Протягом вересня 2020 року ВІ “Активна Громада” проводила конкурс есеїв “Громада – це я”. Умовою конкурсу було написання есею на одну із тем:

“Громада – це я” 

“Що таке місцеве самоврядування?”

“Місцеві вибори 2020: чому кожен голос є важливим?”

“Місцеві вибори 2020: за якими критеріями потрібно обирати?”

“Що я можу зробити для розвитку свого міста\ громади?”

Серед надісланих робіт ми відібрали найкращі роботи, автори яких отримають подарунки від “Активної Громади”.

Тож, раді представити вашій увазі есей переможниці конкурсу, яка отримала друге призове місце, 19-річної харків’янки Анастасії Дорош.

Кожен із нас по-своєму розуміє любов до рідного краю і по-своєму її
виражає. Але далеко не кожен серйозно вже сьогодні замислюється над майбутнім: над тим, що буде із ним надалі, що залишиться після нас нашим дітям та онукам?

«Не дивіться на Україну, як на землю своїх батьків. Дивіться на неї, як на землю своїх дітей. І тоді прийдуть зміни» (Святослав Вакарчук).

Любов до України починається із любові до своєї домівки, до місця, де ти народився. Моя маленька Батьківщина – це мальовниче село Високопілля на Харківщині, доля якого мені не байдужа. Змалечку я мріяла про добробут та процвітання своєї громади. Та плинув час, і з роками я все більше усвідомлювала, що зараз у селі молоді нема чого робити. Односельці тікають у міста у пошуках кращої долі, поступово забувають рідну домівку.

Згодом я вступила до Харківського національного університету внутрішніх справ і переконалась, що всі бажання і можливості у наших руках. Люди можуть покращити життя, об’єднавши мету і зусилля. Моя майбутня професія – правоохоронець і я впевнена у щасливій і безпечній долі своїх односельців.
Проблема занепаду сільських громад актуальна і донині. Наші землі, наші надра – це багатство, яке ми повинні примножувати та оберігати. Це важливо для кожного свідомого громадянина, особливо для молоді, яка відповідає за майбутнє держави.
На мою думку, моє село має сприятливі природні умови для розвитку
бізнесу. Стратегічна модель розвитку підприємств припускає створення кооперативу на чолі з комітетом з управління прибутками, підвищення якості та продуктивності виробництва. В його склад обов’язково входитимуть директорат підприємств, вуличні депутати, голова сільради. Більшість доходів спрямовуватиметься на розвиток села, адже зараз у державі відбуваються процеси децентралізації, і сільрада вимушена власними силами вирішувати нагальні питання.

Їхнє розв’язування нерідко потребує досить значних матеріальних
внесків. Саме залучення стартових капіталів молодих та ініціативних підприємців, яким небайдуже життя громади і які прагнуть змінити його на краще, є реальним виходом з ситуації. В складі підприємницького кооперативу буде створено благодійний фонд. Новостворені підприємства забезпечать головним – робочими
місцями мешканців громади. Якщо люди не покидатимуть домівку, покращиться і демографічна ситуація, що важливо сталого розвитку громад. Адже збільшення кількості жителів буде потужним стимулом для впровадження нових та інноваційних ідей для благоустрою сільської громади.

Значної уваги потребує інфраструктура. Спільними зусиллями потрібно організувати ремонт автошляхів. Щоб процедура відбулась прозоро, я вважаю за доцільне провести тендер на будівництво доріг на конкурсній основі серед компаній, які гарантують якість своєї роботи.

Широковідомою проблемою є незадовільний стан вуличних ліхтарів, адже освітлення вкрай необхідне для комфортних умов проживання. За своєчасною зміною ламп слідкуватимуть вуличні депутати. Мають місце і проблеми із наданням комунальних послуг. За допомогою інвестицій із боку фонду та органів самоврядування запроваджено енергозберігаючі технології.

Важливим компонентом і своєрідною сходинкою до підвищення добробуту громад- є рівень комфорту проживання. Для сільської місцевості є характерним дефіцит продуктів харчування та обмежений асортимент товарів. Тому необхідним є відкриття магазинів із широким вибором товару за соціальними програмами доступних цін на речі найпершої потреби. Я вважаю, що у сільській
місцевості необхідним є удосконалення та побудова сучасних дитячих та спортивних майданчиків. Змалечку ми знаємо про те, що у здоровому тілі – здоровий дух. Так нехай село буде забезпечено місцями, де молодь із користю проводитиме дозвілля.

На сьогодні гостро стоїть питання вивозу та перероблення відходів. Заходи із покращення екологічної ситуації громад включатимуть налагодження регулярної та організованої утилізації сміття. Я вважаю за потрібне підтримувати екологічні акції, впроваджувати перспективні проекти зі збереження природних ресурсів,
безпосередньо залучати населення до їх реалізації.

Отже, об’єднавши зусилля, ми здатні на більше, ніж поодинці. Зараз, коли світ перенасичений у всьому і всім, нас, молодь, вчать, що можна бути ким завгодно, де завгодно і змінюватися протягом усього життя, не обмежуючи себе вибором. Сьогодні – це, завтра – інше, якщо не складеться – переїду, якщо не сподобається – звільнюся, а волосся – відросте… Можна, можливо. Але мені подобається зупинятися і рухатися вглиб. Я впевнена, що треба бути кимось конкретним. А кимось конкретним – це завжди вибір і відповідність йому. Це –
самовизначення. Тому що моя свобода – це моя здатність зробити власний вибір, а не можливість спробувати все, що сьогодні пропонується. І мій вибір – це зробити усе можливе, щоб врятувати не увесь світ, а світ, який я створюю разом із
своєю громадою світ моєї маленької Батьківщини. Тому що із любові і поваги до маленької Батьківщини починається повага і любов до своєї держави – до України.