Щоразу, підсумовуючи роботу упродовж року, що минає,  координатори ВІ «Активна Громада» укотре переконуються: не варто боятися ставити амбітні цілі. Коли є  мета, можливості знайдуться. І 2021-ий не став виключенням, попри виклики у вигляді карантинних обмежень через пандемію COVID-19, технічні проблеми з інтернетом у деяких громадах тощо.   

Упродовж цього року «Активна Громада» працювала у 29-ти громадах в рамках проєкту «Право Вибору».

Загалом координатори мережі провели 2027 найрізноманітніших активностей, що охопили понад 36 тис. громадян, а це на 1 тис. більше, аніж минулоріч. З них майже 7500 склала молодь. Традиційно найактивнішими є жінки – понад 21 тис. 600 осіб. Цьогоріч лави «Активної Громади» поповнило більше 400 активних та небайдужих громадян. 

Упродовж року координатори провели:

  • 90 акцій офлайн;
  • 1015 інфогодин онлайн;
  • 300 засідань Клубів Активної Громади онлайн та офлайн;
  • 34 дебатних турніри онлайн;
  • 20 онлайн-тренінгів;
  • 19 публічних консультацій;
  • 102 зустрічі з ініціативними групами онлайн та офлайн;
  • 73 зустрічі з представниками влади онлайн, офлайн та у телефонному режимі.

Серед активностей, які незмінно привертають увагу громадськості та підвищують її залученість, є акції, флешмоби та челенджі. Загалом упродовж року координатори провели 90 таких заходів. Серед них варто відзначити святкування  30-річчя Незалежності України.   

Координатори вийшли на вулиці своїх міст, ставили запитання перехожим про те, чим для них є незалежність, яку подію за 30 років Незалежності вони вважають найважливішою в історії країни. На стенді пропонувалося написати свої думки про те, що зміцнює незалежність України  та що руйнує її. Дорослі нотували, а діти доповнювали написи яскравими малюнками.

За спостереженнями координаторів:

  • опитувані не завжди одразу здатні відповісти на ці питання,  які для них виявилися непростими;
  • людям легше говорити про залежність та негатив;
  • про позитив говорять мало і не без труднощів. Це стосується різних вікових  груп.     

Уся зібрана інформація дозволила координаторам зробити висновки, що є цінністю для українців, та внести відповідні корективи у свою діяльність з урахуванням нових даних.   

Також однією із найяскравіших акції став благодійний захід з нагоди Дня захисників та захисниць України. Він проходив офлайн та дозвов охопити сотні громадян у різних регіонах.  Мета – нагадати українцям, хто охороняє територіальну цілісність та незалежність України, подякувати військовим за їхню службу, об’єднати громадян різного віку спільною справою – участю у благодійній та екологічній акціях; показати, що кожен, виконуючи свої професійні обов’язки, теж стоїть на захисті своєї країни.

Нижче наводимо найяскравіші приклади:

https://lh4.googleusercontent.com/MYkdcF6nk-xpyxUIDRAQyWWxZYGexTfEuVLM2yKUDdPpflU67UnMeqx5_0xp5AkF0Qi62UBv13IIcDarG7Tz1tGaG5LvmLo6IOWhbtNxlQQ_GUBG5OJtrG7xlrMDXQКиїв – зібрали книги і малюнки для військових, разом із учасниками акції підготували колаж-подяку, висадили 10 кленів та лип, кущі;

Ужгород – зі школярами відвідали військовий шпиталь і привітали воїнів, відкрили ветеранський простір “ВетеранаХата” спільно з місцевими ГО,  заклали  урбан-сад, разом з дітьми створили малюнки;

Хмельницький – висадили 100 саджанців лип, спілкувалися з ветеранами АТО,  частували учасників акції шашликом та кулішем;

Дрогобич – зібрали більше 150 листів, понад пів сотні малюнків, майже 60 книг, які https://lh3.googleusercontent.com/6ITouhWocpWiqZMH5eG5Eyenb5mJUs3vEq5uPsIWyF0v4_unZZWnSbmTyKhZ3mVhNQA3TfWn7DYsSW1XVZCzAZWBknwDCPUsViTetS-JiiL2WO5HkKDcWvJmsfuHYQпоїдуть  до воїнів на Схід України. 

