20 серпня в м. Маріуполь продовжився показ відвертої документальної вистави «Вам тут не демократія». Переселенці трьох українських міст Олена, Микола та Віктор – Ужгорода, Горішніх Плавнів, Маріуполя – відчули на собі зашкарублість та незламність існуючого ладу. Назва вистави «Вам тут не демократія» – це цитата одного з донорів – людини, унікальна історія якого покладена в основу.
«Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. І влада повинна зробити все, щоб військові, які нас сьогодні захищають від російських агресорів, не дарма стояли на Сході», – основний меседж, котрий долинав з вуст учасників акції.
У кожній частині театрального дійства актори показали реальні ситуації з життя переселенців, які стикнулися обличчям з ворогом і не знали як його побороти. Адже кожен з часом потрапляє у замкнене коло, і результат один: система пручається в своєму самозбереженні й ламає долі, перемелюючи людей.
Театрали підняли тему неспроможності простого українця купувати магазинний одяг, через що більшість намагається знайти «бренди» у секунд-хендах. Аби продемонструвати незламність системи та слабкість методів боротьби з нею, актори показали балет бюрократа, якого цікавлять лише особисті інтереси.
Унікальність вистави в Маріуполі в тому, що більшість меседжів, які посилали глядачі були про закінчення непотрібної нікому війни. Люди не повинні страждати від того, що чиновники загралися в політичні ігри.
«Волонтери розбалували владу так, що вона може і не допомагати військовим. І це не на користь нашій країні. Самі українці настільки хвилюються за військових, що постійно висилають посилки з усім чим тільки можна», – прокоментувала учасниця Афіна.
Маріупольці переводили більшість проблем на тему війни. Адже цей населений пункт – одне з тривожних міст, у якому мешканці живуть з острахом. Тому слово «війна» лунало з вуст людей найчастіше протягом усієї діалогічної вистави.
Драматурги Яна та Ден Гуменні поставили собі завдання – розказати людям відверті історії та змусити їх розкрити свої думки. І люди говорили: відверті дискусії змусили задуматися кожного над тим, як він живе і що потрібно змінити.
Намагаючись розібратися з ситуаціями та відповідаючи на запитання: як нам жити, аби бути дійсно незалежними? що робити, коли твоє право голосу не варте нічого? де брати сили на боротьбу, коли навіть найрідніші люди відмовляються у тебе вірити? – глядачі дійшли висновку, що неможливо бути осторонь сучасних проблем. І зміни треба розпочали з себе.
Як зазначила режисер Галина Джикаєва, важливо, щоб люди не розслаблялися і пам’ятали про війну, про життя, про наслідки байдужості:
«Ми працюємо для вас і від вас. Адже це театр, який має закликати до дій і разом з людьми знайти правильні шляхи для вирішення проблем. Якщо люди не будуть мовчати, тоді почнеться справді відродження України».
Примітка. Народний театр – це театр швидкого реагування, що розповідає про гострі повороти в політиці та соціуму з метою формування взаємопорозуміння в українському суспільстві в пост конфліктній фазі. Проект реалізується Інститутом «Республіка» у співпраці з «Post Play ТЕАТР». У 2014-2015 роках в рамках проекту були проведені дві вистави – «Дерево життя» (м. Київ) та «Сіра зона» ( м. Запоріжжя).
Партнер проекту: Регіональне представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта.
Контакти: Олександра Скиба — 097-394-3215.