виклики

Говорячи про виклики під час виконання Карти Розвитку Громади, можна зазначити, що основною проблемою стала самовпевненість депутатського корпусу, які під час нашої зустрічі запевняли нас, що зможуть виконувати свою роботу якісно та ефективно і без Карти Розвитку Громади. Також не малу роль у труднощах зіграли й карантинні обмеження, хоча на сьогодні багато мешканців громади користуються Інтернетом, слабка обізнаність та уміння користуватися певними платформами дуже перешкоджала в роботі та організації заходів, зборів, обговорень.  

Недостатня кількість комунікації із представниками депутатського корпусу зумовлена зайнятістю депутатів так, як депутатська діяльність не є їх основною роботою, плюс до цього звичка старих депутатів до зустрічей у звичному для них офлайн режимі.

Щодо успіхів роботи – це підписання меморандуму про співпрацю та меморандуму про відповідальність виконання КРГ з головою Опішнянської Громади Різником Миколою Миколайовичем.

Наразі продовжуємо співпрацювати з депутатами Опішнянської селищної ради щодо продовження реалізації пунктів КРГ. Створюємо ініціативні групи, які разом з молодіжною радою працюють над бюджетом участі громади. Проводимо освітні заходи як для виборних осіб, так і для органів місцевого самоврядування.  

Підсумки

Хоча Карта Розвитку Громади на сьогодні є майже виконаною (95%), співпраця з депутатами громади є помірною та не квапливою, у зв’язку з тим, що такий вид співпраці для них є чимось новим та інколи незрозумілим. Тому ми бачимо вихід у побудові комунікації через місцевих жителів, об’єднуючи їх в ініціативні групи задля вирішення проблем, які, на погляд цієї групи, є важливими та гострими. Ми ж зі свого боку плануємо продовжувати й надалі проводити інформативну, просвітницьку, менторську, моніторингову роботу у громаді.


Довідка. Проєкт “Задай курс владі” реалізовується за підтримки Національного Демократичного Інституту.

Примітка. Місія “Активної Громади”: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту “Республіка”. Ми працюємо задля підвищення свідомої активності громадян.