Наводимо уривок з одного із дитячих листів:  «Дорогий воїне, тобі пише учень 5-того класу. Дякую тобі за те, що я можу ходити в школу, вчитися, гуляти надворі. Надіюсь у вас все добре і ви переможете. З любов’ю…».  

Знаковою подією, яка охопила усі області України цьогоріч  стали регіональні публічні обговорення, що засвідчили свою ефективність, як інструмент залучення жителів громад  до  аналізу актуальних тем.  Адже дискусії, які виникли під час цих активностей, потім стали темою обговорення на засіданнях Клубів Активної Громади, у інфогодинах. 

Обговорення проходили в онлайн-режимі. Загалом відбулося …??? не знайщла єдиної цифри  регіональних публічних обговорень. Теми, які ставали предметом обговорення, – «Фінансування місцевих референдумів», «Місцеві референдуми: пошук ефективного механізму народовладдя для України», «Адміністрування проведення місцевих референдумів: ЦВК, ТВК, дільничні комісії з референдуму. Інформування та агітація» та інші.    

Учасниками регіональних публічних обговорень стали представники місцевих організацій політичних партій, громадських організацій, активісти. Перед ними виступали експерти з конституційного права Центр політико-правових реформ  та інші.  

Маємо відзначити, що залучення до аналізу складних тем фахівців засвідчило свою ефективність та привертає увагу більш широкої аудиторії, адже надає темі ваги та цікавості. В межах зазначеної теми розглядалися такі питання:

–  що потрібно знати про комісії з референдуму (ЦВК, ТВК та ДВК);

–  як формуються списки виборців місцевого референдуму;

–  який механізм фінансування місцевих референдумів;

–  як відбувається інформаційне забезпечення місцевого референдуму.

Усі рекомендації проаналізовані і систематизовані в єдиному документі, який передали робочій групі Верховної Ради України з розробки проєктів законів з питань народовладдя. 

Отже, головна мета проведення регіональних публічних обговорень – широке залучення громади до дискусії, збір та систематизація оприлюднених думок, надання цієї інформації представникам влади для подальшої роботи. Це сприяє підвищенню рівня політичної культури українців, дає їм усвідомлення, що вони можуть і повинні впливати на політичні процеси у громаді або країні. Натомість владці отримують зворотний зв’язок від громади.  

  Також ВІ «Активна Громада» від Інституту «Республіка» за підтримки Національного Демократичного Інституту  разом із парламентською експертною робочою групою з питань конституційного реформування та міжфракційним об’єднанням «За конституційну реформу та ефективну владу» в партнерстві з Центром політико-правових реформ, Коаліцією Реанімаційний Пакет Реформ провели серію публічних консультацій щодо змін до Конституції України.

Публічні консультації проходили у листопаді та у грудні, загалом їх було 5:

  • «Проблеми конституційного регулювання Парламенту»  
  • «Проблеми конституційного статусу Президента України»
  • «Проблеми конституційного регулювання виконавчої влади»
  • «Проблеми діяльності Конституційного Суду України»
  • «Зміна Конституції України: проблеми практики»

Серед консультантів – народні депутати України, державні службовці, науковці, ГО, бізнесмени, представники парламентських та позапарламентських партій, активні громадяни. 

Їх мета –  створити простір для збору думок від представників депутатського корпусу, політичних партій, громадських та наукових кіл щодо конституційних проблем для створення Зеленої книги конституційної реформи (опису проблем конституційного регулювання).

Надалі на основі результатів даних консультацій буде розроблено Білу книгу (запропоновані варіанти вирішення проблем, що зафіксовані в Зеленій книзі) та наступні серії консультацій, результати яких стануть основою майбутнього комплексного законопроєкту.

Інтелектуальний струс мозку. Так організатори та учасники охрестили Національний дебатний турнір з політичних реформ. Вже 5 років поспіль ВІ «Активна Громада» заохочує старшокласників та студентів брати участь у такому заході. Попередньо дебати пройшли у регіонах, а їх переможці уже представляли себе на національному рівні. На них чекали  призи та визнання, але найголовніше,  що під час дебатів молодь навчається формулювати думки, аргументувати їх, працювати з інформацією, шукати факти, а отже, розвивають своє критичне мислення.

