Новини, поради та успішні історії від Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» за період 01.07 – 15.07.2019

Серед координаторів/рок ВІ “Активна Громада” одним з улюблених способів комунікації з громадянами є інформаційні години. Щотижня, у визначений час та у визначеному місці відбуваються зустрічі з усіма охочими, щоб обговорити суспільно-значущі питання. Перша половина липня не стала виключенням для наших регіональних команд, які спілкувалися з містянами на теми:

 • Публічні консультації, як інструмент прийняття ефективних рішень. Як та для чого їх використовувати?;
 • Які актуальні теми для міста потребують обговорення за допомогою публічних консультацій?;
 • Досвід проведення публічних консультацій у інших містах України: спільні моменти та місцеві особливості;
 • Парламентські вибори: чи знайомі виборці з програмами кандидатів? Якими ресурсами користуватися для їх пошуку та як аналізувати програми?;
 • Повноваження народних депутатів та президента України: що потрібно знати аби правильно контролювати?;
 • Вибори – це не лише один день голосування! Контроль за діяльністю депутатів, участь громадян у сесіях, громадських слуханнях, зборах;
 • Виборчий кодекс та дострокові вибори. Чи потрібна виборча реформа в Україні?

інформ.година

Всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в межах діяльності Інституту «Республіка».

***
м. Рубіжне

Одна з головних подій липня – позачергові вибори до Верховної Ради України. Учасники команди реогінальної мережі ВІ “Активна Громада” у місті Рубіжне вирішили не відставати від соціологічних компаній та 7 липня самостійно провели опитування. Його метою було визначити рівень майбутньої участі громадян у виборах та дізнатись їх очікування від народних обранців.

У ході опитування вдалося поспілкуватися з 80-ма громадянами, які відповіли на два запитання:

 • «Чи скористаєтеся Ви правом вибору 21 липня?»;
 • «Які першочергові проблеми повинен вирішити депутат або політична партія?».

рубіжне

Після опрацювання відповідей респондентів команда отримали наступні результати:

 • 65 осіб з 80 опитаних вказали, що точно візьмуть участь у голосуванні;
 • 15 осіб висловили невпевненість щодо участі у виборах.

Стосовно першочергових проблем, які необхідно вирішити, більшість вказали на:

 • закінчення бойових дій на Донбасі;
 • зниження цін на комунальні тарифи.

Також серед відповідей були очікування, що депутати та партії вирішуватимуть такі проблеми: створення робочих місць, доступна медицина, якісна освіта та інші. Під час опитування 14 громадян підписали петицію, яка вимагає прийняти виборчий кодекс.

***
Первозванівська ОТГ, (Кіровоградська область)

У Первозванівській сільській ОТГ Кропивницького району 9 липня, у межах засідання Клубу “Активної Громади” відбувся тренінг на тему: “Прозорі вибори: як активні громадяни можуть слідкувати за дотриманням законів та принципів?”.

Кіровоград.тренінг

Регіональний координатор Інституту “Республіка” Анатолій Стоян розповів учасникам про основні методи здійснення контролю (спостереження) за ходом виборів до парламенту України. Практична частина тренінгу стосувалася вміння аналізувати діляльність політичних партій під час виборів. Учасники разом з координатором проаналізували розміщення зовнішньої агітаційної реклами, витрачання коштів з виборчого фонду, здійснення підкупу виборців та використання адмінресурсу.

Під час тренінгу учасники не лише опанували основні методи спостереження за діяльністю партій, але й зрозуміли наскільки важливими є громадська думка та громадянська позиція кожного з нас. У результаті декілька учасників виявили бажання приєднатися до кампанії із спостереження за дотриманням партіями законів та принципів.

***
м. Зіньків, (Полтавська область)

Політична просвіта дорослого населення з кожним днем стає все популярнішою в Україні. Одним з найактуальніших тренінгів для дорослих є “Інформаційна гігієна виборця”. Основна мета тренінгу навчати учасників розрізняти маніпуляції, пропаганду, фейки, якими повсякчас наповнені ЗМІ. Особливо “забруднений” інформаційний простір перед виборами, адже кандидати в депутати активізують свою діяльність в медіа.

На телебачені, у соціальниж мережах, друкованих ЗМІ можна спостерігати дуже протилежну інформацію про одного й того ж кандидата. Це пояснюється тим, що політтехнологи роблять усе, аби показати свого кандидата з найкращого боку та приховати його недоліки. А його опоненти зазвичай розповсюджують брехню, фейки, часто вдаються до чорного піару. У такій ситуації виборцям нічого не залишається як “тонути” в інформаційному просторі або навчатися медіаграмотності.

Про те, як не “потонути в морі інформації” розповідали під час тренінгу “Інформаційна гігієна виборця”, який відбувся 4 липня, на базі “Клубу Активної Громади”.

Зіньків2

Під час тренінгу учасники говорили про пропаганду в інтернеті, працювали із сайтом “Надури мене, якщо зможеш”, який використовується для розпізнання фейкових новин. Дізналися про сайти, яким згідно з моніторингу “Інституту Масової Інформації” можна довіряти і яким не можна.

