Протягом вересня 2020 року ВІ “Активна Громада” проводила конкурс есеїв “Громада – це я”. Умовою конкурсу було написання есею на одну із тем:

“Громада – це я” 

“Що таке місцеве самоврядування?”

“Місцеві вибори 2020: чому кожен голос є важливим?”

“Місцеві вибори 2020: за якими критеріями потрібно обирати?”

“Що я можу зробити для розвитку свого міста\ громади?”

Серед надісланих робіт ми відібрали найкращі роботи, автори яких отримають подарунки від “Активної Громади”.

Тож, раді представити вашій увазі есей переможниці конкурсу, яка отримала перше призове місце, 19-річної мешканки Ужгорода Тетяни Гички.

МІСЦЕВІ ВИБОРИ 2020: ЗА ЯКИМИ КРИТЕРІЯМИ ПОТРІБНО ОБИРАТИ?

Зовсім скоро ми своїми хрестиками в бюлетенях вирішимо, яким шляхом йтиме громада наступні п’ять років. Це важливо? О так, п’ять років – це значний термін і весь цей час ми відчуватимемо дії місцевої влади на собі. Чи то буде постійне відключення гарячої води, чи нові робочі місця, чи дорога, яка зійде разом зі снігом чи відновлення важливої історичної пам’ятки – обирати
тільки нам.

Але як, кого й чому?
Дізнатись, хто балотується в депутати чи на посаду міського голови
можна на сайті ЦВК або з рекламних бордів вашого міста. Побачили ви там уявного Микольцю, зайшли в Гугл і дивитесь, що з себе той Микольця представляє. Заходите на його сторінку у ФБ, дивитесь кілька його інтерв’ю (так, складно, нудно і нестерпно, але треба) перевіряєте його профіль на ЧЕСНО (а раптом!) і як вишенька на торті – читаєте його програму.

Обирати кандидата, варто крізь призму своїх цінностей і болів. Що вам ближче – там і хрестик. Для мене надважливим є принцип «Мисли глобально, дій локально!». Кандидат не повинен зациклюватись на ямі за гаражами в якомусь там мікрорайоні, в нього має бути стратегія. Його програма – це не про: «за все хороше, проти всього поганого». Це цілісне бачення розвитку. Це важливо!

Читайте програму, якщо у кандидата її немає – женіть в шию. Бо той
папірчик (чи вже пдф файл) завжди можна взяти і після обрання сказати: «Ви обіцяли це і це. Виконуйте!». А якщо програми нема – що скаже громада?

А ще – ви маєте побачити там важливі для вас речі. До прикладу: я
студентка, я молодь і я хочу знати, чи розвиватиметься напрям молодіжної роботи. Для мене цей пункт сяє червоним маркером обов’язковості. Для когось іншого болем буде інклюзивність міста чи сприяння розвитку малому та середньому бізнесу. Ми всі різні, але в кожного з нас знайдеться свій головний критерій��

Також важливо, щоб політик не відокремлював себе від подій у державі. Він повинен мати власну думку, давати коментарі чи оцінку важливим подіям у країні. Його хата не скраю. Якщо його виберуть – то він буде в центрі уваги, стане лідером думок, його слова цитуватимуть місцеві ЗМІ. Його чутимуть наші бабусі, дідусі, діти, та й ми самі. І за те, що він скаже, нам не повинно бути соромно.

А далі переходимо до найцікавішого – все ж таки дивимось: хто ця
людина? Ще до виборів вона скоріш за все чимось займалась (сторінка у ФБ знатиме все). Тільки критикувала владу і нічого не робила або створила власну ГО і адвокатувала важливі питання?

Дивитесь і аналізуєте, в цьому випадку відштовхуєтесь виключно від власних почуттів: виявити пустослова легко – всього лиш подивившись на його дії дво-трирічної давнини. Може таке бути,
що кандидат взагалі з’явився за місяць «до», сам нізвідки, а прізвище у нього скоріш за все таке саме як і ще в одного кандидата. Це – пустоцвіти-двійники, які відтягують голоси. На них зациклюватись не варто.

Доволі часто балотуються повторно чинні міські голови. Тут варто
зупинитись і подумати – задоволені його роботою? На вашу думку, курс розвитку міста/ОТГ був обраний правильно? Пройдіться по місцях його «слави». Тобто місця, які були відремонтовані/побудовані за час його каденції. Оцініть якість робіт. В моєму місті мер працював за принципом «чим більше і чим погірше». Таких людей варто викреслювати одразу.

Ви можете піти на зустріч із вашим кандидатом. Так-так, перед виборами і такі штуки робляться. Там ви матимете можливість почути відповіді на важливі для вас питання або просто зрозуміти людину. Часто-густо, по тому як веде себе людина і як говорить можна дати їй певну оцінку. Таке буває, що вовка в овечій шкурі одразу видно. Тільки тут обережно – ми не психологи, емоції можуть підвести. В першу чергу дивимось на факти.

Тож, підсумуємо. Обирати кандидата треба відповідально і завжди крізь призму ваших цінностей та болів. Не бійтесь заглядати у програму (подейкують, вона не кусається), шукайте там важливі для вас речі.
Обов’язково аналізуйте дії кандидата, а ще краще подивіться ким він був і що робив роки два-три до виборів. Можете розповісти про своє маленьке дослідження сусідці, дядьку, колезі по роботі. Розкажіть їм, що дізнались, спонукайте їх почитати програму свого кандидата. І обов’язково!

ОБОВ’ЯЗКОВО! 25 жовтня прийдіть на виборчу дільницю і проголосуйте.