Цьогоріч з огляду на пандемію Національний дебатний турнір відбувся онлайн, проходив він за форматом Британські парламентські дебати за участі 77-ми осіб. Під час турніру відбулися змагання команд у двох раундах та фіналі. У першому раунді учасники дебатували на тему: «Парламент має ухвалити закон «Про місцевий референдум». Тема другого раунду: «Парламент має запровадити систематичну практику публічних консультацій, ухваливши відповідний закон». У фіналі команди відстоювали позицію «за» і «проти» на тему: «Парламент має реформувати політичні партії, ухваливши новий закон». 

Клуби Активної Громади стали тим майданчиком, де з громадянами говорять про політику, її прояви та процеси у ній простою і доступною мовою. Для цього координатори залучають профільних фахівців та експертів. Головна мета – політична просвіта населення. З метою більш ґрунтовного інформування громадян та надання знань для використання інструментів громадської участі, координатори цьогоріч провели 300 засідань Клубу Активної Громади. Участь у них узяло  понад 5 тис. осіб.

Ініціативні групи – рушійна сила будь-якої громади. Але для того,  аби такі утворювалися, необхідно проводити роз’яснювальну роботу з людьми,   розповідати, які інструменти існують для оптимізації роботи ініціативних груп та досягнення ними результатів. З метою формування ініціатив громадян та їх підтримки координатори системно надають консультації громадянам та ініціативним групам.  Загалом за рік відбулося понад 100 зустрічей з ініціативними групами. Їх орієнтованість на результат дала свої плоди – історії успіху у різних регіонах країни.

Серед найяскравіших – історія розвитку туризму у сільській місцевості на Хмельниччині. Там координатори ВІ «Активна Громада» у м. Хмельницький Сергій Толстіхін та Юлія Мазур провели системну роботу з місцевим населенням та владою для залучення їх до розвитку туристичної інфраструктури, адже  тут розташована популярна  локація Бакота. 

Разом із місцевими ентузіастами та владцями було розроблено туристичний маршрут «Легенди Пониззя»,  більше 10 цікавих місць  нанесли на карту Гугл, яку за рік переглянуло понад 3 тисячі людей. Розробили бренд маршруту, друковану мапу-буклет, виготовили металевий стенд з нанесеним маршрутом  і встановили їх у місцях скупчення туристів.  Крім того саме на Бакоті відзняли свої кліпи кілька популярних українських гуртів, відкрили садибу для туристів «Дім мандрівника».

У Кам’янець-Подільському зусиллями громади створено Музей ковальства у Вежі Різницькій. Нині там трудиться художник  по металу Андрій Кліщ.  Ідею підтримали підприємці, представники політичних партій, журналісти, освітяни.  На створення Музею ковальства отримано всі дозвільні документи від органів місцевого самоврядування.  Для музею вже зібрано зо два десятки  експонатів місцевих авторів ковалів- художників по металу.   Крім того на завершальній стадії ще один проєкт – «Український Сад»: облаштування локації на базі місцевої бібліотеки для проведення літературно-мистецьких акцій з урахуванням потреб людей з інвалідністю. За проєкт проголосувала громада і він отримав фінансування.

 У Жмеренці, що на Вінничині,   «Активна Громада» разом з ініціативною групою міста створили Молодіжну раду та  ГО «Молодь Дій». Як наслідок на сьогодні реалізовано  понад пів сотні ініціатив. Керуючись інструкцією «Активної Громади» щодо написання   петиції  група небайдужих жмеренців, що займаються проблемами інклюзії у місті,      домоглися встановлення на одному із дитячих майданчиків інклюзивної гойдалки. Виготовили її у Львові,  а вартість склала 28 тисяч грн.

На Одещині Молодіжна рада Южненської громади почала впроваджувати новий екологічний проєкт. Першим етапом стало встановлення контейнерів для сортування сміття.  Зокрема шість тар для збору пластику, скла та жестянки встановили на територіях шкіл міста, а також в селі Сичавка та Нові Біляри. «Активна Громада» , звісно, підтримала проєкт ініціативної групи Южного. На часі – реалізація наступних етапів проєкту.

Толоки за участі місцевих жителів задля благоустрою території пройшли на Кіровоградщині, Рівненщині, Закарпатті та інших регіонах. Люди створювали ініціативні групи, заручалися підтримкою влади та прибирали стихійні сміттєзвалища, чистили водойми, садили алеї, облаштовували дитячі майданчики, клумби та багато іншого.

А напередодні Міжнародного дня дарування книг вийшла друком «Сімейна книга казок». Ідея належить виконавчому директору Інституту «Республіка» Олександрі Гліжинській, яку надихнула  партнерка організації та екозахисниця Людмила Черненко, а співавторами казок стали координатори та активісти «Активної Громади», які попередньо пройшли навчання з написання казки. Казки, що увійшли до книги, – це історії, що показують, як маленькі вчинки змінюють світ навколо. Співавтори сподіваються, що веселі та жартівливі пригоди, у які потрапляють казкові герої,  сподобаються дітям та  надихатимуть їх на добрі справи. Примірники «Сімейної книги казок» від «Активної Громади» вже поповнили книжкові  фонди дитячих бібліотек у різних куточках України.  

Координатори мережі упродовж року продовжували зустрічатися із представниками органів місцевого самоврядування, обговорювали важливі для громад питання, домовлялися про участь у соціально важливих заходах, спільно працювали над темами для Публічних консультацій. Ця діяльність була спрямована на те,  аби показати, який результат може дати синергія влади і громади. Загалом відбулося більше 70 таких зустрічей. Таким чином, представників влади залучали до тренінгів, до підготовки та участі у Публічних консультаціях, ярмарках громадських ініціатив.  Крім того фахівці ГО «Інститут «Республіка»  провели дослідження з метою:  

– проаналізувати, як громадяни оцінюють комунікацію з органами місцевого самоврядування; 

– з’ясувати, як органи місцевого самоврядування оцінюються співпрацю з громадянами; 

– провести аналітичну роботу на основі зібраних даних; 

– надати рекомендації для комунікації органів місцевого самоврядування та громадян; 

– застосувати отримані результати у співпраці з органами місцевого самоврядування.   

Принагідно проведено перемовини з фахівцями облдержадміністрації, які відповідають за комунікацію з громадянами. Презентовано їм опитування, яке провела «Активна Громада».  

Висновки

Таким чином, рік 2021-ий, попри зовнішні несприятливі фактори, як-то пандемія і карантинні обмеження,  висока захворюваність населення, подекуди технічні проблеми з інтернетом, пасивність влади та громадськості, можна назвати результативним.

За цей час командою напрацьовано багато рекомендацій щодо проведення публічних консультацій, створення дієвих ініціативних груп, алгоритм моніторингу та оцінювання політичних процесів.  В наслідок їх використання координатори ВІ «Активна Громада» напрацювали кейси з організації просвітницьких заходів, тренінгів, а також Публічних консультацій у режимі онлайн.

Координатори ВІ «Активна Громада» системно працювали у своїх регіонах, виконуючи низку завдань:

  • інформування громадян про знакові події у їхні громадах та їх аналіз з метою донести, яким чином ці події можуть вплинути на якість життя,  чому важливо займати активну громадську позицію;
  • підвищення залученості громадян у заходах за допомогою акцій, флешмобів, челенджів;
  • політична просвіта: які інструменти народовладдя існують та як їх можна використати задля вирішення нагальних проблем у громадах;
  • навчання: надання теоретичних знань та практичних навичок учасникам заходів;
  • закріплення навичок на практиці: залучення громадян до різних форм активності (дебатів, форумів, ярмарків), де вони могли застосувати свої знання;
  • робота з ініціативними групами: консультування, допомога, орієнтованість на результат;
  • мотивування: розповідь про історії успіху ініціативних груп у різних регіонах України.

Усі ці активності знаходили відображення на порталі «Активної Громади», публікувалися на офіційних сторінках мережі та на ю туб каналі. Координаторів ВІ «Активна Громада» запрошували як експертів на місцеві радіо та телеканали з питань, що стосуються політичних процесів та залученості громадян у них.

Показники діяльності координаторів ВІ «Активна Громада» у 2021-ому році проаналізовані. Висновки будуть враховані при складані плану роботи на прийдешній рік.  Адже місія «Активної Громади»: досягти добробуту через демократичний розвиток громад України. Мета на 2025 рік: активізувати та залучити щонайменше 1% громадян до участі у прийнятті рішень та просуванні реформ в Україні на системній основі для добробуту в громадах України.