Вчилися користуватися сайтами “Золото партій”, “Унікальна база даних політиків та партій”, а також “Як депутати голосують за питання, які важливі для тебе?”. Під час практичної частини тренінгу описували “Депутата моєї мрії” і зрозуміли, що майбутній депутат – результат прискіпливості та наполегливості кожного громадянина/нки.

***
м. Скадовськ, (Херсонська область)

“Клубу Активної Громади” у місті Скадовськ вже не вперше проводить тренінги для дорослих. Цього разу координаторка Інституту «Республіка» Валентина Пономаренко з метою підвищення громадянської свідомості спілкувалася з громадянами стосовно аналізу програм політичних партій.

Корисною була вправа в форматі «сліпого» відбору програм та їх аналізу. Учасники мали можливість обрати політичну силу лише за програмними пунктами, без згадки назви партії. Програми було вгадано частково, 50/50, висловленні коментарі стосувались уникнення маніпуляцій в програмах партій.

скадовськ

До тренінгу долучилися: представник Комітету Виборців України Олег Лиховид, який ознайомив учасників із виборчим правом та основними його порушеннями. Редакторка районної газети «Чорноморець» Тетяна Підгородецька розповіла про необхідність впроваджувати уроки «Виборчого права» у загальноосвітніх навчальних закладах для підвищення рівня політичної культури.

***
м. Дрогобич

Літо – пора відпусток, однак це не заважає команді “Активної Громади” міста Дрогобича проводити тренінги та спілкуватися з людьми. Щоб зацікавити більшу кількість учасників було вирішено провести тренінг у форматі “вуличного університету”! Захід був присвячений питанням реформ, аналізу програм політичних партій, фінансуванню партій та спостереженню за їх діяльністю. До обговорення мали можливість долучитись усі охочі, навіть перехожі.

Зустріч завершилася дискусією про суспільно важливі питання, зокрема, чи має парламент узаконити гральні автомати та проституцію? Чи є ці проблеми в програмах партій? Тренерка розповіла про закордоний досвід вирішення цих питань та отримала пропозиції учасників у відповідь. 

Дрогобич2

– Люди на нас трохи дивно позирали, але часто долучалися. Приємно, що люди активні та небайдужі. Просто цікаві містяни та містянки, які охоче спілкуються та діляться досвідом. Приємно що є цікавість та сподіваємося, що коло “Активної Громади” та активних громадян дедалі зростатиме, – розповідає про роботу у форматі “вуличного університету” тренерка, координаторка “Активної Громади” Олена Юркевич. 

***
м. Львів

Звикли до тренінгів, які складаються з лекційної частини та практичного завдання? Команда “Клубу Активної Громади” у Львові вирішила урізноманітнити навчальний процес. 2 липня, тренінг “Прозорі вибори: методи контролю виборчого процесу громадянами” почався з перегляду міні-фільму «Кава VS шашлики». Фільм наочно демонструє учасникам, яким складним та  в той же час важливим є політичний вибір кожного.

Насиченою також виявилася гра “Вибори”. Інтерактив сподобався учасникам, адже кожен з них мав можливість представитися та “поагітувати” за себе, іншими словами відповісти на запитання: “Чому ми маємо за Вас проголосувати?” Незважаючи на палкі дискусії, учасникам все ж таки вдалося обрати переможницю.

львів2

Окрім завдань у ігровій формі не обійшлося без розгляду та дискусії стосовно важливих теоретичних питань.

 1.  говорили про вибори: їх види та причину проведення.
 2. охарактеризували змішану (пропорційно-мажоритарну) виборчу систему, за якою відбудуться парламентські вибори цього року.
 3. дізналися, хто є суб’єктами виборчого процесу: кандидати, політичні партії, члени комісій, офіційні спостерігачі та, звісно, виборці.
 4.  розібрали з учасниками різновиди виборчих порушень, а також кейси їх виявлення.

По завершенню учасники спільно з тренером склали алгоритм виявлення та притягнення до відповідальності порушників. Ось що вийшло:

– Виявлення особи, які здійснила правопорушення;
– Повідомлення про це керівництва ДВК;
– Складання акту про порушення та/або дзвінок на 102;
– Збір доказів, огляд місця порушення;
– Скаладання протоколу та передача його в суд;
– Судовий процес;
– Рішення суду, його виконання або апеляція.

***
м. Кропивницький

14 липня у місті Кропивницький комунікаційна координаторка ВІ “Активна Громада:” Леся Міронова спілкувалася з містянами стосовно прийняття ВРУ Виборчого кодексу. Цього рішення давно очікували усі українці, але не всі розуміють, що саме зміниться та які нововведення будуть впроваджуватись на практиці.

Деякі жителі неправильно розуміють значення “відкритих списків”. Відкриті списки це не ті, які ми можемо переглянути, ознайомившись з особами, що балотуються від партії (це і зараз доступна інформація). Відкриті списки дають людям можливість безпосередньо впливати на номер кандидатів у партійному списку, тобто виборці голосуватимуть не лише за партію, але й за конкретну особу в списку партії.

