Новини Всеукраїнської Ініціативи «Активна Громада» в період 11.09.18 – 30.09.18

Житомир

15 вересня у Житомирі відбулося засідання «Активної Громади». Тема обговорення: «Декларація підтримки політичних реформ».

житомир 1

Спершу присутні розглянули вже діючі в країні реформи. Регіональний координатор «Активної Громади Житомира» Володимир Прошутя запропонував детально проаналізувати виборчу реформу, адже через рік на нашу країну чекають вибори, що відбудуться на всіх рівнях влади.

Далі учасники засідання детально розглянули Декларацію, яку планують підписати з політичними партіями Житомирщини. Бурхливе обговорення викликав аспект розмови щодо посилення контролю ухвалення рішень виборними посадовими особами.

Активісти зауважили, що рішення політсил мають будуватися на основі потреб громади. Отож для того, щоб ознайомитися з вимогами громадян та ранжуванням цих бажань за актуальністю та фінансуванням, варто використовувати інструменти опитування містян.

житомир 2

Насамкінець, координатор «Активної Громади Житомира» Олексій Проноза коротко розповів про переваги використання публічних консультацій в якості такого інструменту.

По закінченню засідання, учасники зазначили, що дуже важливо надавати громадянам інформацію щодо проектів рішень сесій, звітів депутатів та закупівель. У зв’язку з цим, запропоновано активно використовувати електронні ЗМІ та соціальні мережі, адже в сучасному світі це зручніше.

***

Кіровоградська область

19 вересня у Великосеверинівській сільській ОТГ Кіровоградського району відбувся тренінг на тему: «Взаємодія громади та місцевої влади» & презентація посібника «Інструментарій для громадян». Модератором заходу був регіональний координатор «Активної Громади Кіровоградщини» Анатолій Стоян.

отг 3

У ході тренінгу учасники розглянули питання: що таке влада, які її повноваження та функції? Протягом тренінгу активісти працювали над пріоритетами розвитку громади на найближчу та далеку перспективу. Далі, презентували свої напрацювання в ролях: сільського голови, депутатів, лідерів громадської думки, опозиції на імпровізованій сесії сільради.

Активну участь в заході взяла і посадовиця сільської ОТГ Анастасія Цапушел, яка поділилася практичним досвідом комунікацій влади й громади, зокрема в питаннях охорони здоров’я та соціального захисту, а також допомагала учасникам тренінгу готувати презентації.

По завершенню тренінгу, учасники висловили свою думку щодо посібника «Інструментарій для громадян», зауваживши, що він стане в  нагоді як для представників місцевої влади так і громади для успішного вирішення суспільно важливих питань.

***

Хмельницький

27 вересня відбувся Всеукраїнський форум «ВзаємоДІЯ: влада і громада». У заході взяли участь представники «Активної Громади» з 30 міст з різних куточків України, активісти, представники влади та ГО. Присутні продемонстрували синергію влади та громадськості в питаннях, що стосуються пріоритетів розвитку міста, інструментів співпраці двох сторін. Окрім цього, активісти представили результати успішої взаємоді нап прикладі впровадження публічних консультацій та звітування мерів.

кіровоград 1

Очільник м. Хмельницький Олександр Симчишин розповів про старт першої в Україні публічної консультації та про користь такого інструменту перш за все для влади. За його словами, і консультації і звітування – це додаткові ресурси для влади, яка хоче бути відкритою та прозорою. А також це показник результативності для громадян, які будуть більше довіряти владі, розповідати про проблеми і спільно шукати шляхи їх вирішення.

42649442_1833638436714289_504532290752217088_n

У ході форуму координатори “Активної Громади” ділилися своїм досвідом публічних консультацій: які успіхи, які перепони ставали на шляху, як вони боролися з ними, та запитували порад в експертів, як змусити мера свого міста звітувати перед громадою.

Форум був організований Інститутом “Республіка” з спільно з партнерами ГМ “Опора” та Рухом “Чесно” за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI).

Детальніше про форум можна дізнатися з відеосюжету.

***

Жмеринка

28 вересня координатори “Активна Громада Жмеринки” провели захід із серії “Зустрічі з владою за кавою”. Цей проект націлений на створення постійної комунікаційної платформи для зустрічей громадян із представниками влади та обговорення нагальних проблем.

Першою депутаткою міської ради, котра наважилася на неформальну розмову стала Оксана Березська. Зустріч відбувалася у приміщенні ГО “Унікальна країна”. Регіональний координатор “Активної Громади” Андрій Сільченко зазначив, що “це було дещо емоційно, але, на мій погляд, ефективно“.

Під час зустрічі жителі спільно з депутаткою окреслили проблему мікрорайону, виробили алгоритм її розв’язання та вже почали діяти.

жмеринка 2

“Активна Громада Жмеринки” у свою чергу моніторитиме стан розв’язання  проблеми, й надалі оприлюднюватиме результати.

***

Кам’янець-Подільський

Координатори «Активної Громади Кам’янця-Подільського» провели інформаційну годину на Європейській площі. Громадян запитували,  чи відвідують вони сесії міської ради і чому важдиво на них ходити.

42580270_1369592723177775_913334626674540544_n

 За результатами діалогу координатори підсумували:

  • Молоді люди  позитивно і з розумінням ставляться до демократії та інструментів участі.
  • Старші кам’янчани надто зневірилися, аби боротися за демократію у суспільстві.
  • З-поміж 19-ти кам’ячан є й такі, котрі мають історії успіху щодо розв’язання проблем, відвідуючи сесії та комісії. Тобто для того, хто «пробивається» немає нічого неможливого.
  •  Містяни запевняють, що варто бути стійкими та наполегливими, об’єднуватися навколо існуючого питання задля того, аби показати, що думка громади є сильною та все таки вирішальною.

42556396_1369592799844434_880468287090065408_n

У ході опитування, координатори також інформували кам’ячан щодо можливості відвідувати сесії міської ради, дивитися прямі трансляції та відвідувати засідання постійних комісій.

***

Чернівці

Оскільки вересень проходив під егідою політичних реформ, регіональна координаторка «Активної Громади Чернівців» Інна Пашанюк поспілкувалася з чернівчанами і дізналася, що українці турбуються питанням боротьби з корупцією. Отож активістка дізнавалася думку містян щодо проблеми та запитала, які можливі  шляхи її розв’ язання.

чернівці 3
«Вважаю, корінь проблеми в менталітеті й «совковому» мисленні, адже більшість людей жили тоді по принципу «все, що погано лежить» треба обов’язково забрати додому. Та треба пам’ятати, що все коли-небудь вертається на круги своє!» – Інна, чернівчанка.

– Дехто не вірить у вищі сили й радить «садити їх всіх до тюрм», – продавець Іван. 

Координаторка пояснила, що неможливо викорінити це «зло» зараз, адже має застосовуватися комплексний підхід, зокрема – розробка, прийняття й реалізація антикорупційних стратегій, програм, законів. Має здійснюватися реформування системи суддів, ефективне ведення корупційних розслідувань, моніторинг використання бюджетних коштів тощо. 

чернівці 2
Факти для роздумів: згідно з останніми дослідженнями переважна більшість населення України (близько 60%) вважає цілком прийнятним вирішення своїх «питань» і «проблем» через надання чиновникам неправомірної вигоди. А 95% громадян, які її надавали, робили це абсолютно добровільно і, як правило, за власною ініціативою. 

«Тому не розраховуйте, що зміни прийдуть «згори», адже ми самі породжуємо корупцію. Варто спершу працювати над собою й не боятись протидіяти системі», – зауважує Інна.