4-5 січня, у Києві відбувся Громадський Форум на тему “Чи й досі відкрите вікно можливостей? Майбутнє конституційної реформи в Україні“ 

Артем Амельченко

Другий день форуму розпочався з обговорення можливих змін Конституції в частині прав людини, зокрема: Розділу ІІ, положень про “недискримінацію” та права володіння вогнепальною зброєю.

Експерт Інституту “Республіка” Артем Амельчинко застеріг громадськість стосовно ризиків вилучення з Конституції трактування поняття шлюбу. Змінами до Конституції пропонується прибрати одне речення, що шлюб грунтується на добровільній згоді чоловіка та жінки.

За словами експерта, вилучення поняття добровільності шлюбу та переліку кількості людей потребує подальших предметних дискусій. Адже Сімейний Кодекс України посилається на Конституцію при визначенні поняття “шлюб”.

Також експерт звернув увагу на статтю 40 КУ “Про право на притулок”. Застереження експерта стосувалися пропозиції ввести заборону на екстрадицію осіб, які походять  з країн, де діє смертна кара. Наразі у більш як 70-ти країнах світу діє смертна кара. Подібна норма означатиме, що людина з цих 70-ти країн не зможе бути депортована з України за жодних підстав. Експерт наголосив, що доцільно було б встановити певні обмеження та квоти, особливо, в контексті ситуції, яка склалася нині в Європейському Союзі.

Конституція приймається не на день, не на два. Ми не знаємо, яка ситуація буде далі в світі […] ми не знаємо, що буде з міграцією в Україні через 5-10 років“, – підкреслив Артем Амельченко.

Артем Амельченко зауважив, що подібні норми можуть бути сприйняті суспільством неоднозначно, а також будуть використані націоналістичними силами для політичних маніпуляцій.

експерти

Нагадаємо, що 4-5 січня, у Києві відбувся Громадський Форум на тему “Чи й досі відкрите вікно можливостей? Майбутнє конституційної реформи в Україні“. Організаторами виступили Democracy Reporting International та Конституційна Комісія України. На заході обговорювали питання Конституційної реформи за напрямками: децентралізація, права людини та судочинство.

Серед доповідачів були, зокрема: Крістоф Вайль, Посол Німеччини в Україні; Ян Томбінські, Голова Представництва ЄС в Україні ; Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, Голова робочої групи Конституційної комісії з питань правосуддя; Микола Гнатовський, Президент Європейського комітету із запобігання катуванням, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню, провідний конституційний радник DRI.

Виступи спікерів коментували представники регіонів та громадського суспільства.

Фото:DRI