Кропивницький

Люди по різному коментують прийнятті нововедення: 

– Мені все одно, чи є кодекс чи його немає. Адже в Україні бракує ідеологічних партій і мало що залежить від того, якою є виборча система: мажоритарною, пропорційною чи змішаною, – каже місцева жителька Світлана Павлівна. 

– Кодекс вступає в дію з 2023 року, можливо за ці роки ми зрозуміємо, що таке справжні відкриті списки та що означає просувати в списку кандидата в депутати,” – таку думку висловив студент Кирило.

Варто також зазначити, що серед опитаних були лише люди, які дізнались про прийняття виборчого кодексу з телебачення або інтернету. Відповідно, важко оцінювати те, з чим ти не мав змоги ознайомитись особисто. Очевидно, в подальшому буде необхідно проводити інформаційні години стосовно роз’яснення пунктів нового Виборчого кодексу. 

***
м. Суми

Наявність фейків, перекручувань, відвертої брехні та пропаганди у ЗМІ робить тему медіаграмотності актуальною не лише перед виборами, але у повсякденному житті. Команда Клубу «Активної Громади» у місті Суми, 9 липня провела тренінг у межах проекту «Якісна інформація — якісний вибір». Учасники дівідалися, за якими ознаками можна відрізники фейкові новини від реальних. Дізнались, що таке маніпуляції та як не ставати їх жертвами. Обговорили типи “ідеальних кандидатів”, які нам пропонують політтехнологи. По завершенню тренінгу “Інформаційна гігієна виборця” учасники отримали список корисних посиланнь/офіційних джерел, з яких можна отримати перевірену інформацію.

суми

– Захід мені дуже сподобався. Я, загалом, дуже хочу аби у Сумах медіаграмотність покращувалась. І саме такі зустрічі цьому сприяють. Особисто мені, сподобалося, що зустріч була легкою, кожен міг висловити свою думку. Завдяки прикладам, матеріал сприймався простіше. Більш актуальної теми — вибори — мабуть не придумаєш, тому це додавало актуальності сказаному на заході. Хочеться, аби наші громадяни були більш обізнані, розвивалися, знали де і як шукати інформацію. “Активній Громаді” бажаю лише розвитку і більше, більше таких зустрічей. Ви робите дуже корисну справу! — ділиться враженнями учасниця тренінгу Валентина Немеш.

***
м. Рівне

Щопятниці, у місті Рівне, координаторка Інституту «Республіка»проводить інформаційні години.  12 липня, під час спілкування з рівнянами обговорювали такий інструмент, як електронні декларації.  Два питання які цікавили координаторку: що Ви знаєте про електронні декларації? Чи ознайомлювалися Ви з деклараціями депутатів? 

Більшість людей відповідали, що чули про електронні декларації та навіть знають, як ними користуватися і де їх можна знайти.

– Так, знаю про такий інструмент, багато чув. Інструмент хороший, на жаль, сам не ознайомлювався з деклараціями, але насправді, вважаю, що добре коли є така своєрідна форма контролю. Також чув, періодично згадують в новинах, і про електронні декларації, – говорить рівнянин Андрій.
– Про електронні декларації знаю. Навіть сама пробувала ознайомитися з цікавості, щоб побачити що там вказують. Хороший інструмент, але цікаво чи легко перевірити написане в декларації, – зазначає мішканка Рівного, Світлана.

рівне

Усі, хто долучалися до розмови, мали змогу дізнатися про особливості використання електронних декларацій, зокрема там містяться дані про про доходи та майно депутата. Це один з методів контролю представників влади, який запрацював в Україні 2016 року. Декларування дозволяє співвіднести реальні доходи посадовців з тим майном, яким вони володіють.

***
Чернівці

10 липня у місті Чернівці відбулося засідання Клубу «Активної Громади», присвячене моніторингу виборчого процесу пересічними мешканцями. Цього року українці визначалися з вибором президента та скоро голосуватимуть за кандидатів до парламенту. У такій ситуації необхідно стежити за дотриманням правил та виборчого законодавства усіма учасниками гри. Саме про це йшлося під час зустрічі: які є види виборів, за якою системою українці обиратимуть депутатів 21 липня, як користуватися сайтом Центральної Виборчої Комісії.

Окремо виділили час для обговорення типових порушень під час ведення агітації представниками політичних партій. Розглянули порушення, які можуть бути вчинені з боку членів виборчих комісій та самих виборців, та не обминули увагою прямий і непрямий підкуп виборців. Учасники заходу отримали поради стосовно того, що не слід робити громадянину у день голосування.

Окрім теоретичної частини було й практичне завдання, яке стосувалось алгоритму дій на випадок виявлення порушення. Учасники не лише обговорили, але й змоделювали різні ситуації з правопорушеннями, які можуть трапитись у день виборів та спробували знайти з них вихід. 

чернівці

– Від нашого вибору залежить майбутнє країни, тому потрібно здійснювати його свідомо, виважено, не лише не брати участь у різних махінаціях, а й намагатись протидіяти їм! – Іван Жук, студент Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. 

Клуби «Активної Громади» проходять у межах проекту «Якісна інформація — якісний вибір» виконується Інститутом «Республіка» в партнерстві з Громадським радіо за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews.